Zespół Ashermana: przyczyny i objawy. Leczenie zrostów wewnątrzmacicznych

2014-04-10 10:29

Zespół Ashermana to zaburzenie ginekologiczne prowadzące do całkowitego lub częściowego zarośnięcia się trzonu macicy. W konsekwencji może doprowadzić do niepłodności, dlatego konieczna jest jak najszybsza diagnostyka w celu podjęcia odpowiedniego leczenia. Jakie są przyczyny i objawy zespołu Ashermana. Jak wygląda leczenie tej choroby?

Zespół Ashermana: przyczyny i objawy. Na czym polega leczenie zrostów wewnątrzmacicznych?
Autor: Photos.com Zespół Ashermana: przyczyny i objawy. Na czym polega leczenie zrostów wewnątrzmacicznych?

Zespół Ashermana jest rzadkim, nabytym zaburzeniem ginekologicznym, które prowadzi do rozwoju bliznowatych zrostów - włóknistych połączeń tkankowych, występujących w jamie macicy, które łączą przeciwległe lub sąsiadujące ze sobą obszary macicy, doprowadzając do zmniejszenia jej objętości. W przypadku zespołu Ashermana są to zrosty wewnątrzmaciczne o największym nasileniu, które odpowiadają za całkowite zarośnięcia się jamy macicy.

Zespół Ashermana: przyczyny

Zrosty wewnątrzmaciczne najczęściej są powikłaniem zabiegów medycznych przeprowadzanych w jamie macicy lub w macicy, takich jak nadmierne wyłyżeczkowanie jamy macicy w czasie porodu czy aborcji. Zaburzenie to może również wystąpić po cięciu cesarskim.

Zespół Ashermana może pojawić się w przebiegu schistosomiazy (choroby wywołanej przez pasożyta krwi) lub ciężkiego zapalenia błony śluzowej macicy (endometrioza).

Przyczyną zespołu Ashermana może być również ablacja endometrium - metoda leczenia nieprawidłowych krwawień macicznych, która polega na chirurgicznym usunięciu błony śluzowej wyściełającej macicę, zwanej endometrium.

Inną przyczyną zaburzenia są zakażenia śluzówki macicy (np. gruźlicą).

Zespół Ashermana - objawy

  • skrócenie czasu trwania menstruacji lub jej brak
  • bolesne krwawienia
  • skurcze i bóle brzucha (które pojawiają się nie tylko w czasie trwania miesiączki)
  • poronienia nawykowe

W wielu przypadkach może dojść do niepłodności wtórnej. Zrosty mogą bowiem blokować dostęp do ujść jajowodów lub „wypełniać” wnętrze macicy, co uniemożliwia implantację zarodka.

SPRAWDŹ>> Jakie są przyczyny NIEPŁODNOŚCI KOBIET?

Zespół Ashermana - diagnostyka

Zespół Asherman może być zdiagnozowany na podstawie wyników następujących badań:

  • histeroskopia, czyli wziernikowanie macicy, pozwala precyzyjnie określić wielkość, liczbę, umiejscowienie oraz charakter zmian patologicznych błony śluzowej wyściełającej macicę (endometrium)
  • histerosalpingogram (HSG) to badanie radiologiczne mające na celu uwidocznienie jamy macicy i jajowodów
  • sonohysterogram (SHG) to test płodności, w trakcie którego korzysta się z technologii ultradźwiękowej. W trakcie badania do macicy wprowadza się sondę USG, a następnie wtryskuje się roztwór soli, który pozwala na dokładne obejrzenie całej macicy

Zespół Asherman - lecznie

Zalecane jest chirurgiczne usunięcie zrostów wewnątrzmacicznych. Po zabiegu zaleca się tymczasowe umieszczenie plastikowego cewnika wewnątrz macicy, w celu zapobiegnięcia ponownym zrostom. Kolejnym etapem terapii jest leczenie hormonalne
estrogenami i NLPZ (niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi), aby zmniejszyć ryzyko powstania zrostów.

SPRAWDŹ>> Na czym polega embolizacja, czyli leczenie mięśniaków macicy?