Inne

Śpimy przez co najmniej jedną trzecią naszego życia. Chyba że jesteś osobą studiującą w czasie sesji albo szczęśliwym rodzicem noworodka - wtedy jest to raczej jedna dziesiąta. Jakość snu, miejsce nocnego wypoczynku, jego długość i inne okoliczności, rzutują na zdrowie fizyczne i psychiczne. Sprawdź, jakie są najzdrowsze i najgorsze pozycje snu.
Masz trudności, żeby zasnąć? Długo leżysz w łóżku, przewracając się z boku na bok? Czujesz zmęczenie, ale gdy tylko się położysz, to senność mija? Sprawdź tę prostą i sprawdzoną metodę, praktykowaną m.in. przez żołnierzy na misjach. Ten trik sprawi, że w krótkim czasie odpłyniesz w błogi sen.
Olejek pichtowy, tłoczony z pędów jodły syberyjskiej, to naturalny produkt o działaniu antybakteryjnym, przeciwstarzeniowym i regenerującym skórę. Sprawdzi się w pielęgnacji cery trądzikowej, kuracjach przeciwzmarszczkowych oraz w pielęgnacji skóry głowy. Warto przygotować domową inhalację podczas przeziębienia i użyć kilku kropel do relaksacyjnej kąpieli.
To jedna z substancji „must have”, jeśli chodzi o domową apteczkę. Ma więcej zastosowań, niż się wydaje. Dla urody, dla zdrowia, do prania, do sprzątania... Jak to możliwe, że to tylko jeden środek, a ma tyle możliwości?
Ból mięśni, stawów, kręgosłupa? W pewnym wieku, w dodatku przy siedzącym trybie życia, mawia się, że "dopóki boli, znaczy, że żyję". Jednak warto pamiętać o tym, że ból wcale nie musi być nieodłączną częścią naszego życia. Istnieją metody, które mogą nieść ulgę i niwelować dolegliwości bólowe. Co warto wiedzieć o pinoterapii?
Chyba nikt nie przewidywał, że tak to się skończy. Pacjentka nie tylko przeżyła operację, ale wróciła do pracy, a ćwierć wieku później wraz ze swoim "bogiem od wątroby" świętowała otwarcie nowej kliniki. Po latach niepowodzeń przeszczepiania wątroby, 30 grudnia 1994 roku dokonał się przełom w polskiej transplantologii.
“Kobieta w takiej sytuacji nie powinna być traktowana jak świnia w ubojni, a tak się właśnie czułam - opowiada Justyna, która przeżyła w szpitalu istny koszmar. Zła komunikacja pacjent – lekarz nie tylko wpływa na samopoczucie pacjenta, ale również na podejście do całokształtu terapii. W skrajnych przypadkach może nawet być przyczyną traumy i rezygnacji z leczenia. Na ten temat porozmawialiśmy z dwójką wybitnych ekspertów: prof. Arturem Mamcarzem i prof. Jerzym Bralczykiem, autorami książki "Zdrowy język".
Chociaż Henrietta Lacks umarła w 1951 roku, jej komórki poza organizmem wciąż żyją i się namnażają. Do tej pory wykorzystano je w niemal 80 tysiącach badań naukowych. Pokonanie polio, opanowanie epidemii HIV, stworzenie nowoczesnych preparatów leczących opryszczkę, białaczkę, grypę, hemofilię i chorobę Parkinsona, a nawet rezygnacja z testowania kosmetyków na zwierzętach - wszystko to było możliwe dzięki "nieśmiertelnej" linii komórkowej HeLa. Piękna historia? Wcale nie.
Kwiaty doniczkowe to nie tylko piękna ozdoba, ale także sposób na poprawę stanu powietrza w pomieszczeniu. Dzięki ich obecności pozbywamy się problemu niskiej wilgotności i lepiej śpimy. Niestety nie każda roślina wpływa korzystnie na zdrowie. Dlatego zanim kupisz kolejny kwiat, sprawdź czy nie jest toksyczny. A jeśli posiadasz taki w domu, wynieś go na taras lub wyrzuć.
Moja nieżyjąca już ciotka Elżbieta, prawdziwa dama, mawiała: Bogu dziękować, Elizko, że jestem za przeproszeniem po menopauzie, bo z pewnością opuściłabym ten autobus w niepożądanej ciąży. Lata minęły, sezon infekcji w pełni, nic się nie zmieniło. Nie wyciągamy wniosków.
Kiedy najbliżsi przeżywają chorobę, wiele osób zastanawia się, jakie są oznaki zbliżającego się koniec życia. Istnieją symptomy, które mogą świadczyć o zbliżającym się odejściu ukochanej osoby. Jak rozpoznać symptomy nadchodzącej śmierci?
Wszyscy wiemy, że bieliznę powinno się wymieniać i prać codziennie, ale kiedy faktycznie powinniśmy pozbyć się naszych starych majtek? Jak twierdzi lekarz ginekolog, odpowiedź nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać.