Dermatologia

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się badaniem oraz opisem funkcji i struktury skóry, a także jej chorobami. Dermatologię dzieli się na dwie główne specjalności – dermatologię kliniczną i doświadczalną. Niepokojące objawy dotyczące skóry, włosów i paznokci należy skonsultować ze specjalistą w zakresie dermatologii. Wybór metody leczenia powiązany jest ściśle z rodzajem choroby, jej przyczynami i objawami.

Uszkodzona warstwa ochronna skóry i zaburzenia immunologiczne sprzyjają powstaniu egzemy atopowej, rybiej łuski, stopy cukrzycowej, mocznicowej czy starczej suchości skóry. Jak pielęgnować suchą skórę towarzyszącą tym schorzeniom? Ulgę w dokuczliwych objawach przynoszą emolienty, które odbudowują prawidłową barierę naskórkową.

Materiał sponsorowany

Choroby skóry czyli dermatozy dotyczą również włosów i paznokci, co sprawia, że jest to bardzo duża i różnorodna grupa schorzeń. Niektóre z nich są mało dokuczliwe, inne powodują dolegliwości bólowe, szpecą - zwłaszcza choroby skóry głowy lub te widoczne twarzy. Nieleczone mogą się przekształcić w poważniejsze choroby. Sprawdź, jakie są rodzaje chorób skóry, włosów i paznokci.
Na skórze odbija się historia całego naszego życia. Bezlitośnie obnaża stres, nieodpowiedzialne plażowanie, częste wizyty w solarium i choroby. Często zdradza też wiek. Jednak możesz oszukać metrykę, odpowiednio dbając o skórę i unikając tego, co jej szkodzi.
Mikrobiom skóry to bakterie, wirusy, grzyby i roztocza, które zasiedlają jej powierzchnię. Jeśli są w równowadze ilościowej i gatunkowej, stanowią ochronę skóry, dzięki czemu nie pojawia się np. AZS, alergie, łupież i inne choroby skóry. Co wpływa na mikrobiom skóry?
Skóra szczelnie cię otula, broni przed wpływem środowiska, zimnem, promieniami słonecznymi, chorobotwórczymi drobnoustrojami. Skóra jest skomplikowanym systemem, przekazującym informacje ze świata zewnętrznego do organizmu. W trosce o nasze zdrowie i dobre samopoczucie ważne jest utrzymanie skóry w jak najlepszej kondycji, gdyż jej wygląd świadczy o nas. Poznaj budowę skóry i jej funkcje.
Często wyglądają nieciekawie, wiele osób obawia się najgorszego. Jak odróżnić brodawkę łojotokową od raka? "Przede wszystkim nie należy robić tego samodzielnie. Taka zmiana nie powinna być diagnozowana poza gabinetem dermatologa" - podkreśla nasza ekspertka dr Kamila Stachura.
Pojawiają się najczęściej na dłoniach i na twarzy. Mogą pokrywać też plecy, dekolt, przedramiona. Ciemne plamy, które kojarzymy z oznaką starości, miewamy niekiedy "na własne życzenie", nie chroniąc skóry przed opalaniem. O czym świadczą brązowe plamy na skórze? Czy - i jeśli tak, to jak - można usunąć plamy starcze?
Co to jest blizna? Blizna jest śladem po uszkodzeniu skóry. Większość blizn, które tworzą się po niewielkich i płytkich zranieniach, z czasem znika bez śladu. Ale są też takie blizny, które wymagają leczenia. Jak powstają blizny i jak można im zapobiec? Dlaczego blizny swędzą i czy można je opalać? Czy na bliźnie rosną włosy? Dermatolog rozwiewa wszelkie wątpliwości.
Co to jest bliznowiec? Określany też jako keloid, to zgrubiała zmiana skórna, która powstaje w miejscu dawnego zranienia lub innego przerwania ciągłości tkanek. Zwykle przybiera rozmiary wykraczające poza granice pierwotnego uszkodzenia. Czy bliznowce są niebezpieczne? Czy bliznowiec to nowotwór? Co na bliznowca? Wyjaśniamy!
Jak pozbyć się blizn? Nie jest to wcale łatwe zadanie, szczególnie jeśli ślady po ranie na skórze mają już kilka lat. Wyróżnia się jednak sposoby, dzięki którym blizny można usunąć, a przynajmniej spłycić i rozjaśnić je na tyle, że staną się mniej widoczne. Co zrobić, żeby blizny zniknęły? Jak pozbyć się blizn domowymi sposobami, a na które metody usuwania blizn szkoda czasu i pieniędzy?
Piękne włosy wczesną wiosną? Niestety, to się rzadko zdarza. Zwykle po zimie włosy są wypłowiałe, oklapnięte, a jeśli dopadło je przeziębienie, to fryzura może się zauważalnie przerzedzić. Zapobieganie problemom nie jest zbyt skomplikowane, ale o paru zasadach trzeba pamiętać.
Zimą w zasadzie wszystkim włosom jest źle. Przetłuszczone, przesuszone lub wszystko na raz - tłuste przy skórze głowy, suche na końcach. Dominuje fryzura "na gniazdo". Niemal wszyscy za problemy obwiniają czapki, a tymczasem te mogą nam wygrać z przetłuszczaniem włosów. Wypróbuj ten szybki sposób.

Do najpopularniejszych i najczęściej diagnozowanych przez dermatologa chorób należą: trądzik, atopowe zapalanie skóry (AZS), łupież, łuszczyca, grzybica, opryszczka, znamiona barwnikowe, rumień, nadmierna potliwość, łysienie, czy nowotwór skóry. Dermatolog zajmuje się również diagnozą chorób przenoszonych drogą płciową.

Podczas wizyty, dermatolog niepokojącym zmianom przygląda się gołym okiem, czasami korzysta z dermatoskopu – przede wszystkim przy kontroli zmian barwnikowych. Dermatoskop jest urządzeniem, które doświetla i powiększa znamiona i wykwity skórne, dzięki czemu są lepiej widoczne.

Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że dana choroba wywołana jest bakteriami, dermatolog zaleca wykonanie wymazu ze skóry. W niektórych przypadkach kieruje na badanie krwi, zleca skontrolowanie poziomu hormonów lub wykonanie testów alergicznych.

Wizytę w poradni dermatologicznej zaleca się każdemu, kto zaobserwował u siebie zmiany skórne, pogorszenie stanu skóry, nadmierny łojotok, świąd skóry, łupież, pogorszenie stanu paznokci. Na regularne wizyty do dermatologa powinny zgłaszać się osoby zmagające się z przewlekłymi chorobami skóry np. łuszczycą, trądzikiem.

By odbyć darmową wizytę w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) trzeba mieć skierowanie, które można otrzymać od lekarza pierwszego kontaktu. Do dermatologa można udać się również bez skierowania, ale tylko prywatnie, co oznacza, że za wizytę i badanie należy zapłacić.