Masz dreszcze? Sprawdź, jakie choroby mogą je wywołać
Dreszcze to uczucie zimna połączone z drżeniem mięśni. Dreszcze mogą przebiegać z gorączką lub bez gorączki. Dreszcze z gorączką najczęściej towarzyszą przeziębieniu lub innym infekcjom. Przyczyny dreszczy bez gorączki mogą być znacznie poważniejsze. Sprawdź, na jaką chorobę mogą wskazywać dreszcze i jak sobie z nimi radzić.
Spis treści
- Dreszcze z gorączką i bez gorączki - przyczyny. Na jakie choroby wskazują dreszcze?
- Dreszcze - inne przyczyny dreszczy
- Dreszcze - jak sobie radzić z dreszczami?
Dreszcze to uczucie zimna połączone z mimowolnym, drobnym i nieskoordynowanym drżeniem mięśni.
Dreszcze zwykle występują w okresie szybkiego narastania gorączki i są wyrazem pobudzenia ośrodka termoregulacji w śródmózgowiu.
Dreszcze mogą pojawić się również bez gorączki, np. podczas znacznego obniżenia temperatury ciała (zmarznięcia). Jest to objaw korzystny - wyraz reakcji i mechanizmów obronnych organizmu. Skurcze grup mięśniowych dostarczają bowiem dodatkowe ilości ciepła, by rozgrzać organizm.
Jakie są jeszcze przyczyny dreszczy?
Dreszcze z gorączką i bez gorączki - przyczyny. Na jakie choroby wskazują dreszcze?
Dreszcze najczęściej pojawiają się w przebiegu przeziębienia lub innej infekcji - wirusowej, bakteryjnej, grzybiczej czy pasożytniczej. Wówczas pojawia się stan podgorączkowy lub gorączka. Dreszcze w przebiegu gorączki są zjawiskiem patologicznym, wywołanym przenikaniem do krwi substancji „gorączkotwórczych” (toksyn bakteryjnych, samych bakterii, wirusów).
Jednak są inne, mniej oczywiste przyczyny dreszczy:
- cukrzyca - gdy dochodzi do hipoglikemii (niedocukrzenia) pojawiają się dreszcze, drażliwość i nerwowość trudności z kojarzeniem i myśleniem, zaburzenia orientacji, zlewne poty
- choroby układu moczowego - ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie pęcherza moczowego
- choroby układu krążenia - dreszcze mogą być przyczyną złego krążenia krwi lub niskiego ciśnienia krwi
- menopauza – wahania poziomu hormonów płciowych w tym okresie życia kobiety często skutkują pojawieniem się uderzeń gorąca oraz dreszczy
- choroby nowotworowe – dreszcze mogą wystąpić podczas rozpadu guza nowotworowego
- zaburzenia psychiczne – depresja, nerwica, zaburzenia lękowe – mogą pojawić się dreszcze, niekiedy o znacznym nasileniu i długim czasie trwania
Do lekarza należy się zgłosić, jeśli dreszczom towarzyszy gorączka, zwłaszcza gdy objawy te utrzymują się przez dłuższy czas lub pojawiają się u małych dzieci czy osób starszych.
Ratownik medyczny Ariel Szczotok o dreszczach związanych z temperaturą
Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN
Dreszcze - inne przyczyny dreszczy
- leki – organizm może w zróżnicowany sposób zareagować na substancje zawarte w lekach, jednym z niepożądanych objawów stosowanych leków bywają dreszcze, którym nie towarzyszy gorączka
- nadużycie alkoholu
- przemęczenie organizmu, np. pracą, wysiłkiem fizycznym
- brak snu
Mam 24 lat, od około pół roku mam dziwne objawy: zimne stopy i dłonie, dreszcze, po których jest mi zimno, pocę się pod pachami i pocą mi się dłonie. Czasami w nocy zalewają mnie poty. Czego mogą to być objawy? Do jakiego lekarza się zgłosić? Dodam, że jestem dość chuda (48 kg\170 cm wzrostu), ale jem tyle, co zawsze. Dreszcze mam również podczas palenia tytoniu (teraz ograniczam).
Mgr Iza Czajka, fizjolog żywienia - zacznij od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu i zrobienia dokładnych badań organizmu. Morfologia z rozmazem, elektrolity, poziom witaminy D, hormony tarczycy: TSH, FT3 i FT4, badanie moczu, badanie kału w kierunku pasożytów. Twoje BMI wskazuje na niedożywienie, także dietetyk powinien ocenić, czy rzeczywiście "jedzenie tego, co zawsze" nie jest przyczyną twojego samopoczucia i nie przekłada się na dysfunkcje organizmu.
Dreszcze - jak sobie radzić z dreszczami?
Leczenie dreszczy zależy od przyczyny ich pojawienia się.
Jeśli dreszcze są skutkiem infekcji i towarzyszy im gorączka, należy pić duże ilości (kilka szklanek na dobę) płynów, najlepiej gorącej herbaty z sokiem malinowym, naparu kwiatu lipowego lub bzu czarnego. Jeśli dreszczom towarzyszy uczucie zimna, należy okryć chorego kocem. Jeżeli temperatura ciała jest wysoka, należy podać leki przeciwgorączkowe. Przy infekcjach bakteryjnych konieczne jest zastosowanie antybiotyków.
Jeśli dreszcze są efektem wahania poziomu hormonów płciowych u kobiet w okresie menopauzy, konieczna może być hormonalna terapia zastępcza.
Jeśli dreszcze efektem przemęczenia organizmu (spowodowanego na przykład pracą czy ciężkim wysiłkiem fizycznym), najefektywniejszą metodą walki z nimi jest odpoczynek.
Porady eksperta