Przeszczep penisa daje szansę nawet na zostanie ojcem

2016-01-13 9:54

Przeszczep penisa to szansa dla wielu mężczyzn na powrót do normalnego życia. Dzięki przeszczepowi penisa można bowiem przywrócić funkcje układu moczowego i rozrodczego. Oznacza to, że mężczyzna po transplantacji prącia może nawet zostać ojcem. Na czym polega przeszczep penisa? Jakie warunki trzeba spełnić, aby zakwalifikować się do operacji?

Przeszczep penisa
Autor: Thinkstockphotos.com Przeszczep penisa

Spis treści

  1. Przeszczep penisa - wskazania
  2. Przeszczep penisa - na czym polega?
  3. Po przeszczepie penisa można zostać ojcem
  4. Przeszczepić można penisy od dawcy i... wyhodowane w laboratorium

Przeszczep penisa to operacja, którą po raz pierwszy na świecie wykonano już klika lat temu. Technicznie się udała, jednak doszło do odrzucenia organu. Dopiero 11 grudniu 2014 roku chirurdzy ze szpitala w Tygerberg wraz z lekarzami z Uniwersytetu Stellenbosch w Republice Południowej Afryki przeprowadzili pierwszą udaną transplantację prącia, po której zostały przywrócone funkcje układu moczowego i rozrodczego. Biorcą był 21-letni mężczyzna, który stracił penisa w wieku 18 lat w wyniku powikłań po rytualnej ceremonii obrzezania.

Przeszczep penisa - wskazania

Obrzezania dokonuje się u chłopców w okresie dojrzewania w wielu krajach Afryki. U setek z nich dochodzi do powikłań, które prowadzą do okaleczenia. Szacuje się, że w RPA jest prawdopodobnie najwięcej wymagających przeszczepu członka pacjentów na świecie.

Przeszczep prącia można przeprowadzić także u mężczyzn, u których konieczna była amputacja penisa w związku z chorobą nowotworową (rak prącia), a także przy zaburzeniach erekcji. To także rozwiązanie dla mężczyzn, którzy stracili członka w wypadku, na wojnie lub urodzili się z niedorozwiniętymi genitaliami.

Podstawowym warunkiem kwalifikacji do zabiegu jest nienaruszenie nerwów, naczyń krwionośnych i cewki moczowej w obrębie miednicy.

Przeszczep penisa - na czym polega?

W trakcie operacji trzeba precyzyjnie połączyć naczynia krwionośne oraz nerwy, co nie jest łatwe, ponieważ średnica tych pierwszych to zaledwie 1,5 mm.

Dzięki przeszczepowi penisa można przywrócić funkcje układu moczowego i rozrodczego - mężczyzna może swobodnie oddawać mocz, osiągać erekcję i odczuwać orgazm z wytryskiem nasienia.

W związku z tym lekarze z RPA zastosowali technikę mikrochirurgicznego łączenia naczyń krwionośnych i włókien nerwowych, która jest wykorzystywana przy przeszczepie twarzy. Po operacji nerwy i naczynia krwionośne stopniowo odbudowują się i przyrastają.

Pacjent odzyskuje czucie w penisie dopiero po pewnym czasie. Podobnie z funkcjami układu moczowego i rozrodczego. Lekarze z RPA szacowali czas powrotu do pełnej sprawności narządu na dwa lata, jednak u pierwszego na świecie mężczyzny z udanym przeszczepem penisa trwało to znacznie krócej, bo już po 3 miesiącach od operacji zrobił ogromne postępy w rehabilitacji.

Po zabiegu pacjenci do końca życia przyjmują leki immunosupresyjne, by zapobiec odrzuceniu przeszczepu.

Po przeszczepie penisa można zostać ojcem

Mężczyzna po przeszczepie penisa może mieć dzieci. W czerwcu 2015 roku ogłoszono, że pacjent, u którego w 2014 roku wykonano transplantację prącia, zostanie ojcem. Jest to ostateczny dowód na to, że operacja zakończyła się sukcesem.

Przeszczepić można penisy od dawcy i... wyhodowane w laboratorium

Penisy do przeszczepu mogą pochodzić nie tylko od dawców, lecz także z laboratorium. W 2014 roku badacze z Wake Forest Institute for Regenerative Medicine (USA) ogłosili, że do transplantacji jest gotowych 6 wyhodowanych przez nich penisów. Specjaliści są dobrej myśli, ponieważ testy na królikach po transplantacji prącia zakończyły się sukcesem. Wszystkie zwierzęta próbowały kopulacji, osiem osiągnęło wytrysk, a cztery spłodziły potomstwo. W jaki sposób wyhodowano penisy? Najpierw naukowcy musieli pozyskują organ od dawcy i go odpowiednio preparują. w wyniku tego procesu z penisa pozostaje tylko kolagenowe rusztowanie, na którym umieszcza się komórki pobrane z ramienia biorcy (aby zminimalizować ryzyko odrzucenia przeszczepu). Komórki te namnażają się, a gdy rusztowanie się nimi zapełni, penis jest gotowy.