Globulki antykoncepcyjne - działanie, skuteczność, nazwy

2018-03-19 11:23

Globulki antykoncepcyjne (dopochwowe) to jedna z miejscowych metod antykoncepcji chemicznej. Globulki antykoncepcyjne aplikuje się kilkanaście minut przed stosunkiem płciowym. Nie są zbyt skuteczną metody ochrony przed ciążą i powinno stosować się je raczej dodatkowo, a nie jako samodzielny środek antykoncepcyjny. Mimo wszystko dużą zaletą globulek dopochwowych jest ich cena i dostępność – są wydawane bez recepty. Dowiedz się więcej o tej metodzie antykoncepcyjnej.

Globulki antykoncepcyjne - działanie, skuteczność, nazwy
Autor: thinkstockphotos.com Globulki antykoncepcyjne rozpuszczają się wewnątrz pochwy tworząc barierę przed plemnikami.

Spis treści

  1. Na czym polega działanie globulek antykoncepcyjnych?
  2. Jak stosować globulki antykoncepcyjne?
  3. Jaka jest skuteczność antykoncepcyjna globulek?
  4. Jaka jest cena globulek antykoncepcyjnych i gdzie można je kupić?
  5. Jakie zalety i wady mają globulki antykoncepcyjne?

Globulki antykoncepcyjne to dopochwowe środki plemnikobójcze – ich główną substancją czynną są spermicydy. Zawierają je także prezerwatywy, żele, pianki oraz tampony. Spermidydy to, np.: onoksynol 9, nonoxinol, oktoksynol, menfegol oraz chlorek benzalkonium. Mają za zadanie niszczyć oraz unieruchamiać plemniki poprzez uszkadzanie ich błony komórkowej.

Globulki antykoncepcyjne dopochwowe są wydawane bez recepty oraz mają stosunkowo niską cenę. Jednak nie jest to najlepsza z metod ochrony przed ciążą, ponieważ globulki antykoncepcyjne mają dość niski poziom skuteczności.

Poznaj zalety i wady globulek antykoncepcyjnych.

Na czym polega działanie globulek antykoncepcyjnych?

Globulki antykoncepcyjne dzięki unieruchamianiu i niszczeniu plemników w pochwie, uniemożliwiają ich dotarcie do szyjki macicy i ewentualne zapłodnienie. Globulki antykoncepcyjne stosuje się dopochwowo kilkanaście minut przed stosunkiem, gdzie rozpuszczają się i skąd, niestety, zwykle wyciekają.

Aby zapobiec plamom na bieliźnie, należy zaopatrzyć się we wkładki higieniczne. W celu zwiększenia skuteczności antykoncepcyjnej kobieta po zaaplikowaniu globulki dopochwowej powinna pozostać w pozycji leżącej, żeby zapobiec nadmiernemu wyciekowi substancji z pochwy.

Jak stosować globulki antykoncepcyjne?

Globulkę antykoncepcyjną należy umieścić głęboko w pochwie 10-15 minut przed stosunkiem płciowym. Zawarte w niej substancja plemnikobójcza działa około 1h. Jeśli w przeciągu godziny nie dojdzie do wytrysku podczas seksu, należy zastosować kolejną globulkę.

Przed każdym stosunkiem płciowym trzeba umieścić w pochwie nową globulkę antykoncepcyjną. Rozpuszczona substancja będzie wyciekać nawet do 6-8 godzin, więc dobrze jest mieć pod ręką wkładki higieniczne. Co więcej, do tego czasu nie należy stosować irygacji i głęboko się podmywać.

Jaka jest skuteczność antykoncepcyjna globulek?

Aby określić skuteczność danej metody antykoncepcyjnej, należy posłużyć się tzw. wskaźnikiem Pearla. Pokazuje on liczbę zapłodnień u 100 par, które wybrały daną metodę antykoncepcji. Im niższy wskaźnik, tym wybrana metoda jest skuteczniejsza. Dopochwowe globulki antykoncepcyjne uzyskały w tej skali 10-30 punktów. Dla porównania hormonalne środki antykoncepcji w skali Pearla dostają od 0,2 do 0,9 punktów.

Sprawdź też: Metody antykoncepcji - naturalne, chemiczne, mechaniczne i hormonalne

Jak widać globulki antykoncepcyjne nie są dobrą metodą antykoncepcyjną. Warto je stosować w ostateczności (kiedy np. występuje uczulenie w przypadku używania innych środków) lub jako dodatkowa ochrona, na przykład podczas stosowania prezerwatywy.

Jaka jest cena globulek antykoncepcyjnych i gdzie można je kupić?

Cena globulek antykoncepcyjnych najczęściej waha się pomiędzy 15-30 złotych. W opakowaniu znajduje się zazwyczaj 6 tabletek.

Globulki antykoncepcyjne są wydawane bez recepty i można je dostać w każdej aptece. Ich łatwa dostępność i stosunkowo niska cena przynosi im dość dużą popularność, ale trzeba pamiętać, że aby należycie uchronić się przed ciążą, globulki powinno łączyć się z innymi środkami mechanicznymi, np. prezerwatywą.

Dowiedz się więcej o innych metodach antykoncepcji:

6 faktów na temat antykoncepcji
To ci się przyda

Nazwy globulek antykoncepcyjnych dostępnych na polskim rynku

Najczęściej stosowanym rodzajem globulek antykoncepcyjnych jest Patentex-Oval N, które za substancję czynną mają nonoksynol 9. Ich koszt wynosi od ok. 15 do 25 zł.

Inne nazwy globulek antykoncepcyjnych to:

  • Kolpotex-230
  • Kolpotex-Oval
  • Preventex

We wszystkich przypadkach substancją czynną jest nonoxinol.

Jakie zalety i wady mają globulki antykoncepcyjne?

Łatwa dostępność, sprzedaż bez recepty oraz brak wpływu globulek antykoncepcyjnych na układ hormonalny i płodność kobiety to chyba największe zalety tej metody antykoncepcji. Mimo to, globulki nie są dobrą ochroną przed ciążą. Ponadto, jest to bardzo niekomfortowy środek antykoncepcji. Podczas stosunku globulka pieni się oraz może uwierać zarówno kobietę, jak i mężczyznę, ponieważ nie zawsze jest w stanie rozpuścić się do końca. Utrudnia także seks oralny, a jakakolwiek spontaniczność podczas seksu jest właściwie niemożliwa, ponieważ trzeba pamiętać, aby umieścić globulkę w pochwie ok. 15 minut przed stosunkiem i czekać ze zbliżeniem aż do rozpuszczenia się substancji.

Podczas częstego stosowania globulka antykoncepcyjna może podrażniać delikatne okolice intymne, ponieważ wywołuje zanik naturalnego nawilżenia pochwy i zaburza jej florę bakteryjną. To przyczynia się także do zwiększenia ryzyka infekcji.

Globulka antykoncepcyjna będzie dobrym wyborem dla kobiet, które rzadko współżyją seksualnie, a ewentualne zajście w ciążę nie będzie dla nich większym problemem.

Ważne

Zalety i wady globulek antykoncepcyjnych - podsumowanie

Zalety:

  1. Są łatwo dostępne.
  2. Są wydawane bez recepty.
  3. Można je łączyć z innymi środkami antykoncepcyjnymi.
  4. Nawilżają wnętrze pochwy.
  5. Mają łatwy sposób aplikacji.
  6. Nie wpływają na gospodarkę hormonalną.
  7. Nie wpływają na płodność.

Wady:

  1. Mają niską skuteczność.
  2. Pienią się podczas stosunku seksualnego.
  3. Stwarzają ryzyko podrażnień i świądu pochwy oraz członka.
  4. Sprawiają kłopot podczas seksu oralnego.
  5. Mają niekomfortową praktykę stosowania (10-15 minut przed współżyciem).
  6. Nie chronią przed wirusem HIV ani innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.