Antystreptolizyna (ASO) - badanie, które tropi paciorkowce i chorobę reumatyczną
ASO (antystreptoliza) to przeciwciała blokujące działanie jednego z enzymów paciorkowcowych (streptolizyny O). Odczyn ASO jest wykorzystywany do potwierdzania przebytego zakażenia paciorkowcowego (angina paciorkowcowa) oraz w diagnostyce choroby reumatycznej.
Spis treści
- Kiedy wykonuje się badania ASO
- Co oznacza ujemny wynik testu?
- Co oznacza za wysoki poziom przeciwciał ASO?
Badanie ASO to analiza surowicy krwi, ma na celu wykrycie trwającego lub niedawno przebytego zakażenia paciorkowcem grupy A (Streptococcus pyogenes), które jest jedną z najczęstszych przyczyn m.in. ostrego zapalenia gardła, zakażeń skóry, zapalenia migdałków (anginy), zapalenia płuc i szkarlatyny. Poza tym 10 spośród 80 serotypów paciorkowca ma właściwości reumatogenne, czyli że zakażenie nimi może być przyczyną choroby reumatycznej. Badanie poziomu ASO jest szczególnie przydatne w diagnostyce ostrego zapalenia wsierdzia, streptokokowego szoku toksycznego, ostrej gorączki reumatycznej i ostrego zapalenia kłębuszkowego nerek. Czułość kliniczna badania wynosi 50-80 procent.
Kiedy wykonuje się badania ASO
- aby ustalić czy mamy do czynienia ze świeżym zakażeniem paciorkowcowym grupy A (Streptococcus pyogenes)
- aby rozpoznać powikłania takie jak choroba reumatyczna czy zapalenie kłębuszków nerkowych po przebytej infekcji paciorkowcem typu A
ASO pojawiają się w surowicy krwi w czasie infekcji paciorkowcami. Streptolizyna "O" jest dość silnym antygenem wyzwalającym u zakażonego człowieka tworzenie antystreptolizyn. Obecność antystreptolizyn w surowicy krwi jest podstawą odczynu antystreptolizynowego, badania serologicznego o dużym znaczeniu w diagnostyce schorzeń paciorkowcowych. Krew do badania pobiera się z żyły łokciowej. Za znamienny uważa się poziom antystreptolizyny O we krwi powyżej 200j.
Co oznacza ujemny wynik testu?
Ujemny wynik testu lub bardzo niskie stężenie przeciwciał ASO oznacza, że pacjent prawdopodobnie nie przechodził w ostatnim okresie zakażenia paciorkowcem z grupy A zwłaszcza, gdy wyniki w obu pobranych próbkach są ujemne lub ilość przeciwciał ASO jest minimalna.
Co oznacza za wysoki poziom przeciwciał ASO?
Przeciwciała ASO pojawiają się w surowicy w ciągu 7-21 dni po zakażeniu paciorkowcem, a najwyższe ich stężenie odnotowuje się w 3 do 6 tygodnia po zakażeniu. W związku z tym wysoki lub narastający poziom przeciwciał ASO oznacza duże prawdopodobieństwo trwającego zakażenia paciorkowcem z grupy A. Wysoki poziom przeciwciał ASO, który następnie obniża się, wskazuje na przebyte, ustępujące zakażenie.
Około 20 procent chorych nie jest zdolnych do wytwarzania ASO w mierzalnej ilości, a około 5 procent zdrowych ludzi ma miano ASO stale podwyższone.