Zdrowie

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) „zdrowie jest stanem pełnego/całkowitego dobrego samopoczucia/dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego a nie tylko jej brakiem – obiektywnie istniejącej – choroby czy niepełnosprawności.” Na zdrowie indywidualne i zbiorowe ma wpływ wiele czynników np. czynniki genetyczne, warunki środowiska otaczającego, warunki ekonomiczne, poziom wykształcenia oraz dostępność opieki zdrowotnej. By poprawić zdrowie ludności zaleca się działania w obszarze profilaktyki oraz promocji zdrowia.

Endokrynolog nie zajmuje się wyłącznie leczeniem chorej tarczycy. Wydaje się jednak, że dość często o tym zapominamy i udajemy się do tego specjalisty, głównie podejrzewając zaburzenia pracy właśnie wspomnianego narządu. Jakie objawy powinny wzbudzić czujność i sprawić, że umówimy się na wizytę? Wskazujemy sześć ważnych sygnałów.
Lato sprzyja kontaktom z owadami, a pszczoła w szklance czy w puszce z napojem to nie tylko kłopotliwa niespodzianka. Eksperci odpowiadają na pytanie, czy połknięcie pszczoły może zagrażać życiu i jak organizm reaguje w takich sytuacjach.
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PIB opublikował raport pt. “Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania”. Niestety z danych wynika, że umieralność w naszym kraju z powodu chorób układu krążenia jest znacznie wyższa niż średnia europejska. Zajmujemy 6. miejsce od końca na tle pozostałych państw. Dr Agnieszka Graczyk - Szuster w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie wyjaśnia, co może być przyczyną tak fatalnego wyniku.
Swędzenie pochwy może mieć różne przyczyny. Czasem jest skutkiem stosowania drażniących środków piorących lub noszenia obcisłej, syntetycznej bielizny. Świąd może być też spowodowany infekcją grzybiczą lub bakteryjną bądź innym schorzeniem ginekologicznym. Wówczas konieczna jest diagnoza i leczenie pod nadzorem lekarza.
Z jednego z popularnych europejskich krajów napłynęły niepokojące informacje. Władze potwierdziły pierwszy zgon wywołany przez groźnego wirusa, który może łatwo się rozprzestrzeniać. Eksperci apelują o ostrożność i analizują ryzyko dalszych zakażeń.
Kiedy Alżbecie Lenskiej pękł tętniak w trakcie spektaklu, wszystko mogło skończyć się tragicznie. Zamiast tego – rozpoczęła się jej największa życiowa transformacja. Dziś aktorka w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie opowiada nie tylko o cudzie przetrwania, ale też o pasji, która narodziła się z traumy oraz o projekcie Fundacji Happy Brain Society, której celem będzie m.in. wsparcie pacjentów, aby po wyjściu ze szpitala nie byli pozbawieni wsparcia.
Nieswoiste zapalenia jelit nie dość, że działają wyniszczająco na organizm, to jeszcze znacząco zwiększają ryzyko raka jelita grubego. Nawet regularnie badani pacjenci żyją w stresie między kolejnymi procedurami diagnostycznymi, niepewni jutra. Nowe narzędzie pozwala ocenić na 90 proc., kto faktycznie jest narażony na nowotwór.
W ubiegłym roku była panika, ogniska epidemiczne, ofiary śmiertelne. Nadchodzi sezon na legionellę, a w opinii ekspertów władze zrobiły niewiele, by chronić obywateli przed zagrożeniem. Zapowiedzi były szumne. Przepisów jednak nie zmieniono i teraz nie ma czasu na ich wdrożenie.
Rozwijają społecznie i emocjonalnie. Uczą odpowiedzialności, zachęcają do aktywności fizycznej. Uszczęśliwiają i dbają o serca. Psy w naszych domach to skarb, ale boisz się, że akurat dla flory bakteryjnej nie są dobre? To badanie zaskakuje, bo są dowody, że pupil w domu to nawet zdrowsze jelita.
Zielona herbata to napój ceniony nie tylko za wyjątkowy smak, lecz także za liczne korzyści zdrowotne. Od dawna uznawana jest za napar, który korzystnie wpływa na różne aspekty naszego życia. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją pewne produkty i leki, z którymi nie powinno się łączyć zielonej herbaty. Sprawdź, jak uniknąć potencjalnych problemów.
Diagnostyka genetyczna może diametralnie zmienić los pacjenta z chorobą rzadką – skrócić ścieżkę diagnostyczną, ograniczyć niepotrzebne hospitalizacje i wskazać właściwe leczenie. Jednak, jak podkreśla prof. Anna Latos-Bieleńska w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie konieczne są zmiany systemowe – zarówno w zakresie kadr, jak i świadczeń.
Domowe metody łagodzenia swędzenia pochwy mogą stanowić alternatywę dla preparatów z apteki, ale tylko wtedy, gdy źródłem problemu nie jest infekcja grzybicza lub bakteryjna, a np. reakcja alergiczna czy podrażnienie. Warto jednak zachować ostrożność, część sposobów może pogorszyć stan miejsc intymnych. Zobacz, które metody mogą przynieść ulgę.
To powszechny, chociaż bagatelizowany problem. Nawet 40 proc. seniorów, którzy trafiają do szpitala, i ok. 20 proc. tych, którym poziom witaminy B skontrolowano w warunkach ambulatoryjnych, ma niedobór witaminy B1. Może być skutkiem braku apetytu i niezbilansowanej diety, ale nie tylko.
Okazuje się, że chorobą tropikalną można zarazić się nawet wtedy, gdy nie podróżujemy na drugi koniec świata. Najnowsze badania ujawniły wzrost liczby zgłoszeń dotyczących malarii lotniskowej i bagażowej w Europie w ostatnich latach. Międzynarodowy zespół naukowców odnotował aż 145 przypadków zachorowań.
Aplikacja ASDetect – bezpłatne narzędzie mobilne, umożliwiające rozpoznanie wczesnych oznak spektrum autyzmu u dzieci - została uruchomiona w języku polskim. Aplikacja została stworzona przez naukowców w Australii. Dotyczy najmłodszych dzieci w wieku od 11 miesięcy do 2,5 roku. Wersję w języku polskim zaprezentowano w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie.
Niełatwo zrozumieć, że ludzkość tak łatwo i szybko zapomina, jakim dobrodziejstwem są szczepienia. Zapewne głównie dlatego, że z większością chorób, przeciw którym mamy szczepionki i zastosowano je u większości z nas, nie stykamy się na co dzień. Sytuacja może jednak łatwo wymknąć się spod kontroli i diametralnie zmienić.
Nadchodzą upały i to poważne, w dodatku w takich sytuacjach pierwsze co przychodzi do głowy to myśl, co zrobić, by jak najszybciej się schłodzić? Wówczas głównie sięgamy po coś zimnego do picia. Okazuje się, że dla wielu osób tak prosta i popularna metoda może być niebezpieczna. Ucierpieć może na tym serce.
33-letnia Dorota nie była niejadkiem, nie była też tzw. chucherkiem, wyglądała raczej na okaz zdrowia. Z apetytem też nie miała problemu, zatem wydawałoby się, że wszystko było w porządku. Niestety - często chorowała. Jej odporność nie należała do najlepszych i tak zostało do okresu dorosłości. Aż pewnego dnia wykonała badania w kierunku kandydozy i spojrzała na swoje zdrowie zupełnie inaczej. Historię Doroty opisuje Joanna Zielewska w książce pt. “Jelita-kręta droga do zdrowia”, a my przyglądamy się bliżej grzybicy jelit.
Od lipca 2025 roku refundowane będzie nowoczesne leczenie endometriozy, program profilaktyki raka szyjki macicy zostanie rozszerzony o nowe badania, a dostęp do badań genetycznych związanych z mutacjami genów BRCA1 i BRCA2 stanie się łatwiejszy. Sprawdź, kto może skorzystać z tych zmian.
Lipoproteina (a) jest ściśle powiązana z ryzykiem sercowo-naczyniowym, ale wydaje się, że wciąż mówimy o niej zbyt mało. Podczas II Kongresu Zdrowie 360 w Warszawie prof. dr hab. n. med. Maciej Banach w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie wyjaśnił, dlaczego tak ważne to, aby wykonać badanie krwi oceniające poziom wspomnianej lipoproteiny.
Ani żadna nowość, ani przełomowe odkrycie, a jednak "suplementy liposomalne" robią ostatnio zawrotną karierę. Przybywa reklam i składników, które są oferowane w tej formule. Słusznie? Jakich efektów spodziewać się po tym nowym hicie rynkowym?

Zdrowie dzielimy na:

  • zdrowie fizyczne czyli prawidłowe funkcjonowanie organizmu,
  • zdrowie psychiczne (emocjonalne i umysłowe) czyli zdolność do wyrażania i rozpoznawania emocji oraz zdolność logicznego myślenia,
  • zdrowie społeczne czyli zdolność do nawiązywania i podtrzymywania relacji z ludźmi,
  • zdrowie duchowe czyli zbiór zasad i zachowań dążących do osiągnięcia spokoju wewnętrznego.

Zdrowie to wynik działania czynników związanych ze środowiskiem, stylem życia, dziedziczeniem genetycznym oraz opieką medyczną. Jak cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem? Dbanie o zdrowie to długofalowe zadanie, które wymaga konsekwencji w jego realizacji. Odpowiednio zbilansowana dieta i prowadzenie zdrowego stylu życia jest kluczem do dobrego zdrowia.

Zdrowe odżywianie to nie tylko ilość i rodzaj posiłków, ale i właściwe nawodnienie organizmu. Niekiedy urozmaicona dieta i produkty bogate w składniki odżywcze nie wystarczą. Dla lepszego zdrowia dobrze jest sięgnąć po dodatkową suplementację, którą najlepiej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Korzystny wpływ na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne ma regularna aktywność fizyczna. Warto zadbać o zdrowy sen, unikać stresu i nie zapominać o odpoczynku. Kluczową rolę odgrywa ochrona zdrowia polegająca na zapobieganiu i leczeniu chorób. Dodatkowo, poprzez korzystanie z usług medycznych, wspiera utrzymanie dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego.