Aktygrafia - na czym polega? Jakie są wskazania do badania?
Aktygrafia to badanie, które polega na rejestracji aktywności w ciągu dnia i nocy za pomocą specjalnego miernika ruchu o nazwie aktygraf. Dzięki aktygrafii można zmierzyć m.in. ilość czasu spędzonego aktywnie, czas snu, liczbę przebudzeń w czasie snu czy liczbę drzemek w czasie dnia. Jakie są wskazania do aktygrafii? Jakie choroby pozwala wykryć? Jak przebiega badanie?
Spis treści
Aktygrafia to badanie, które polega na ciągłej, zwykle kilkudniowej, rejestracji aktywności w ciągu dnia i nocy za pomocą specjalnego urządzenie o nazwie aktygraf. Pozawala on obliczyć całkowity i średni czas snu, latencję snu (czas do zaśnięcia), liczbę przebudzeń w czasie snu, liczbę drzemek w czasie dnia, ilość czasu spędzonego aktywnie i nieaktywnie w ciągu dnia.
Aktygrafia - wskazania do badania
Aktygrafię stosuje się:
- w przypadku zaburzeń snu, np. bezsenności
- u osób cierpiących na złośliwe postaci nadciśnienia tętniczego
- w badaniach psychologicznych dla obiektywizacji introwersji i ekstrawersji
- w badaniach pracowników zmianowych
- u osób z różnym rodzajem upośledzenia percepcji wzrokowej
- w przypadku podejrzenia zespołu niespokojnych nóg
Optymalny czas badania to 7 dni.
Aktygrafia - na czym polega?
Na nadgarstek (lub rzadziej kostkę) pacjenta zakłada się aktygraf - urządzenie, które wyglądem przypomina zegarek na rękę. Jest on noszony przez osoby praworęczne na lewym nadgarstku, natomiast osoby leworęczne - na prawym nadgarstku.
Polecany artykuł:
Podczas chodzenia i wykonywania codziennych czynności urządzenie rejestruje liczbę ruchów, która jest zapisywana w pamięci. Po zakończeniu badania aktygraf przesyła informacje do komputera, gdzie są poddawane obróbce przez specjalny program, pozwalający na przedstawienie graficzne aktywności badanego.
Dodatkowo w czasie badania można wykorzystać czujnik hałasu (zwykle mocuje się go przy uchu, np. do kołnierzyka koszuli) lub oświetlenia. Możliwa jest wówczas rejestracja wystawienia pacjenta na te czynniki środowiskowe.
Wartość diagnostyczna aktygrafii jest większa, jeśli pacjent równocześnie prowadzi dzienniczek snu.
Aktygrafia - jak interpretować wyniki?
Dzięki aktygrafii można wykryć różna zaburzenia. Na przykład, jeśli zapis przedstawia wzmożona aktywność ruchową pacjenta (kręceniem się w łóżku) w godzinach nocnych, mona podejrzewać bezsenność. Natomiast jeśli zapis przedstawia przesunięcie okresu snu z godzin nocnych na godzinny poranne i przedpołudniowe, można podejrzewać zespół opóźnionej fazy snu. Jeśli w nocy, tylko z krótką przerwą pomiędzy godziną 1:50 i 2:20, aktygraf zarejestruje wzmożoną aktywność ruchową związaną z okresami czuwania i okresowe ruchy kończyn w czasie snu, można podejrzewać zespół niespokojnych nóg.
Polecany artykuł:
Porady eksperta