Kolczyk w języku, kolczyk w wardze - niszczy zęby!
Kolczyk w języku lub w wardze może stać się przyczyną kłopotów. Okazuje się bowiem, że ponad 70 procent osób mających piercing - kolczyki w wardze albo w języku prędzej czy później trafia do dentysty z uszkodzonymi zębami. Dlatego przed zdecydowaniem się na taki zabieg, warto wiedzieć z jakimi powikłaniami i skutkami ubocznymi ze strony zębów może wiązać się piercing warg czy języka.
Spis treści
Kolczyk w języku czy kolczyk w wardze z założenia mają być ozdobą, a często stają się przyczyną kłopotów ze zdrowiem. W jamie ustnej kolczyki pojawiają się najczęściej w obrębie języka, drugą co do częstości lokalizacją są wargi. Najrzadziej biżuteria tego typu spotykana jest na policzkach. Co ciekawe na zakolczykowanie języka decydują się nieco częściej panowie niż panie. Kolczyki w wargach czy w języku mają kontakt z zębami i mogą negatywnie na nie oddziaływać.
Jak kolczyk w wardze czy w języku wpływa na zęby?
Kolczyki należy traktować jako ciała obce, a ich obecność w jamie ustnej może wiązać się z wystąpieniem powikłań ze strony zębów. Do najczęściej występujących powikłań, związanych z obecnością kolczyka w wardze, czy języku zaliczyć można urazy zębów. Szczególnie narażone są na nie zęby sieczne dolne i górne, które znajdują się najbliżej metalowej ozdoby. Kolczyki wykonane są z metalu czyli materiału stosunkowo twardego. W wyniku nagryzienia na kolczyk lub uderzenia ozdobą w ząb może dojść do jego złamania lub ukruszenia fragmentu tkanek twardych.
Urazy zdarzają się często w trakcie spożywania pokarmów, snu czy odruchowej zabawy (nagryzaniu) na kolczyk. Najczęściej dochodzi do odłamania fragmentu szkliwa, czyli powierzchniowej warstwy osłaniającej wnętrze zęba. Odłamaniu może towarzyszyć ból o różnym natężeniu. W zależności od wielkości odłamanego fragmentu konieczne może być wypolerowanie brzegów uszkodzonego miejsca lub wykonanie wypełnienia. Zdarzyć może się, że złamanie zęba przebiega głęboko i uszkadza miazgę. W takiej sytuacji koniecznością może być leczenie endodontyczne lub w skrajnych przypadkach ekstrakcja uszkodzonego zęba.Ciągły kontakt metalowego przedmiotu z zębami z biegiem czasu powoduje stopniowe niszczenia szkliwa. Z czasem dochodzi do powstawania zagłębień w powierzchni zęba. Przybierają one postać początkowo płytkich, nieckowatych zagłębień zlokalizowanych w miejscu kontaktu kolczyka z zębami. Braki w szkliwie z czasem pogłębiają się dosięgając zębiny. Ubytki wynikające z kontaktu zębów z ciałem obcym nazywane są ubytkami abrazyjnymi i zaliczane są do chorób tkanek twardych zębów pochodzenia niepróchnicowego. Wystąpienie tego typu powikłania wymaga uzupełnienia brakujących tkanek i zabezpieczenia odsłoniętej zębiny za pomocą materiału wypełniającego.
Innym objawem mogącym pojawić się z powodu biżuterii obecnej na języku lub wargach może być nadwrażliwość zębów. Pojawia się ona w odpowiedzi na bodźce termiczne. Zazwyczaj wystąpienie nieprzyjemnych doznań prowokowane jest spożywaniem zimnych pokarmów.
Przekłucie języka i wargi: możliwe powikłania
Oprócz negatywnych skutków związanych stricte z zębami, noszenie kolczyków na języku czy wargach może wiązać się z wystąpieniem innych alarmujących objawów. Warto zaznaczyć, że jeżeli wystąpią niepokojące nas objawy należy udać się do lekarza lub lekarza dentysty, którzy udzielą odpowiedniej pomocy i wytłumaczą w czym tkwi problem.
Przekłucie warg czy języka wiąże się z uszkodzeniem tkanek, dochodzi do przerwania ciągłości drobnych naczyń krwionośnych. Często osoby po przekłuciu języka uskarżają się na nawracające krwawienie. Dolegliwości te pojawiają się do 12 godzin po zabiegu.
Przerwanie ciągłości naczyń może także spowodować, gromadzenie krwi w tkankach i powstanie krwiaka. Ze względu na bogate ukrwienie języka to właśnie po jego przekłuciu najczęściej pojawiają się komplikacje związane z wynaczynieniem krwi. Dodatkowo uszkodzenie tkanek może sprowokować wystąpienie bólu i niewielkiego obrzęku. Objawy te mijają zwykle po około 2 dniach.
Jama ustna jest pełna różnego rodzaju bakterii. W wyniku przerwania ciągłości tkanek, miejsce zranienia staje się łatwym punktem wtargnięcie drobnoustrojów do organizmu. Spowodować to może lokalny stan zapalny. W wyjątkowych sytuacjach w przebiegu infekcji może dojść do wystąpienia objawów ogólnych a nawet zagrożenia życia. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza lub lekarza dentysty, który podejmie odpowiednie leczenie.
Warto też wspomnieć o innych chorobach zakaźnych związanych z nieprzestrzeganiem zasad aseptyki i antyseptyki. Salony piercingu są coraz bardziej wyspecjalizowane i starają się świadczyć usługi na wysokim poziomie. Mimo to warto pamiętać o możliwości zakażenia wirusem HIV czy wirusowym zapaleniem wątroby.
Innym symptomem mogącym wystąpić po przekłuciu języka są zaburzenia smaku. Mają one zazwyczaj charakter przemijający i ustępują po okresie około jednego tygodnia.
Kolczyk języka czy wargi jest przyczyną urazu nie tylko zębów, w wielu przypadkach odpowiedzialny jest za uszkodzenie tkanek miękkich jamy ustnej. Najczęściej zaobserwować można uszkodzenie tkanek otaczających ząb. Przejawiaja się ono obniżeniem poziomu dziąsła z odsłonięciem szyjek zębów, czyli powstawaniem recesji. Ich zasięg jest różny od niewielkich ubytków tkanek dziąsła do obszernych jego zaników odsłaniających dużą część powierzchni korzenia.
Innymi negatywnymi skutkami noszenia tego typu biżuterii wewnątrzustnej są odleżyny i rany śluzówki. Urazy te objawiają się powstawaniem niewielkich, bolesnych ubytków błony śluzowej. Pojawiają się one najczęściej w dnie jamy ustnej lub na języku w okolicy kolczyka.
Kolczyki wykonane są ze stopów metali, w skład których mogą wchodzić pierwiastki takie jak chrom czy nikiel. Oba z tych metali są częstą przyczyną występowanie alergii. Alergia na nikiel dotyczy około 15% populacji osób dorosłych. Objawy alergii w jamie ustnej są różne często pojawia się świąd i pieczenie. Towarzyszyć może im obrzęk i zaczerwienienie błony śluzowej jamy ustnej.
Na koniec warto zaznaczyć, że ciało obce w jamie ustnej jakim jest kolczyk, stanowi doskonałe miejsce dla rozwoju bakterii i płytki nazębnej, dlatego powinno się rygorystycznie przestrzegać zasady higieny jamy ustnej. Pamiętać należy także o oczyszczaniu naszej biżuterii. W celu uniknięcia urazów zębów można rozważyć zdejmowanie kolczyka w sytuacjach takich jak spożywanie posiłków, spanie czy podczas uprawiania sportu.
Piercing czyli inaczej kolczykowanie jest formą ozdabiania ciała poprzez stosowanie przekłuć, w których następnie umieszczane są różnego rodzaju kolczyki. Kolczykowanie ciała towarzyszy człowiekowi od czasów starożytnych i na przestrzeni wieków bywało bardziej lub mniej popularne. Do przekłuwania stosuje się specjalne igły, które powinny być wysterylizowane przed każdym zabiegiem. Sama procedura przekłuwania trwa bardzo krótko a w powstały otwór natychmiast wkładany jest kolczyk. Powodów do zakładania kolczyków jest wiele. Najczęściej są to względy kosmetyczne. Ludzie zakładają kolczyki, gdyż uważają że jest to estetyczne i atrakcyjne. Innymi czynnikami motywującymi do przekłuwania różnych rejonów ciała jest chęć wyrażenia samego siebie, uczczenie jakiegoś ważnego wydarzenia lub przynależność do wąskiej grupy społecznej lub religijnej.
Porady eksperta