28. tydzień ciąży - tak ciążko zobaczyć swoje stopy
W 28. tygodniu ciąży możesz czuć się coraz bardziej zmęczona. Nic dziwnego – w ciągu dziesięć tygodni malec aż dziesięciokrotnie powiększył masę ciała. Dźwigasz już naprawdę spory ciężar! Najważniejsze zalecenie na 28. tydzień ciąży brzmi: wypoczywaj, ile potrzebujesz.
Spis treści
- 28. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?
- Kiedyś wiek ciąży określano w miesiącach [WIDEO]
- 28. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?
- 28. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia
28. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?
W 28. tygodniu ciąży płód waży około 1100-1300 g, jego całkowita długość przekracza 35 cm, natomiast odległość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi 25 cm.
28 tydzień to 7 miesiąc i 3 trymestr ciąży
Płód staje się coraz bardziej pulchny: tkanka podskórna wypełnia się tłuszczykiem, którego warstwa z dnia na dzień staje się coraz grubsza.
Do niedawna powierzchnia mózgu malca była niemal płaska. Od tego tygodnia ciąży zaczynają się na nim formować charakterystyczne bruzdy i zakręty, co sprawia, że znacząco zwiększa się jego powierzchnia. Od tej pory maluszkowi nie przybywa już komórek nerwowych – te, które już ma, zaczynają się specjalizować.
Twój maluch nie tylko umie już rozpoznać twój głos, ale też wie, kiedy mówisz spokojnie, a kiedy podnosisz głos z powodu zdenerwowania. Uważaj, co mówisz, bo maluszek słucha już uważnie – to jego pierwsze lekcje mowy.
A wiemy to stąd, że badania płaczu wcześniaków urodzonych w 28. tygodniu ciąży wyraźnie wskazują na to, że dzieci płacząc, naśladują melodię i rytm głosu mamy.
Gdyby teraz doszło do porodu, malec miałby już spore szanse na przeżycie poza brzuchem (oczywiście w inkubatorze), bo jego płuca są niemal całkowicie wykształcone.
Kiedyś wiek ciąży określano w miesiącach [WIDEO]
28. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?
Wiele kobiet, które tak jak ty mają już za sobą dwie trzecie ciąży, nie jest w stanie uwierzyć, że kiedykolwiek znów zobaczą swoje stopy, a w lustrze – płaski brzuch. To główna przyczyna obniżenia nastroju, z jakim możesz mieć teraz do czynienia. Może pocieszy cię myśl, że do porodu naprawdę już bliżej niż dalej?
Możesz mieć wrażenie, że brzuch urósł już tyle, ile trzeba. Ale to jeszcze nie koniec – choć macica sięga niemal 30 cm nad kość łonową, brzuch będzie jeszcze się powiększał.
Coraz częściej będziesz czuć, że w pokoju nie ma czym oddychać – a jest tak, gdyż na tym etapie ciąży ciężko zaczerpnąć powietrza ze względu na coraz większą macicę. Nie jest to groźne i nie ma się czym niepokoić. Na duszności zazwyczaj pomaga zmiana pozycji.
Skurcze przepowiadające, które zapewne już znasz z wcześniejszych tygodni, w 28. tygodniu ciąży mogą stać się częstsze. Nadal jednak nie będziesz w ich trakcie odczuwała bólu.
Być może zacznie cię teraz męczyć zespół niespokojnych nóg w ciąży. Ta dolegliwość dopada co piątą ciężarną. Nie wiadomo dokładnie skąd się bierze, jest jednak dokuczliwa, gdyż wiąże się z denerwującą potrzebą stałej zmiany pozycji, w jakiej leżą nogi i nasila się w trakcie odpoczynku. Nie ma na to lekarstwa, ale specjaliści uważają, że pomocne bywają techniki relaksacyjne.
28. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia
Jeśli masz ujemny czynnik Rh, w 28. tygodniu ciąży powinnaś otrzymać immunoglobulinę anty-D, która zapobiega konfliktowi serologicznemu.
Na twojej skórze mogą się teraz pojawiać nie tylko rozstępy, ale też pajączki – oznaka, że naczynka krwionośne na dobre się rozszerzyły. By nie dopuścić do powstania żylaków, warto smarować je specjalnym kremem. Warto też pomyśleć nad zakupem specjalnych, antyżylakowych rajstop.
Od 28. tygodnia ciąży powinnaś już liczyć ruchy płodu. Gdy malec jest aktywny, powinno być ich co najmniej 10 w ciągu dziesięciu minut. Jak to sprawdzić? Najpierw spójrz na zegar, potem zacznij liczyć każdy ruch, jaki wyczujesz (nawet drgnięcie). Po dziesiątym ruchu skończ liczyć i sprawdź, ile upłynęło czasu. Jeśli w ciągu godziny ruchów będzie mniej, niż 10, spróbuj się rozluźnić, pospaceruj. Gdy w ciągu następnej godziny również nie naliczysz 10 ruchów, skontaktuj się z lekarzem – lepiej sprawdzić, co się dzieje, choć zazwyczaj nie jest to nic niepokojącego.
Pilnuj, by w twojej diecie była odpowiednia ilość kwasów omega-3, bo są niezbędne do dalszego rozwoju mózgu dziecka. Znajdziesz je przede wszystkim w rybach, można je też suplementować.
Przeczytaj również:
Porady eksperta