Relacje

Nawet doświadczeni psychiatrzy przyznają, że nie tak łatwo jest stwierdzić, czy dana osoba ma po prostu paranoję, czy też faktycznie jest zdradzana. Pacjent czy pacjentka z takim urojeniem generalnie zachowuje się normalnie, dobrze funkcjonuje w społeczeństwie i deklaruje tylko ten jeden problem. Udaje się to jednak zweryfikować i skutecznie leczyć.
Blisko, coraz bliżej? Wymuszony w ostatnich latach dystans społeczny pozwoliła nam nieco zapomnieć, jaką moc ma patrzenie sobie prosto w oczy. Zrobiono na ten temat sporo badań, a ich wyniki mogą przyprawić o gęsią skórkę. Wystarczy człowieka świdrować wzrokiem, by nie tylko poczuł się nieswojo, ale też zrobił coś głupiego, bądź zmienił swoje życie?
Jojo. Większość z nas kojarzy je ze zręcznościową zabawką dla dzieci, albo z efektem jojo pojawiającym się po zakończeniu walki z nadwagą. Okazuje się, że może ono odnosić się także do relacji partnerskich, które polegają na „wiecznych” rozstaniach i powrotach. – Partnerzy rozchodzą się i tęsknią, fantazjują, czasem śledzą się wzajemnie. Udają przed sobą i tą drugą osobą, że im nie zależy. W końcu ktoś wykonuje ten „ruch” i znów są razem – mówi psycholożka Izabela Słoniewska. To błędne koło nie jest dobre dla żadnej ze stron. Jak uwolnić się z „tej miłości” raz na zawsze?
"Gdy podczas terapii pary zaczynają rozumieć, dlaczego kłócą się o zmywanie albo dlaczego ta właśnie kwestia jest powodem ich kłótni, dowiadują się o sobie czegoś ważnego i widzą, czemu powinni poświęcić w związku uwagę" - twierdzi Joanna Harrison. Terapeutka par przekonuje, że za pozornie błahymi kłótniami zawsze kryje się głębszy sens. I wymienia 5 tematów, na które naprawdę warto się pokłócić.
Wiele młodych par snuje wspólne plany – zaręczyny, ślub i życie jak w bajce. Pewne oczekiwania jednak weryfikuje rzeczywistość. Życie małżeńskie nie jest usłane różami, ale czy daje prawdziwe szczęście? Naukowcy mają pewne wnioski.
Trzymanie się za ręce to jedna z najbardziej podstawowych i uniwersalnych form okazywania uczuć. Profesor psychologii na Uniwersytecie Wirginii, James Coan, poświęcił cały kurs uniwersytecki na zbadanie, dlaczego to robimy. Mówi, że ludzie trzymają się za ręce z wielu powodów, ale przede wszystkim dla poczucia bezpieczeństwa, które daje nam ten gest.
Chociaż żyjemy w społeczeństwie, które rządzi się społeczną i cywilizowaną naturą to naukowcy wciąż dostrzegają wpływ różnych postaw na codzienne decyzje. Poszczególne wzorce zachowań widoczne w kontaktach z innymi skupiają się często na chęci zysku. Wówczas w grę wchodzi między innymi szantaż emocjonalny, jak się przed nim bronić? Poznaj jego mechanizmy.
Na pewno wiesz, w jakiej pozycji zwykle zasypiacie. Ale jak potem śpicie? Warto sprawdzić, bo to sporo mówi o waszym związku i jego przyszłości. Zamontujcie kamerkę w sypialni i sprawdźcie, jak zachowują się ciała, gdy przestajecie je kontrolować. Odważycie się?
W miłości, podobnie jak w życiu, zdarzają się wyzwania. Kiedy w związku zaczyna dziać się źle, niezwykle ważne jest podjęcie działań, które pozwolą na zrozumienie i przezwyciężenie trudności. Jednym z cennych narzędzi do analizy stanu związku jest Trójkąt Miłości według Roberta Sternberga.
Nie bądź jak ten szewc, co bez butów chodzi. Umiesz racjonalnie ocenić sensowność i przyszłość związków przyjaciół, ale we własnym jakoś ci nie wychodzi? Ta teoria psychologiczna na pewno jest warta wypróbowania w twoim wypadku. Zakończenie lub naprawa toksycznych związków nigdy nie jest łatwe, ale nie zaszkodzi spróbować.
We dwoje łatwiej, seks małżeński najzdrowszy dla serca, a tu taka niespodzianka. Duże, międzynarodowe badania pokazały, że razem można sobie też narobić zdrowotnych kłopotów. Uwaga, to nie oznacza, że pomoże rozwód na receptę.
Aż 70 proc. Polaków nie chce świąt z rodziną. Wielu ekspertów uważa, że pandemia uwolniła nas od niechcianych spędów rodzinnych. Kiedy zmuszeni byliśmy ograniczyć kontakty z krewnymi, okazało się, że wielu osobom to odpowiada. Jak rozmawiać z bliskimi, by mieć wymarzone święta, radzi dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB.