Szok termiczny - jak go uniknąć? Pierwsza pomoc w przypadku szoku termicznego po kąpieli w zimnej wodzie

2017-08-02 10:36

Szok termiczny po kąpieli w zimnej wodzie jest naturalną reakcją rozgrzanego organizmu na nagły kontakt z zimnem. Już kontakt z wodą o temperaturze 13°C przyczynia się do szybkiego spadku temperatury ciała, a co za tym idzie - do zachwiania równowagi, zaburzeń krążenia i kłopotów z oddychaniem, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci. Sprawdź, jak uniknąć szoku termicznego po kąpieli w zimnej wodzie i jak udzielić pierwszej pomocy osobie, która doznała takiego wstrząsu.

Szok termiczny - jak go uniknąć? Pierwsza pomoc w przypadku szoku termicznego po kąpieli w zimnej wodzie
Autor: Photos.com Szok termiczny - jak go uniknąć? Pierwsza pomoc  w przypadku szoku termicznego po kąpieli w zimnej wodzie

Spis treści

  1. Szok termiczny - pierwsza pomoc

Szok termiczny po kąpieli w zimnej wodzie jest naturalną reakcją rozgrzanego organizmu na nagły kontakt z zimnem, co skutkuje szybkim spadkiem temperatury ciała. Należy pamiętać, że woda przewodzi ciepło znacznie lepiej i ochładza organizm 20 razy szybciej niż powietrze, dlatego w ciepłe (a zwłaszcza upalne) dni, kiedy ciało bardzo szybko się nagrzewa, nawet w wodzie o temperaturze powyżej 0°C może dojść do szoku termicznego.

Szok termiczny przyczynia się także do hiperwentylacji, czyli przyśpieszonego, niekontrolowanego i pogłębionego oddychania. Zwiększone tempo oddychania często powoduje zaburzenia krążenia krwi, co może doprowadzić do zawrotów głowy i omdleń.

Nagły kontakt z zimną wodą u niektórych osób może się przyczynić nawet do zatrzymania pracy serca. Podczas opalania na plaży naczynia krwionośne pod wpływem ciepła rozszerzają się i napełniają sporą ilością krwi. Zetknięcie z zimną wodą powoduje gwałtowne skurczenie się naczyń i "wypchnięcie" krwi do serca. Serce nie jest w stanie szybko pompować tak dużej ilości krwi i w konsekwencji może dojść do zatrzymania jego pracy.

Inne czynniki sprzyjające wstrząsowi termicznemu:

  • miesiączka
  • wypicie alkoholu
  • duże zmęczenie organizmu
Ważne

Co robić, by uniknąć szoku termicznego?

Szczególną ostrożność należy zachowywać w upalne dni, kiedy wypoczywamy nad morzem czy jeziorem. Pamiętaj, że powinno się powoli przyzwyczajać ciało do temperatury wody, np. chwilę pospacerować po brzegu morza zanurzając tylko kostki. Przed wejściem do wody dobrze jest schłodzić twarz, okolice karku i serca, a następnie trochę się ochlapać. Dopiero potem można stopniowo zmoczyć całe ciało.

Szok termiczny - pierwsza pomoc

Szok termiczny następuje przy nagłym obniżeniu temperatury ciała. Wtedy zmienia się szybkość oddawania ciepła przez skórę. Dlatego celem pierwszej pomocy jest ogrzanie poszkodowanego, by ustabilizować temperaturę wychłodzonego organizmu. W tym celu ratowanego jak najszybciej należy przenieść w miejsce osłonięte od wiatru, ciepłe i suche, i stopniowo zacząć go ogrzewać. Należy jak najszybciej zdjąć przemoczone ubranie i łagodnie ogrzewać plecy, szyję, głowę. Ofiarę szoku termicznego należy odizolować od zimna, dlatego najlepiej przykryć ją kocem. Następnie powinno nastąpić powolne, samoistne ogrzanie się ciała.