Wszystko, co musisz wiedzieć o penisie. Budowa, rozmiar i choroby męskiego członka
Penis, czyli prącie, inaczej członek męski, we wzwodzie ma rozmiar średnio od 13 do 16 cm. I choć taka wielkość członka potrafi w pełni zadowolić kobietę, aż 80% mężczyzn uważa, że ich penis jest za mały. Dowiedz się, jak zbudowane jest prącie człowieka i jakie rozmiary penisa najbardziej odpowiadają kobietom.
Spis treści
- Budowa penisa
- Penis we wzwodzie, czyli mechanizm erekcji
- Rozmiary prącia
- Tylko 1% mężczyzn ma członki większe niż 20 cm
- Rozmiar penisa a doznania kobiety
- Choroby prącia
Penis (prącie) to dla mężczyzn najważniejszy narząd ciała. Panów szczególnie interesuje, czy rozmiar ich prącia jest optymalny oraz jaka jest korelacja między długością i grubością męskiego członka a doznaniami partnerki.
W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące mężczyzn pytania oraz dowiesz się, jaka jest budowa penisa, gdzie zlokalizowane są jego najczulsze punkty i na jakie choroby jest narażony.
Budowa penisa
Prącie człowieka zbudowane jest z dwóch ciał jamistych, ciała gąbczastego, żołędzi, napletka i wędzidełka napletkowego. U dolnej podstawy penisa zlokalizowane są jądra i najądrza.
Ciało gąbczaste położone jest po stronie dolnej członka i przez nie przebiega cewka moczowa, którą mocz wydostaje się z penisa. Cała jamiste to układ zatok, który na skutek podniecenia wypełnia się krwią i umożliwia wzwód. Żołądź stanowi zakończenie prącia – w stanie spoczynku okrywa go fałd skórny zwany napletkiem. W stanie erekcji napletek zsuwa się z żołędzi, dzięki czemu możliwy jest stosunek. Żołądź i napletek połączone są za pomocą wędzidełka umiejscowionego w dolnej części penisa.
Czytaj też:
- Na czym polega obrzezanie? Zalety i wpływ obrzezania na seks
- Czy skrzywienie penisa to powód do niepokoju?
- Prącie pogrążone - przyczyny i leczenie
Penis we wzwodzie, czyli mechanizm erekcji
Aby mężczyzna mógł odbyć stosunek, musi nastąpić wzwód, a więc członek musi zesztywnieć i powiększyć się. Jak do tego dochodzi?
Najbardziej erogenne strefy penisa to żołądź i wędzidełko napletkowe.
Na skutek bodźca wywołującego podniecenie komórki nerwowe sterujące działaniem mięśniem gładkim prącia zaczynają wytwarzać tlenek azotu. Jest to niezbędne do rozszerzenia się naczyń krwionośnych i napływu krwi do ciał jamistych członka. Odpływ krwi hamowany jest przez nacisk tętnic na żyły wypustowe, dzięki czemu mężczyzna może utrzymać erekcję i możliwa jest kopulacja. W fazie szczytowego podniecenia następuje wytrysk nasienia z prącia równocześnie z orgazmem.
Kiedy penis zbyt wcześnie opada, wskazuje to na problemy z erekcją, które w większości przypadków wywołane są czynnikami chorobowymi (np. nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca, choroby nerek i wątroby), choć mogą też wynikać z blokady psychicznej (wówczas mamy do czynienia z impotencją psychogenną).
Czytaj też:
Rozmiary prącia
Przeciętna długość penisa
Przeprowadzono dotąd wiele badań mających określić przeciętną długość męskiego członka w całej populacji. Większość z nich dowodzi, że średnia długość prącia człowieka we wzwodzie wynosi ok. 13-16 centymetrów. W stanie spoczynku jest to ok. 8-11 cm. Członki Afroamerykanów zwykle są większe niż średnia, natomiast penisy Azjatów są mniejsze.
Rozmiar penisa uzyskuje się mierząc prącie w wzwodzie, od podstawy do szczytu, po stronie grzbietowej. Błędem jest mierzenie członka w stanie spoczynku, ponieważ nawet niewielkie penisy mogą podczas erekcji zwiększyć swój rozmiar o 100%.
Co więcej – dowiedziono, że im większy penis w stanie spoczynku, tym mniejszy jest przyrost jego wielkości w trakcie erekcji (zwykle wynosi 60%). Taka informacja może być pocieszająca dla mężczyzn, którzy martwią się swoimi rozmiarami gdy prącie jest wiotkie. To także przestroga dla kobiet, by nie oceniały zbyt pochopnie walorów swojego partnera, ponieważ ostateczny efekt może je zaskoczyć!
Sprawdź: Sposoby na powiększenie penisa - ćwiczenia w domu
Średni obwód penisa
Dla oceny rozmiaru prącia niezbędne jest także zmierzenie jego obwodu. Robi się to mierząc członek w trzech miejscach: tuż pod żołędzią, u podstawy i na środku (musi być w stanie erekcji). Z otrzymanych wyników wylicza się średnią. Według statystyk przeciętny obwód męskiego członka wynosi 11-14 cm.
Tylko 1% mężczyzn ma członki większe niż 20 cm
W 2015 roku na łamach czasopisma „British Journal of Urology International” opublikowano wyniki badań zespołu naukowców pod kierunkiem prof. Davida Veale’a, które miały raz na zawsze uciąć spekulacje na temat przeciętnych rozmiarów męskiego członka. Lekarze w swojej publikacji zestawili dane pochodzące z 17 różnych prac naukowych, których autorzy zmierzyli członki łącznie 15 521 mężczyzn w różnym wieku i różnych ras. Wyniki były następujące:
- Średnia długość penisa w zwisie: 9,16 cm.
- Średnia długość penisa we wzwodzie: 13,12 cm.
- Średni obwód penisa w zwisie: 9,31 cm.
- Średni obwód penisa w erekcji: 11,66 cm.
Pytany o możliwość powiększenia penisa za pomocą maści czy pigułek, prof. Veale jednoznacznie odpowiedział, że takie metody są bezskuteczne. Dodał również, że jedynie 2% mężczyzn ma członki o rozmiarze 17-18 cm i tylko 1% może pochwalić się prąciem wielkości 20 cm.
Źródło: D. Veale, Am I normal? A systematic review and construction of nomograms for flaccid and erect penis length and circumference in up to 15,521 men, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25487360.
Rozmiar penisa a doznania kobiety
Wielkość penisa nie ma dla kobiet aż tak dużego znaczenia, jak sądzą mężczyźni. Badania z 2005 r. dowiodły, że 70% pań jest bardzo zadowolonych z rozmiarów członka swojego partnera, a tylko 6% zadeklarowało, że chciałyby, aby penis ich mężczyzny był większy.
Rozmiary prącia nie mają też wielkiego wpływu na doznania kobiet płynące z seksu – wynika to z kobiecej fizjologii. Najbardziej wrażliwy na stymulację jest tylko początkowy odcinek pochwy liczący ok. 10 cm – a przecież członek niemal każdego mężczyzny osiąga we wzwodzie więcej. Ogółem penetracja to nie jest typ bodźca, który najbardziej lubią kobiety. Większość z nich osiąga orgazm nie na drodze stosunku, lecz pieszczot łechtaczki i okolicznych stref erogennych.
Czytaj też: Prezerwatywy - rodzaje, rozmiary, instrukcja zakładania
Choroby prącia
Schorzenia, które dotyczą męskiego prącia, to:
- stulejka,
- załupek,
- grzybica penisa,
- zapalenie cewki moczowej,
- choroba Peyroniego,
- przedwczesny wytrysk,
- złamanie prącia,
- rak prącia,
- impotencja,
- choroby przenoszone drogą płciową (kiła, rzeżączka, HIV, chlamydia).
Polecany artykuł:
Porady eksperta