Chirurgia jednego dnia czyli operacja i do domu

2012-09-07 17:45

Chirurgia jednego dnia staje się coraz popularniejsza. Operacja przestaje kojarzyć się długimi przygotowaniami i przynajmniej kilkudniowym pobytem w szpitalu. Dziś można zrobić operację w ciągu jednego dnia dzięki chirurgii krótkoterminowej. Sprawdź, kto może skorzystać z chirurgii jednego dnia i które zabiegi można tą metodą wykonać.

Operacja i do domu. Kto może skorzystać z chirurgii 1 dnia
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl Operacje w jeden dzień

Spis treści

  1. Operacje w ramach chirurgii jednego dnia
  2. Operacje w jeden dzień
  3. Kto może skorzystać z chirurgii jednego dnia?
  4. Zalety chirurgii jednego dnia

Chirurgia jednego dnia czyli chirurgia krótkoterminowa to pomysł powstały w USA i Kanadzie jako rozwiązanie problemu przepełnionych szpitali. Taka operacja to czysta oszczędność. Ogranicza do minimum pobyt pacjenta w szpitalu, który trwa zazwyczaj do 24 godzin. W tym czasie chory zostaje przyjęty na oddział, ma wykonany zabieg, po którym wychodzi do domu.

Operacje w ramach chirurgii jednego dnia

W ramach chirurgii 1 dnia wykonywanych jest wiele zabiegów, których lista powiększa się z roku na rok. Do najbardziej popularnych należą operacje z zakresu ortopedii, urologii czy ginekologii. W trybie jednodniowym mogą być wykonywane nawet endoskopowe zabiegi kręgosłupa.

- Małoinwazyjna chirurgia kręgosłupa, np. zabieg usunięcia przepukliny jądra miażdżystego dysku wykonuje się w zaledwie pół godziny. Endoskop wprowadzany jest do dysku, dzięki czemu omijany jest kanał kręgowy, w którym znajdują się delikatne struktury jak rdzeń kręgowy. Dzięki temu unika się powikłań, jakie występują w tradycyjnej metodzie, a pacjent opuszcza szpital tego samego dnia – wyjaśnia  dr Monika Mikulicz-Pasler, Prezes Zarządu KCM Clinic SA. Do krótkoterminowych zabiegów chirurgicznych zaliczają się również zabiegi laserowe, takie jak usuwanie kamieni nerkowych czy enukleacja prostaty. Operacje te wykonywane są przy użyciu endoskopu. To urządzenie posiadające wbudowaną kamerę, która przekazuje poprzez światłowód obraz pola operacyjnego na monitor. - Jesteśmy trzecim ośrodkiem w Polsce, który zaczął wykonywać laserową enukleację czyli usunięcie rozrostu prostaty. Zabieg jest minimalnie inwazyjny i praktycznie bezkrwawy, a pacjent opuszcza klinikę bez cewnika na drugi dzień po operacji – mówi dr Tomasz Maliszewski z KCM Clinic.

Operacje w jeden dzień

Chirurgia jednego dnia dostępna jest już w wielu ośrodkach. Można w taki sposób wykonać operacje różnych rodzajów przepuklin, żylaków odbytu czy żylaków kończyn dolnych. Wykonuje się laparoskopowe operacje ginekologiczne, m.in. usunięcie torbieli z jajnika, czy przewodu pokarmowego, usunięcie pęcherzyka żółciowego. W ciągu jednego dnia można pozbyć się migdałków, trzeciego migdała lub zoperować krzywą przegrodę nosową. Wykonuje się również zabiegi dermatologiczne: usuwanie powierzchownych zmian na skórze takich jak np. kaszaki, tłuszczaki, włókniaki lub znamiona barwnikowe oraz niektóre zabiegi medycyny estetycznej i operacje plastyczne. Coraz więcej pacjentów korzysta z dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą nowoczesna medycyna.

Operacje usunięcia zaćmy i implantacji soczewek wewnątrzgałkowych można wykonać techniką tzw. mikrocięcia za pomocą najnowocześniejszego urządzenia Bausch+Lomb Stellaris. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a pacjent może wrócić do domu w godzinę po operacji.

Bardzo popularnym zabiegiem ostatnich lat, jeśli chodzi o chirurgię krótkoterminową jest operacyjna artroskopia stawu kolanowego. Po zabiegu pacjent zostaje na oddziale ortopedycznym najwyżej jedną dobę, a po powrocie do domu sam zmienia opatrunek. Po około 2 tygodniach odbywa się wizyta kontrolna, podczas której usuwane są szwy.

Kto może skorzystać z chirurgii jednego dnia?

Kwalifikacja do wykonania zabiegu w ramach chirurgii jednego dnia wymaga wykonania wielu badań diagnostycznych. Najczęściej pacjent kierowany jest na konsultację do kilku specjalistów, którzy oceniają stan jego zdrowia i wyrażają zgodę na wykonanie danego zabiegu w trybie krótkoterminowym. Trzeba obowiązkowo zrobić EKG, morfologię, zbadać poziom cukru i ocenić układ krzepnięcia. Każdy pacjent traktowany jest indywidualnie i lekarz może zlecić wykonanie jeszcze innych badań. Nie wszyscy chorzy mogą skorzystać z chirurgii jednego dnia. Przeciwwskazaniem zabiegów w tym trybie może być np. cukrzyca czy choroby układu krążenia. Także przewlekłe choroby układu oddechowego, padaczka oraz choroby hematologiczne mogą stanowić przeciwwskazanie do chirurgii jednego dnia. Takich zabiegów nie przeprowadza się również u pacjentów powyżej 70 roku życia.

Zalety chirurgii jednego dnia

Ta procedura operacyjna ma wiele zalet, zarówno dla szpitala jak i dla pacjentów. Do najważniejszych z nich należy skrócenie czasu oczekiwania na zabieg, gdyż pacjent nie wymaga hospitalizacji i tym samym miejsca na oddziale. Pobyt w szpitalu zostaje skrócony do absolutnego minimum, dzięki czemu ogranicza się ryzyko zakażeń i zmniejsza stres pacjenta związany z zabiegiem. Rekonwalescencja odbywa się w domu, choć pacjent musi zjawić się u lekarza na wizytę kontrolną.