Torbiel jajnika - laparoskopia czy operacja? Jak usunąć torbiel jajnika
Torbiel jajnika trzeba usunąć kiedy jest duża lub zagraża pęknięciem. Także wtedy, gdy torbiel jajnika może być zmianą nowotworową. Dziś można to robić różnymi technikami: laparoskopową lub klasyczną. Która technikę wybrać by usunąć torbiel jajnika?
Torbiel jajnika, jeśli lekarz doradzi jej usunięcie, najłatwiej i najmniej obciążająco usuniemy za pomocą laparoskopii. Wymaga ona tylko 3 niewielkich nacięć na brzuchu, przez które wprowadzany jest laparoskop oraz instrumenty potrzebne do wycięcia torbieli. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólny. Jeśli nie ma żadnych powikłań (krwawień czy stanu zapalnego) związanych z usuwaniem torbieli jajnika po trzeciej dobie po operacji można wrócić do domu.
Torbiel jajnika - dla kogo laparoskopia
Zabieg laparoskopowego usunięcia torbieli jajnika można wykonać, kiedy torbiele są małe i nie ma niebezpieczeństwa, że zmiana może okazać się nowotworowa. Laparoskopię wykonuje się u młodych kobiet, które jeszcze mogą mieć dzieci. Nie przeprowadza się tego zabiegu, gdy w jamie brzusznej występują jakieś zrosty, np. po operacjach wycięcia wyrostka robaczkowego czy cesarskim cięciu. Laparoskopii nie stosuje się do usunięcia torbieli jajnika w przypadku kobiet po 45 roku życia. Istnieje u nich bowiem większe niebezpieczeństwo, że torbiel może być zmianą złośliwą. A w przypadku takiego podejrzenia preferowana jest operacja klasyczna usunięcia torbieli jajnika.
Tradycyjna metoda operacji torbieli jajnika
Stosuje się ją w przypadku podejrzenia nowotworu oraz u kobiet, które zbliżają się do menopauzy lub są już po menopauzie. Metoda ta wydłuża powrót kobiety do formy po zabiegu usunięcia torbieli jajnika. Jest też obarczona większym ryzykiem powikłań, np zrostów, bliznowców, infekcji czy przepukliny. Jednak jest bezpieczniejsza gdy zachodzi jakiekolwiek ryzyko raka, bo w trakcie operacji otwartej można zadecydować np. o wycięciu całego jajnika, jeśli zachodzi taka potrzeba.
Porady eksperta