Ospa wietrzna u dziecka. Objawy i leczenie ospy u dzieci
Ospa wietrzna u dzieci zwykle ma łagodny przebieg, ale jeśli pojawiają się powikłania po ospie, to zazwyczaj są poważne. Najczęściej chorują przedszkolaki. Czy można dziecko zaszczepić przeciwko ospie wietrznej? Jak wygląda wysypka przy wietrznej ospie i czy pomaga ona rozpoznać tę chorobę zakaźną? Objawy i leczenie ospy wietrznej u dzieci.
Spis treści
- Ospa wietrzna u dzieci: objawy
- Ospa wietrzna: wysypka
- Ospa wietrzna u dzieci: leczenie
- Ospa wietrzna u dzieci: powikłania
- Ospa wietrzna u dzieci: szczepienie
- Półpasiec a ospa wietrzna [wideo]
Ospa wietrzna u dzieci nazywana bywa również wiatrówką, bo wirus ospy - herpeswirus VZV (Varicella Zoster Virus) przenoszony jest drogą kropelkową, a także przez wiatr na odległość kilkudziesięciu metrów. Dziecko zaraża się ospą wietrzną drogą kropelkową przez kontakt z osobą chorą na ospę lub półpasiec. Ospa wietrzna to choroba, która niezwykle długo rozwija się w organizmie. Ospa ujawnia się zwykle po dwóch-trzech tygodniach od zakażenia.
Ospa wietrzna u dzieci: objawy
Objawy ospy wietrznej u dziecka pojawiają się do dwóch tygodni od kontaktu z osobą chorą. Zanim na ciele dziecka pojawi się wysypka, zwykle czuje się ono źle przez kilka dni, a początkowe objawy mogą wskazywać na przeziębienie. Dziecko może mieć gorączkę (37°C-40°C), marudzić, mieć katar. Wysypka przy ospie wietrznej najpierw pojawia się zwykle na tułowiu, by z czasem rozprzestrzenić się na całe ciało - krostki pojawiają się również w nosie czy w buzi. Początkowo wysypka przybiera postać czerwonych, rozlanych plam, by dość szybko zmienić się w wypukłe krostki wypełnione płynem surowiczym.
Ospa wietrzna: wysypka
- nie używaj pudrodermu – choć początkowo łagodzi on świąd, to zasychając ściąga skórę i sprawia ból a poza tym pod nim mogą rozwijać się bakterie, co jest najprostszą drogą do powikłań - zamiast tego smaruj pęcherzyki gencjaną
- obetnij dziecku paznokcie, myj mu często ręce, a na noc, szczególnie młodszemu dziecku, zakładaj bawełniane rękawiczki
- kąp dziecko codziennie przez kilka minut w delikatnym roztworze nadmanganianu potasu (woda powinna mieć jasnoróżowy kolor)
- nie trzyj skóry dziecka ani gąbką, ani ręcznikiem, a jedynie osusz ją delikatnie
- jeśli dziecko ma wysypkę w okolicach intymnych, przygotuj nasiadówkę w ciepłej wodzie z dodatkiem rumianku
- podawaj dziecku dużo napojów, jednak ze względu na pęcherzyki, które najprawdopodobniej pojawią się w buzi zrezygnuj z kwaśnych napojów i herbatek
- bardzo często wysypka w buzi odbiera dziecku apetyt – sprawdzają się wtedy pokarmy płynne i w postaci papek, ale zasada jest taka sama jak przy napojach – nic kwaśnego i drażniącego
Ospa wietrzna u dzieci: leczenie
Leczenie ospy wietrznej polega na obniżaniu gorączki i łagodzeniu świądu. Lekarz może zapisać dziecku leki przeciwhistaminowe oraz uspokajające, żeby mogło przespać noc. Tylko w wyjątkowych przypadkach podaje się leki antywirusowe lub immunoglobulinę.
Ospa wietrzna u dzieci: powikłania
Ospy wietrznej nie należy lekceważyć, bo powikłania zawsze są groźne. U dzieci najczęstszymi powikłaniami mogą być:
- liszajec
- ropnie
- zapalenie płuc
- ropne zakażenie skóry
- ropowica
- zapalenia tkanki łącznej (cellulitis)
- róża
- płonica przyranna
- gronkowcowy zespół wstrząsu toksycznego
- paciorkowcowy zespół wstrząsu toksycznego (STSS)
- martwicze zapalenie powięzi
- sepsa
- półpasiec
oraz powikłania obejmujące ośrodkowy układ nerwowy m. in.
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
- zapalenie mózgu
- zespół ataksji móżdżkowej
- poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego
- aseptyczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
- zespół Guillaina-Barrégo
- porażenie nerwów czaszkowych
Powikłania rzadkie po ospie to:
- zapalenia mięśnia sercowego
- zapalenia stawów
- zapalenia wątroby
- cewkowo-śródmiąższowego zapalenia nerek
- małopłytkowość
Ospa wietrzna u dzieci: szczepienie
Dziecko można zaszczepić przeciw ospie wietrznej. Pierwszą dawkę szczepionki dziecko może otrzymać przed 9. miesiącem życia (do 12 roku życia), a po ukończeniu 13 lat powinno otrzymać dwie dawki szczepionki w odstępie minimum 6 tygodni. Szczepionka przeciw ospie wykazuje bardzo wysoką skuteczność, jednak nie jest uwzględniona w obowiązkowym kalendarzu szczepień. Jednak zdaniem wielu lekarzy przejście ospy w dzieciństwie tak naprawdę nadal jest chyba najlepszym rozwiązaniem, gdyż daje całkowitą odporność na zakażenie wirusem, który ją wywołuje.
Półpasiec a ospa wietrzna [wideo]
Półpasiec i ospę wietrzną wywołuje ten sam wirus. Jednak obie choroby różnią się od siebie.
Porady eksperta