Gorączka reumatyczna - objawy i leczenie powikłania po anginie
Gorączka reumatyczna pojawia się zwykle jako powikłanie po anginie, wywołanej przez paciorkowce i nieleczonej antybiotykami. Gorączka reumatyczna dotyka przede wszystkim dzieci między 10 a 12 rokiem życia. Jakie są objawy gorączki reumatycznej? Jak leczy się to powikłanie po anginie?
Spis treści
- Gorączka reumatyczna - liże stawy, kąsa serce
- Gorączka reumatyczna - objawy i diagnoza
- Gorączka reumatyczna - leczenie
Gorączka reumatyczna to powikłanie po anginie spowodowane nieprawidłową reakcją odpornościową na obecność antygenów powstałych w wyniku kontaktów z paciorkowcami, które wywołały anginę. Gorączka reumatyczna uszkadza stawy i serce.
Gorączka reumatyczna - liże stawy, kąsa serce
Gorączka reumatyczna wywołuje "wędrujące" stany zapalne stawów (gdy jeden staw przestaje boleć, po kilku-kilkunastu dniach stan zapalny pojawia się w kolejnym stawie). Gorączka reumatyczna nie niszczy stawów. W przerwach między dolegliwościami stawowymi proces zapalny toczy się w sercu, gdzie tworzą się nacieki komórkowe (guzki Aschoffa), które martwieją i bliznowacieją. W efekcie może dojść do zwężenie zastawki mitralnej, co prowadzi do niewydolności krążenia i konieczności przeprowadzenia zabiegu operacyjnego.
Gorączka reumatyczna - objawy i diagnoza
Gorączka reumatyczna daje objawy małe i duże, zgodne z kryteriami Jonesa. By postawić rozpoznanie, muszą być jednocześnie spełnione dwa kryteria duże lub jedno duże i dwa małe.
Kryteria małe:
- gorączka
- bóle stawów
- zwiększone OB
- leukocytoza (wysoki poziom leukocytów)
- poprzedzające zakażenie paciorkowcowe (np. angina)
- przebyty rzut choroby reumatycznej
- wzrost miana ASO powyżej 200 jednostek; ASO, czyli odczyn antystreptolizynowy, to badanie stwierdzające w organizmie człowieka obecność przeciwciał przeciwko pozakomórkowemu antygenowi paciorkowca grupy A, czyli streptolizynie O
- obecność białek ostrej fazy (np. podwyższenie poziomu białka CRP)
Kryteria duże:
- wędrujące zapalenie stawów (bóle stawów)
- zapalenie serca
- guzki podskórne
- rumień obrączkowaty (brzeżny)
- pląsawica Sydenhama (taniec św. Wita) - występuje u dzieci; pojawiają się u nich ruchy pląsawicze (przypominają niepokój ruchowy lub taniec), zaburzenia emocjonalne, natręctwa, nadpobudliwość
Gorączka reumatyczna - leczenie
Gorączkę reumatyczną leczy się antybiotykami - przede wszystkim penicyliną. Leczenie objawowe gorączki reumatycznej polega na ograniczeniu aktywności fizycznej, zapewnieniu ciepła i spokoju. Stosuje się również preparaty z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Przy ciężkich rzutach podaje się kortykosteroidy.
Polecany artykuł: