Zapalenie naczyń chłonnych: przyczyny, objawy, leczenie

2017-08-30 15:29

Zapalenie naczyń chłonnych to stan zapalny powierzchownych naczyń limfatycznych. Zwykle obejmuje kończyny dolne, ale nie zawsze. To nieprzyjemne schorzenie może zacząć się od niewinnego skaleczenia, które stanowi wrota dla bakterii. Jakie są objawy? Czym je leczymy?

Zapalenie naczyń chłonnych: przyczyny, objawy, leczenie
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Zapalenie naczyń chłonnych: czynniki ryzyka
  2. Zapalenie naczyń chłonnych: objawy
  3. Zapalenie naczyń chłonnych: rozpoznanie
  4. Zapalenie naczyń chłonnych: leczenie
  5. Zapalenie naczyń chłonnych:powikłania
  6. Zapalenie naczyń chłonnych: rokowanie

Zapalenie naczyń chłonnych (łac. lymphangitis) rozwija się gdy czynnik patogenny (wirus, bakteria, grzyb) przedostanie się do naczyń chłonnych. Zwykle dzieje się tak w wyniku skaleczenia, ale może również być konsekwencją już istniejącej infekcji.

Najczęstszym czynnikiem etiologicznym są bakterie, a konkretnie gronkowce lub paciorkowce. Pozostałe rodzaje bakterii należą do rzadkości i dotykają pacjentów z grup ryzyka. Szczególnym przypadkiem są rany kąsane, które wiążą się z zakażeniem bakteriami beztlenowymi. Ogrodnicy i rolnicy to grupy zawodowe narażone na sporotrychozę, czyli infekcję grzybami z gleby. Kolejnym wyjątkiem są obszary geograficzne, takie jak kraje Azji południowo-wschodniej, gdzie występuje filarioza. To ona jest tam najczęstszą przyczyną zapalenia naczyń chłonnych.

Dla odmiany Lymphangitis carcinomatosa to zapalenie naczyń chłonnych, które nie jest konsekwencją zakażenia. Jest wynikiem szerzenia się procesu nowotworowego, zwykle zaawansowanego raka sutka, raka płuca, raka żołądka, raka trzustki lub raka gruczołu krokowego.

Zapalenie naczyń chłonnych: czynniki ryzyka

Szczególnie narażeni na wystąpienie schorzenia są pacjenci z:

Zapalenie naczyń chłonnych: objawy

Pierwszym i najbardziej charakterystycznym objawem są nieregularne, linijne, bolesne zaczerwienienia biegnące na przebiegu zajętego naczynia, a zaczynające się od miejsca wniknięcia patogenu i dochodzące aż do okolicznych węzłów chłonnych. Następnie dołączają się inne objawy, takie jak:

Zapalenie naczyń chłonnych: rozpoznanie

Ze względu na charakterystyczny obraz kliniczny, niepotrzebne są specjalistyczne badania. Już na podstawie samego badania przedmiotowego, lekarz zwykle stawia diagnozę. Badania laboratoryjne krwi dodatkowo potwierdzają, że w organizmie toczy się stan zapalny. W różnicowaniu nie możemy zapomnieć o zapaleniu żył powierzchownych i kontaktowym zapaleniu skóry.

Zapalenie naczyń chłonnych: leczenie

Podstawą jest leczenie przyczynowe. Ze względu na etiologię najczęściej bakteryjną, podaje się antybiotyki. Ulgę mogą przynieść pacjentom gorące okłady, ponieważ ciepło poprzez ułatwienie przepływu krwi, przyspiesza leczenie i łagodzi ból. Poza tym należy unieść chorą część ciała najwyżej jak to możliwe, aby zmniejszyć opuchliznę i spowolnić szerzenie się infekcji. Pomocniczo podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Jeżeli leczenie nie przynosi efektów, może być konieczny zabieg chirurgiczny.

Zapalenie naczyń chłonnych:powikłania

Istotne jest szybkie rozpoczęcie leczenia, aby zakażenie nie rozprzestrzeniało się. W przeciwnym razie może dojść do przedostania się bakterii do krwioobiegu. Jest to poważne powikłanie, stanowiące nawet zagrożenie życia. Poza tym może wystąpić zapalenie tkanki łącznej czy powstanie ropni.

Zapalenie naczyń chłonnych: rokowanie

Jeśli nie wystąpią powikłania, rokowania są pomyślne i w ponad 90% przypadków antybiotyki są skuteczne, ale pełny powrót do zdrowia może potrwać kilka tygodni lub nawet miesięcy.