AST, AspAT, czyli aminotransferaza asparaginianowa - normy
Aminotransferaza asparaginianowa (AspAT, GOT, AST) jest enzymem wewnątrzkomórkowym, spotykanym w wątrobie, mięśniu sercowym, w mięśniach szkieletowych, nerkach i krwinkach czerwonych. Badanie biochemiczne określające aktywność AspAT we krwi pozwala przede wszystkim na diagnozowanie chorób wątroby.
Spis treści
- Aminotransferaza asparaginianowa (AspAT, GOT, AST): normy
- Aminotransferaza asparaginianowa (AspAT, GOT, AST): podwyższona aktywność
Aminotransferaza asparaginianowa (AspAT, GOT, AST) zwykle występuje we krwi w śladowych ilościach. Do krwi trafia, gdy dochodzi do uszkodzenia komórki. Jeśli w badaniu biochemicznym ujawnia się jej wzmożona aktywność, to zazwyczaj oznacza to, że mamy do czynienia z jedną z chorób wątroby.
Aminotransferaza asparaginianowa (AspAT, GOT, AST): normy
Norma dla aminotransferazy asparaginianowej mieści się w przedziale od 5 do 40 U/l.
Aminotransferaza asparaginianowa (AspAT, GOT, AST): podwyższona aktywność
Wzrost aktywności AspAT w granicach od 400 do 4000 U/l może wskazywać na:
- zawał serca, przy czym jest najwyższy od 4 do 6 godzin po zawale, a zwiększona aktywność utrzymuje się jeszcze przez 3 dni. Jednak w przypadku lżejszych zawałów wartość tego enzymu może utrzymać się na prawidłowym poziomie
- ostre reumatoidalne zapalenie mięśnia sercowego
Ze zwiększoną aktywnością można mieć do czynienia również po zabiegach kardiochirurgicznych, angiokardiografii naczyń krwionośnych i serca oraz po intensywnym masażu serca.
Najważniejsze badania. Co należy o nich wiedzieć?Zwiększona aktywność aminotransferazy asparaginianowej może być oznaką schorzeń wątroby, takich jak:
- wirusowe zapalenie wątroby
- toksyczne uszkodzenie wątroby związkami chemicznymi
- zapalenie dróg żółciowych
Stosunek poziomu AspAT do ALAT pozwala obliczyć wskaźnik de Ritisa, którego wartość powyżej lub poniżej jedności sugeruje wystąpienie określonych chorób wątroby.
Porady eksperta