Skurcze macicy w ciąży: rodzaje skurczów ciążowych. Jak rozpoznać skurcze w ciąży?

2015-04-13 13:11

Skurcze macicy w ciąży to objawy charakterystyczne dla jej prawidłowego przebiegu. Najczęściej wyróżnia się trzy rodzaje skurczów ciążowych, których zadaniem jest przygotowanie macicy do porodu. Jednak niektóre rodzaje skurczów, zwłaszcza we wczesnej ciąży, mogą wskazywać na odklejenie się łożyska, a nawet poronienie. Sprawdź, jakie są rodzaje skurczów ciążowych, co oznaczają i na co mogą wskazywać nieprawidłowe, bolesne skurcze macicy w ciąży.

Skurcze macicy w ciąży: rodzaje skurczów ciążowych. Jak rozpoznać skurcze w ciąży?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Skurcze macicy w czasie ciąży - rodzaje skurczów ciążowych

Skurcze macicy w ciąży są skurczami fizjologicznymi, charakterystycznymi dla prawidłowego przebiegu ciąży, które pojawiają się po 20 tygodniu jej trwania. Dopiero wtedy kobieta ciężarna powinna odczuwać pierwsze, delikatne skurcze, które wywoływane są rozciąganiem się włókien mięśniowych macicy. Ich zadaniem jest bowiem przygotowanie macicy na akcję porodową. Jakie są rodzaje skurczów ciążowych i jak je odróżnić od tych nieprawidłowych?

Skurcze macicy w czasie ciąży - rodzaje skurczów ciążowych

  • Skurcze Alvareza

Skurcze Alvareza to skurcze macicy, które pojawiają się od 20. tygodnia ciąży. W tym czasie włókna mięśniowe macicy napinają się, dlatego przyszła mama zaczyna odczuwać twardnienie brzucha. Proces ten nie jest bolesny, ale może wywoływać dyskomfort. Dzięki skurczom Alvareza macica powoli zostaje przygotowana do porodu.

Cechy charakterystyczne skurczów Alvareza:

  • są nieregularne
  • ich natężenie nie zmienia się
  • najczęściej są odczuwane wieczorem lub po gwałtownym ruchu
  • zwykle ustępują po zmianie pozycji
    • Skurcze Braxtona-Hicksa, czyli skurcze przepowiadające

    Skurcze Braxtona-Hicksa są odczuwane po 20. tygodniu ciąży. W tym czasie mięsień macicy napina się, przygotowując się do prawdziwych skurczów porodowych, które wypchną dziecko, gdy nadejdzie termin rozwiązania.

    Cechy charakterystyczne skurczów przepowiadających:

    • zaczynają się od dna macicy (które znajduje się nieco poniżej pępka) i powoli przesuwają się ku dołowi
    • wywołują ból podobny do menstruacyjnego oraz ból krzyża
    • są nieregularne
    • pojawiają się co kilkanaście minut
    • zazwyczaj trwają od 15 do 30 sekund, a niekiedy nawet kilka minut
    • pod koniec ciąży stają się częstsze i bardziej bolesne (w 8–9. miesiącu mogą występować nawet co 20-30 minut i trwać do dwóch minut)
    Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?
    Ważne

    Jak odróżnić skurcze przepowiadające od skurczów porodowych?

    Skurcze Braxtona-Hicksa mogą być trudne do odróżnienia od przedwczesnej czynności skurczowej macicy. Jednak w przeciwieństwie do skurczów porodowych nie stają się coraz mocniejsze ani częstsze, tylko w ciągu godziny łagodnieją i całkowicie ustępują. Ponadto skurczom przepowiadającym nie towarzyszą żadne dodatkowe objawy, takie jak np. biegunka, plamienie, odejście wód płodowych, ani uczucie rozpierania, ból pleców czy brzucha.

    Dlatego jeśli przed 36. tygodniem ciąży skurcze występują częściej niż co godzinę, a w dodatku odczuwasz ból krzyża i źle się czujesz, skontaktuj się z lekarzem prowadzącym ciążę lub udaj się na pogotowie.

    • Skurcze porodowe

    Skurcze porodowe, zwane bólami porodowymi, to skurcze, których celem jest doprowadzenie do pełnego rozwarcia ujścia macicy, wydalenia płodu i łożyska. Są to regparne skurcze, które występują w określonych odstępach czasu. Początkowo są delikatne, jednak wraz z rozwieraniem się szyjki macicy, stają się coraz bardziej silne. Ból ten może promieniować aż do kości ogonowej.

    Ważne

    Skurcze macicy w ciąży - kiedy do szpitala?

    Pierwsze skurcze, tuż przed porodem, pojawiają się zazwyczaj w odstępach około 20 minut. Jeśli są w pełni regularne, należy pojechać do szpitala. W miarę postępu porodu skurcze występują częściej: w I okresie początkowo co 10-15 minut, pod koniec co 3-5 minut (trwają 45-60 sekund). W II okresie porodu skurcze występują co 2-5 minut i trwają początkowo od pół do 1 minuty, w końcu zaś tego okresu 1-2 minuty. Im skurcze są częstsze i silniejsze, tym większa szansa, że akcja porodowa będzie krótsza. Wszystko zależy od tego, jak szybko rozwarcie szyjki macicy osiągnie średnicę 10 cm (pełne rozwarcie).

    • Skurcze bezpośrednio po porodzie

    W kilka minut po urodzeniu dziecka mogą się pojawić regparne skurcze macicy ułatwiające wydalenie łożyska.

    • Skurcze połogowe

    Skurcze połogowe, zwane bólami poporodowymi, to skurcze o charakterze zbliżonym do skurczów ciążowych. Ich zadaniem jest przyspieszenie procesu obkurczania się macicy.

    Ważne

    Skurcze macicy w pierwszych tygodniach ciąży

    Niektóre kobiety we wczesnej ciąży mogą odczuwać lekki, skurczowy lub palący ból w podbrzuszu, miednicy lub dole pleców. Jeśli nie towarzyszą mu inne objawy, zazwyczaj wskazuje na prawidłowe zmiany związane z rozciąganiem i wzrostem macicy. Jeśli jednak skurczom macicy, szczególnie nagłym, towarzyszy np. krwawienie, są powody do niepokoju.

    Nieprawidłowe, bolesne skurcze macicy w ciąży

    • Przedwczesne skurcze porodowe, występujące między 20 a 37 tygodniem ciąży, mogą przyczynić się do rozwarcia się szyjki macicy i doprowadzić do wystąpienia porodu przedwczesnego. Tego typu skurcze prawdopodobnie są spowodowane różnego rodzaju wewnątrzmacicznymi procesami zapalnymi. Jeśli zaobserwujesz twardniejący brzuch oraz regularną i nasiloną akcję skurczową, która nie mija po zmianie pozycji, możesz przypuszczać, że są to przedwczesne skurcze porodowe.
    • Do typowych objawów poronienia, czyli utarty ciąży przed 22 tygodniem jej trwania, należą bolesne skurcze macicy, ból o różnym nasileniu w podbrzuszu i okolicy krzyżowej kręgosłupa, a także krwawienie z dróg rodnych oraz odejście wód płodowych.
    • Przedwczesne odklejenie łożyska objawia się nagłym, rozlanym bólem podbrzusza (często skojarzonym z nudnościami i wymiotami), nieustannymi skurczami macicy, krwawieniem, a nawet krwotokiem z dróg rodnych (często ze skrzepami). O przedwczesnym odklejeniu się łożyska można mówić wtedy, gdy łożysko odklei się częściowo lub całkowicie od ściany macicy po 20. tygodniu ciąży, a przed przewidywanym terminem porodu.

    W każdym przypadku należy jak najszybciej zgłosić się na pogotowie lub do lekarza prowadzącego ciążę!

    NOWY NUMER

    POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

    Pobieram
    poradnik ciaza