Obrzęk krtani: przyczyny, objawy, leczenie
Obrzęk krtani powstaje, gdy w przestrzeni pozakomórkowej tkanek budujących krtań (np. nagłośni, fałdów nalewkowo-nagłośniowych) gromadzi się nadmiar płynu. Jakie są przyczyny pojawienia się obrzęku krtani? Jak przebiega jego leczenie?
Spis treści
Obrzęk krtani najczęściej pojawia się w przebiegu stanów zapalnych, zarówno tych, toczących się w obrębie krtani, takich jak: podgłośniowe zapalenie krtani, ostre zapalenie krtani, zapalenie ochrzęstnej chrząstek krtani, zapalenie nagłośni, jak również tych toczących się w strukturach sąsiednich, takich jak np. ropień przestrzeni przygardłowej, ropień okołomigdałkowy. Obrzęk mogą spowodować także urazy: wewnętrzne (oparzenia, ciała obce) oraz zewnętrzne (wypadki, rozległe operacje w obrębie głowy i szyi).
Innym typem obrzęku krtani jest toksyczno-alergiczny obrzęk krtani. Może on być reakcją na różne czynniki:
- jady owadów (szerszenie, osy, pszczoły, trzmiele)
- pokarmy (orzeszki ziemne, owoce morza, jajka)
- leki (antybiotyki, środki przeciwbólowe)
a także wiele innych.Możemy mieć również do czynienia z obrzękiem naczynioruchowym zwanym obrzękiem Quinckego, będącym wynikiem zaburzeń immunologicznych. Te same czynniki, które wywołują obrzęk alergiczny mogą doprowadzić do powstania obrzęku Quinckego, poza tym przyczynić się do niego mogą również czynniki fizyczne, takie jak: zimno, stres, wysiłek fizyczny.
Obrzęk krtani: objawy
Objawy zależą od przyczyny, umiejscowienia i rozległości obrzęku. Pacjenci przede wszystkim skarżą się na:
- duszność narastająca przy wdechu
- suchy kaszel
- chrypę inną pojawiającą się nagle zmianę głosu
- uczucie ciała obcego
- problemy z połykaniem
Dołącza się jeszcze gorączka i dolegliwości bólowe, gdy przyczyną jest zapalenie.
Dla obrzęku Quinckego typowy jest nagły obrzęk skóry, tkanki podskórnej i błon śluzowych. Najczęściej w obrębie twarzy, kończyn, tułowia, gardła, jamy ustnej, krtani i języka.
Wyjątkowym przypadkiem jest obrzęk alergiczny wywołany jadem owadów. W miejscu użądlenia możemy zaobserwować bolesny obrzęk oraz świąd. Do tego odchodzą objawy ogólne: pokrzywka, nudności, biegunka, bóle brzucha, obrzęk naczynioruchowy. Może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Choć do wstrząsu dochodzi tylko u ok. 0,5-5% chorych, należy pamiętać że stanowi stan zagrożenia życia i potrzebna jest niezwłoczna pomoc medyczna.
Obrzęk krtani: diagnostyka
Lekarz przeprowadza wnikliwe badanie podmiotowe i przedmiotowe. Należy zwrócić szczególną uwagę na występowanie u pacjenta alergii oraz przyjmowane leki. Pomocna jest laryngoskopia pośrednia, lupowa lub przeznosową rurką elastyczną. W celu wykluczenia ciała obcego można wykonać Rtg szyi w projekcji przednio-tylnej i bocznej. W przypadku, gdy obrzęk utrzymuje się długi czas, może być konieczne (szczególnie u osób starszych) wykonanie biopsji, w celu wykluczenia nowotworu.
Obrzęk krtani: leczenie
Leczenie wybieramy w zależności od czynnika powodującego obrzęk. Gdy powodem jest infekcja bakteryjna podajemy antybiotyki. W przypadku urazu, może być konieczne wykonanie zabiegu chirurgicznego. Lekami, które działają przeciwobrzękowo, są glikokortykosteroidy.
Jeżeli obrzęk powstał na tle współistniejącej choroby ogólnoustrojowej, należy skupić się przede wszystkim na jej leczeniu. Przy obrzęku alergicznym lub naczynioruchowym stosuje się steroidy dożylnie, leki przeciwhistaminowe, adrenalinę. W ekstremalnych przypadkach jedynym sposobem jest wykonanie tracheotomii.
Zapalenie krtani [wideo]
Zapalenie krtani u dorosłych jest najczęściej infekcją bakteryjną, której charakterystycznym objawem jest chrypka. W jaki sposób leczy się zapalenie krtani? Posłuchaj naszego eksperta Katarzyny Bukol-Krawczyk, internisty grupy Lux Med.
Porady eksperta
Polecany artykuł: