Diazepam to lek psychotropowy. Jak działa diazepam?
Diazepam to lek psychotropowy z grupy benzodiazepin. Diazepam działa uspokajająco, przeciwlękowo, przeciwdrgawkowo, rozluźnia mięśnie i ułatwia zasypianie. W wielu krajach, również w Polsce, diazepam wydawany jest wyłącznie na receptę lub przeznaczony do lecznictwa zamkniętego, ponieważ w wysokich dawkach działa jak narkotyk. Jakie jest dawkowanie diazepamu? Jakie są skutki uboczne jego stosowania?
Spis treści
- Diazepam: wskazania
- Diazepam: dawkowanie
- Diazepam: skutki uboczne
- Diazepam: przeciwwskazania
- Diazepam a ciąża
- Diazepam w sporcie bywa mylony ze sterydami
Diazepam - lek psychotropowy, stosuje się przede wszystkim w psychiatrii i neurologii. Diazepam jest substancją czynną między innymi w relanium czy valium. Diazepam, tak jak inne leki z grupy benzodiazepin, zwiększa aktywność neuroprzekaźnika o nazwie kwas aminomasłowy GABA, działającego hamująco na wzgórze, podwzgórze i układ limbiczny i zmniejszając tym samym pobudliwość neuronów, odpowiedzialnych za wywoływanie lęku.
Diazepam: wskazania
- doraźne, krótkotrwałe leczenie stanów lękowych, także związanych z bezsennością
- łagodzenie zachowań agresywnych
- terapia alkoholizmu - leczenie objawów nagłego odstawienia
- leczenie niektórych typów padaczki
- niekiedy w leczeniu psychoz
- w premedykacji przed niektórymi zabiegami diagnostycznymi i terapeutycznymi
- leczenie stanów zwiększonego napięcia mięśniowego
Diazepam: dawkowanie
O tym w jakich dawkach i jak często pacjent powinien przyjmować diazepam decyduje tylko i wyłącznie lekarz. Diazepam może być podawany doustnie (tabletki, zawiesina doustna), w postaci zastrzyków domięśniowych lub wlewek doodbytniczych. Leczenie diazepamem nie powinno trwać dłużej niż 4 tygodnie. By uniknąć, a przynajmniej zmniejszyć objawy odstawienne należy stopniowo redukować dawki do zera. Po przyjęciu diazepamu przez co najmniej 36 godzin nie wolno pić alkoholu.
Diazepam: skutki uboczne
Diazepam nie należy do najbezpieczniejszych leków - jego stosowanie przez dłuższy czas może prowadzić do uzależnienia psychicznego i fizycznego. Nagłe odstawienie diazepamu może spowodować wystąpienie objawów odstawiennych.
Najczęściej występujące skutki uboczne to:
- zmęczenie,
- senność,
- zmniejszenie sprawności intelektualnej i szybkości reakcji,
- osłabienie siły mięśniowej,
- zawroty głowy,
- niezborność ruchów,
- zaburzenia chodu,
- splątanie,
- spowolnienie mowy,
- drżenie rąk.
Rzadko występujące skutki uboczne to:
- suchość błon śluzowych jamy ustnej,
- wzmożone pragnienie,
- obrzmienie języka,
- metaliczny smak w ustach,
- czkawka,
- zwiększone lub zmniejszone łaknienie,
- zmiana masy ciała (zwiększenie lub zmniejszenie),
- dolegliwości żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, zaparcia),
- uszkodzenie wątroby,
- zatrzymanie moczu,
- trudności w oddawaniu moczu,
- nietrzymanie moczu,
- obrzęki,
- obniżenie ciśnienia tętniczego,
- przyspieszenie pracy serca,
- wzmożone wydzielanie oskrzelowe,
- spłycenie oddechu,
- zaburzenia widzenia lub czucia,
- nadpobudliwość,
- euforia,
- ból głowy,
- nadwrażliwość na światło,
- kurcze mięśniowe,
- bóle stawów,
- zmniejszenie libido,
- zaburzenia miesiączkowania,
- zaburzenia owulacji,
- skórne reakcje alergiczne,
- zapalenie spojówek,
- zmiany w morfologii krwi.
Diazepam uniemożliwia prowadzenie samochodu oraz obsługiwanie innych urządzeń mechanicznych. W trakcie przyjmowania diazepamu nie wolno: prowadzić samochodu i innych pojazdów, obsługiwać urządzeń mechanicznych, a także pić alkoholu i przyjmować niektórych leków.
Leki zawierające diazepam
Diazepam znany jest też jako Relanium (od nazwy preparatu, który zawiera diazepam jako substancję czynną). Inne leki zawierające diazepam: Relsed, Neorelium, Reladorm, Diazepam Destin.
Diazepam: przeciwwskazania
- uczulenie na lek lub inne benzodiazepiny,
- jaskra,
- miastenia (nużliwość mięśni),
- zespół bezdechu sennego,
- choroby wątroby.
Gdy lekarz chce ci przepisać diazepam, a ty przyjmujesz barbiturany, leki przeciwdepresyjne, neuroleptyki, narkotyczne leki przeciwbólowe, leki nasenne, leki przeciwhistaminowe, poinformuj go o tym.
Diazepam a ciąża
Leki z grupy benzodiazepin w ciąży mogą powodować uszkodzenie płodu. Stosowanie diazepamu w ciąży jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy jego zastosowanie u matki jest bezwzględnie konieczne, a stosowanie bezpieczniejszego leku alternatywnego jest niemożliwe lub przeciwwskazane. Diazepam przenika do mleka matki - nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią, a w przypadku konieczności podawania leku należy przerwać karmienie.
Diazepam (relanium) w ciążyDzień dobry jestem w 18 tyg. ciąży, mam przepisane hydroxyzinum vp 10 mg. Źle się po nim czuję, mam ogólnie lęki, kołatanie serca, omdlenia i słabo mi, jak wychodzę z domu. Mam przepisane od lekarza prowadzącego relanium 2 mg, ale mam niskie ciśnienie. Czy mogę brać pół tabletki dwa razy dziennie?
dr n. med. Barbara Grzechocińska, ginekolog - położnik: Jeśli dawka dobowa Relanium jest taka, jaką zalecił lekarz, może Pani tak zrobić. Nie wiem tylko, czy takie leczenie będzie skuteczne.
Diazepam w sporcie bywa mylony ze sterydami
W środowisku sportowym, zwłaszcza wśród osób przyjmujących sterydy, diazepam bywa stosowany jako środek na rozluźnienie mięśni i zmniejszenie napięcia oraz zniwelowanie problemów ze snem. Traktowanie tego leku jako środka rozluźniającego jest niebezpieczne, ponieważ przyjmowanie diazepamu wiąże się z występowaniem różnych środków ubocznych i bez odpowiedniej kontroli lekarskiej może prowadzić do silnego uzależnienia. Diazepam powinien być stosowany doraźnie, na krótki czas i pod ścisłą kontrolą lekarza.
Polecany artykuł:
Porady eksperta