Cystografia - RTG pęcherza moczowego

Cystografia to radiologiczne badanie pęcherza moczowego, wykonywane z użyciem kontrastu. RTG pęcherza moczowego pozwala wykryć nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu i ewentualne zmiany w jego budowie. Jakie są wskazania do cystografii? Jak się do niej przygotować? Jak przebiega badanie?

Cystografia - RTG pęcherza moczowego
Autor: Thinkstockphotos.com Cystografia - RTG pęcherza moczowego

Spis treści

  1. Cystografia - wskazania do badania
  2. Cystografia - jak się przygotować?
  3. Cystografia - na czym polega?

Cystografia to badanie pęcherza moczowego, wykonywane z użyciem promieni rentgenowskich i kontrastu. RTG pęcherza moczowego pozwala ocenić wielkość i kształt pęcherza. Dostarcza także informacji na temat nieprawidłowości w funkcjonowaniu pęcherza moczowego.

Cystografia - wskazania do badania

Wskazaniem do przeprowadzenia cystografii są:

Badania nie wykonuje się u osób uczulonych na środek cieniujący, w przypadku ostrego zakażenie układu moczowego i ciąży.

Cystografia - jak się przygotować?

Tuż przed badaniem należy opróżnić pęcherz.

Cystografia - na czym polega?

Pacjenta kładzie się na wznak na stole aparatu rentgenowskiego. Następnie do pęcherza moczowego zostaje wprowadzony cewnik, przez który wstrzykuje się środek cieniujący do momentu, gdy pacjent poczuje silne parcia na pęcherz (oznacza to, że pęcherz został dobrze wypełniony). Następnie wykonuje się zdjęcia RTG pęcherza, często w kilku pozycjach ciała i projekcjach. Cewnik zostaje usunięty z pęcherza.