Fenylobutazon - działanie leku. Czy fenylobutazon jest rakotwórczy?

2016-12-24 13:38

Fenylobutazon to lek stosowany w łagodzeniu stanu zapalnego i bólu w chorobach reumatycznych. Jednak nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania fenylobutazonu, nie zawsze można go podać pacjentowi, ponieważ powoduje wiele działań niepożądanych. Niektórzy przekonują, że fenylobutazon ma nawet działanie rakotwórcze i może wywoływać białaczkę.

Biopsja: rodzaje biopsji i przebieg badania
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Fenylobutazon - jak działa?
  2. Czy fenylobutazon - działania niepożądane. Czy fenylobutazon jest rakotwórczy?

Fenylobutazon to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który jest substancją czynną preparatu o nazwie Butapirazol. W Polsce fenylobutazon (butapirazol) jest dostępny w postaci drażetek, maści, czopków doodbytniczych i roztworu do wstrzykiwań.

Fenylobutazon - jak działa?

Fenylobutazon wykazuje silne działanie przeciwzapalne, słabsze przeciwbólowe i w niewielkim stopniu przeciwgorączkowe.  Fenylobutazon stosuje się wspomagająco głównie w przypadku dolegliwości reumatycznych - stanów zapalnych oraz ostrego i przewlekłego bólu w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, zapalenia tkanek okołostawowych, dyskopatii, ostrego napadu dny moczanowej i zakrzepowego zapalenia żył. Jednak nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania fenylobutazonu, nie zawsze można go podać pacjentowi, ponieważ powoduje wiele działań niepożądanych.

Czy fenylobutazon - działania niepożądane. Czy fenylobutazon jest rakotwórczy?

Fenylobutazon daje liczne działania niepożądane, które występują u znacznej części (niektóre źródła podają, że 20–40 proc.) osób przyjmujących lek.

Po zażyciu fenylobutazonu mogą wystąpić bóle i zawroty głowy, dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak nudności, biegunka, wymioty, bóle brzucha. W niektórych przypadkach może dojść do zapalenia nerwu wzrokowego, zaburzenia widzenia, nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, owrzodzenia przewodu pokarmowego, a nawet zapalenia wątroby i żółtaczki. Możliwe jest także zaburzenie pracy nerek, zapalenie i niewydolność nerek, a nawet łagodny rozrost gruczołu krokowego.

Ze względu na wymienione działania niepożądane fenylobutazon należy stosować tylko w wybranych przypadkach.

Do poważniejszych skutków ubocznych przyjęcia fenylobutazonu należą agranulocytoza (oznacza brak lub bardzo niski poziom granulocytów - jednego z rodzajów białych krwinek - we krwi), małopłytkowość, zaburzenie czynności szpiku kostnego, zmniejszenie krzepliwości krwi. Z kolei komitet powołany przez amerykański Narodowy Program Toksykologiczny w swoim raporcie stwierdza, że fenylobutazon jest rakotwórczy i może prowadzić nawet do białaczki.

Poza tym fenylobutazon może powodować zaburzenia płodności u kobiet i nie jest zalecane u kobiet, które planują ciążę.

Fenylobutazon może nasilać działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych z grupy pochodnych kumaryny (np. warfaryna), doustnych leków przeciwcukrzycowych z grupy pochodnych sulfonylomocznika, insuliny.