25. tydzień ciąży - porozmawiaj z dzieckiem

2018-04-06 11:54

W 25. tygodniu ciąży wielkość macicy odpowiada rozmiarom dobrze napompowanej piłki nożnej. Brzuszek jest już dobrze widoczny, ale nie zawsze zaokrąglony – równie dobrze może mieć kształt podłużny albo wręcz rozlewać się na boki.

25. tydzień ciąży - porozmawiaj z dzieckiem
Autor: Thinkstockphotos.com 25. tydzień ciąży - porozmawiaj z dzieckiem

Spis treści

  1. 25. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko
  2. 25. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą
  3. Wszystko i badaniu USG 3D!
  4. 25. tydzień ciąży: na co zwrócić uwagę. Najważniejsze zalecenia

25. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko

W 25. tygodniu ciąży płód waży już około 700 g. Odległość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi 22 cm, natomiast całkowita długość – około 30 cm. Gdybyś właśnie w tym tygodniu poszła na badanie USG, lekarz podałby ci oba wyniki pomiaru.

25. tydzień to 6. miesiąc ciąży

W organizmie dziecka zachodzą kolejne ważne zmiany:

  • Pęcherzyki płucne są już niemal gotowe do samodzielnego oddychania.
  • Nozdrza, które do tej pory były zamknięte, powoi zaczynają się otwierać, a płód zaczyna „ćwiczyć” oddychanie, wciągając noskiem płyn owodniowy, a następnie, również noskiem, „wydychając” go z powrotem.
  • Struny głosowe płodu są już sprawne – gdyby w tej chwili się urodził, potrafiłby już płakać na głos.
  • Skóra powoli nabiera różowego koloru: to dzięki naczyniom włosowatym, których zaczyna przybywać.
  • Płód wyraźnie nabiera ciała – pod jego skórą gromadzi się coraz więcej tkanki tłuszczowej, rozwijają się również mięśnie.
  • Maluch nadal ćwiczy rączki i nóżki, świadomie też penetruje otoczenie, często dotykając nóżkami, rączkami i główką wewnętrznych ścianek macicy, bawi się też pępowiną.
  • W dziąsłach tworzą się już zawiązki zębów stałych.
  • Malec silnie odczuwa emocje mamy i reaguje na jej głos – jeśli do tej pory nie miałaś zwyczaju rozmawiać z brzuchem, to dobry moment, by zacząć.

25. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą

W 25. tygodniu ciąży możesz zauważyć, że twój pępek nie jest wklęsły, lecz wypukły. To dlatego, że wypchnęła go macica, która z każdym dniem rozrasta się i powiększa.

Mniej więcej w 25. tygodniu ciąży wiele przyszłych mam zaczyna w nocy chrapać – jest tak, gdyż drogi oddechowe stają się węższe, a macica zaczyna uciskać na przeponę, która przez to nie może tak skutecznie, jak powinna, wspomagać procesu oddychania.

Możesz być teraz mniej aktywna i bardziej senna, niż zazwyczaj. To w dużej mierze również efekt nacisku na przeponę: w wyniku problemów z oddychaniem w organizmie gromadzi się nadmiar dwutlenku węgla.

Możesz też zauważyć, a raczej odczuć, że masz hemoroidy, bo w tym okresie ciąży ma je ponad połowa przyszłych mam. Przyczyną jest zwiększony przepływ krwi w rejonie miednicy oraz stały nacisk macicy, co sprawia, że żyły w ścianach odbytu zaczynają puchnąć, a następnie pojawiają się na nich swędzące wybrzuszenia. By złagodzić to przykre uczucie warto poprosić lekarza, by przepisał specjalne czopki. Na co dzień staraj się jeść dużo pokarmów bogatych w błonnik, aby nie dopuścić do zaparć, które sprzyjają hemoroidom.

Wszystko i badaniu USG 3D!

Wszystko o badaniu USG 3D

25. tydzień ciąży: na co zwrócić uwagę. Najważniejsze zalecenia

To ostatni moment, by wykonać badania, zalecane pomiędzy 21. a 26. tygodniem ciąży: USG, test obciążenia glukozą, badanie ogólne moczu, a także badanie na toksoplazmozę (jeśli w I trymestrze miałaś ujemny wynik), badanie przeciwciał anty Rh- (jeśli masz Rh-).

Dbaj o siebie i staraj się jak najwięcej odpoczywać. Nie unikaj jednak aktywności fizycznej, bo dzięki niej łatwiej będzie ci urodzić. Jeśli dopiero teraz zaczynasz ćwiczyć, unikaj zbytniego forsowania się. Najlepsze będą spacery, gimnastyka dla przyszłych mam, pływanie.

Skóra na brzuchu może teraz zacząć swędzieć, co wynika z jej mocnego naciągnięcia i rozciągania się. Pomóc powinien dobry krem o działaniu ujędrniającym. Substancje, które łagodzą świąd, znajdują się m.in. w kremach przeciw rozstępom dla kobiet w ciąży.

Nadal powinnaś przyjmować zalecone przez lekarza suplementy dla ciężarnych. W tym okresie potrzebujesz zwłaszcza witaminy D, kwasów DHA, jodu, ale też potasu i magnezu (zmniejszają uciążliwe skurcze) oraz żelaza, które trzeba suplementować, jeśli codziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek nie pokrywa dieta.

Przeczytaj również:

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza