30. tydzień ciąży - postaraj się nie przytyć za bardzo
W 30. tygodniu ciąży apetyt dopisuje i tobie, i dziecku. Oboje bardzo szybko możecie więc w 30. tygodniu ciąży przybierać na wadze.
Spis treści
- 30. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?
- Sprawdź, czy możliwa jest miesiączka w ciąży [WIDEO]
- 30. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?
- 30. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia
30. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?
W 30 tygodniu płód waży mniej więcej 1400 g, mierzy około 40 cm, natomiast odległość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi 27 cm.
30 tydzień to 7 miesiąc i 3. trymestr ciąży
Mózg płodu z dnia na dzień robi się większy, gdyż staje się coraz bardziej pofałdowany, dzięki czemu od razu po porodzie będzie w stanie zacząć przyswajać informacje i uczyć się nowych rzeczy.
Póki co, powoli przejmuje funkcje, które do tej pory pełniły inne narządy – na przykład zaczyna odpowiadać już za regulację temperatury ciała, dlatego właśnie meszek, którym pokryte było dotąd całe ciało płodu, zaczyna zanikać.
Główka przybiera normalny kształt – dzięki temu, że mózg się powiększa, miękkie kości czaszki wypychane są ku przodowi.
U płodów płci męskiej jądra zstępują do moszny, u dziewczynek natomiast wyraźnie widać już łechtaczkę (póki co wargi sromowe są małe i nie są w stanie jeszcze jej ukryć).
Choć mięśnie płodu stopniowo dojrzewają, są jeszcze bardzo słabe, zwłaszcza w nóżkach – gdyby malec urodził się właśnie teraz, nie byłby w stanie nimi samodzielnie poruszać.
Większość dzieci ustawiła się już głową w dół (niektóre zrobiły to dużo wcześniej). Jeśli malec jeszcze się nie przekręcił, może to zrobić w najbliższym czasie, choć istnieje ryzyko, że w obecnej pozycji dotrwa do czasu porodu.
Ponieważ w macicy jest już bardzo ciasno, dziecko jest skulone, ma skrzyżowane rączki i nóżki. Gdy jest aktywne, niemal bez przerwy wierci się i rozpycha.
Sprawdź, czy możliwa jest miesiączka w ciąży [WIDEO]
30. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?
W 30. tygodniu ciąży wiele mam narzeka na nadmierny apetyt. A ten dopisuje, bo szybko rosnący maluch potrzebuje energii, no i gromadzi zapasy w postaci tkanki tłuszczowej, której na tym etapie ciąży wciąż ma za mało.
Pamiętaj jednak, że jesz dla dwojga, a nie za dwoje – twoje menu powinno być pełnowartościowe, bogate w witaminy i składniki odżywcze. Warto sięgać przede wszystkim po warzywa, kasze, chude mięso, owoce, produkty z pełnego przemiału i ryby. Fast-foody, słodycze, smażone kotlety możesz zaś sobie darować.
Może się zdarzyć, ze któregoś dnia wybudzi cię ze snu ostry, wręcz przenikliwy ból pleców, który od lędźwi będzie promieniował w kierunku stopy. To tak zwana rwa kulszowa, do której dochodzi, gdy macica uciska określoną grupę nerwów.
Niekiedy mija, gdy ty, lub malec w brzuszku, zmienicie pozycję. Jeśli to nie nastąpi, bolące miejsce warto ogrzać ciepłym termoforem, wymasować, albo spróbować poćwiczyć – powinno pomóc nawet zwykłe kołysanie biodrami. Jeśli ból jest uporczywy i wyjątkowo silny, poproś lekarza o przepisanie bezpiecznych środków przeciwbólowych.
Do 30. tygodnia ciąży powinnaś przytyć od 11,4 do 15,9 kg. Od tego momentu co tydzień możesz przybierać na wadze około 350 g.
30. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia
W 30. tygodniu ciąży powinnaś zgłosić się na badanie USG, oceniające stan ogólny i stopień rozwoju płodu. W jego trakcie lekarz sprawdzi, czy malec prawidłowo rośnie i właściwie przybiera na wadze, i czy prawidłowa jest jego budowa anatomiczna. Oceni też czynność serca płodu i obliczy ilość wód płodowych.
W 30. tygodniu ciąży warto codziennie puszczać maluszkowi kołysanki – gdy uruchomisz je ponownie, już po narodzinach, dziecko znacznie szybciej się dzięki temu uspokoi.
Jeśli do tej pory nie ćwiczyłaś, teraz warto zapisać się na jogę dla ciężarnych, gdzie nauczysz się oddychać, znajdziesz też najwygodniejszą dla siebie pozycję do porodu.
Bądź ostrożna w czasie kąpieli, zwłaszcza w wannie – wchodząc do niej albo z niej wychodząc możesz się poślizgnąć i boleśnie poobijać. Siedząc lub chodząc nie wypychaj brzucha do przodu, bo wtedy dodatkowo obciążysz kręgosłup.
Warto wspólnie z partnerem zastanowić się, czy ma on uczestniczyć w porodzie rodzinnym, i w jaki sposób może ci wtedy pomóc. Jeśli porozmawiacie o tym już teraz, będziecie mieli jeszcze trochę czasu na to, by wyjaśnić ewentualne nieporozumienia.
Przeczytaj również:
Porady eksperta