Demencja pourazowa: przyczyny, objawy, leczenie
Każdy wypadek, uderzenie lub uraz - nawet lekki - jeżeli obrażenia obejmują głowę - może doprowadzić do demencji pourazowej - stanu, w którym reakcje neurologiczne organizmu, praca mózgu i sprawność intelektualna są ograniczone. Jakie są objawy demencji pourazowej i czy możliwe jest jej leczenie?
Spis treści
- Objawy demencji pourazowej
- Demencja pourazowa: diagnostyka
- Do jakich powikłań może prowadzić demencja pourazowa?
- Terapia demencji pourazowej
Demencja pourazowa określana jest jako "demencję bokserską", gdyż liczne ciosy, również w głowę, jakie zadawane są na ringu, tę chorobę powodują. Jednak demencja pourazowa może być wynikiem nie tylko uszkodzeń, nabytych w wyniku walk bokserskich. Może ją powodować każdy uraz głowy, także ten na pierwszy rzut oka stosunkowo łagodny.
Bezpośrednią przyczyną demencji pourazowej jest uszkodzenie tkanek mózgu, ale też nerwów w tej okolicy, naczyń krwionośnych i membran. Nierzadko uderzenia są tak silne, że dochodzi do naruszenia (otwarcia) struktur czaszki. Tego typu uszkodzenia z kolei prowadzą do zaburzenia funkcjonowania mózgu.
Niekiedy organizm sam naprawia uszkodzenia, ale nawet w takich przypadkach powrót do pełnej sprawności, sprzed urazu, nie zawsze jest w pełni możliwy. Tym bardziej, gdy na skutek urazu w mózgu tworzy się krwiak, nieprawidłowo zbierają się płyny lub wda się infekcja.
Najczęściej do urazów głowy dochodzi podczas wypadków drogowych, upadków, pobicia i postrzałów z broni palnej, uprawiania sportów, w szczególności boksu. Na tego typu urazy narażone są ponadto dzieci podczas jazdy na rowerze, ofiary przemocy w rodzinie i osoby starsze, z zaburzeniami równowagi.
Objawy demencji pourazowej
Najczęstszym objawem demencji pourazowej jest:
- otępienie – znaczne obniżenie sprawności umysłowej
- drżenia, występujące w spoczynku, a nie podczas wykonywania jakiejś czynności
- zmniejszona aktywność
- zubożenie lub wręcz całkowity zanik mimiki
- trudności z wysławianiem się, bełkotliwa mowa
- problemy z utrzymaniem odpowiedniej postawy ciała
- sztywność mięśni (tzw. spastyczność)
- problemy z koncentracją
- spowolnienie procesów myślowych
- drażliwość
- impulsywne zachowania
- wahania nastroju
- zachowania niedostosowane do konkretnych sytuacji społecznych i towarzyskich
- bezsenność
- bóle głowy
- zmęczenie
- apatia lub przeciwnie, agresja
Zazwyczaj pojawiają się również zaburzenia pamięci długotrwałej.
Objawy demencji pourazowej, przynajmniej niektóre, mogą wystąpić nawet po wielu latach od urazu. Jednak najczęściej pierwsze symptomy pojawiają się już w pierwszym miesiącu od wypadku.
Demencja pourazowa: diagnostyka
Diagnostyka demencji pourazowej obejmuje przede wszystkim wywiad lekarski, dzięki czemu będzie można ustalić jak najwięcej szczegółów związanych z wypadkiem – jego charakter, okoliczności zajścia, stan poszkodowanego, objawy, jakie już się pojawiły. Pomocna okazuje się tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, elektroencefalografia. Wskazany, a często i konieczny jest udział lekarzy różnych specjalności – najczęściej internisty, neurologa, radiologa, chirurga, psychiatry, psychologa.
Do jakich powikłań może prowadzić demencja pourazowa?
Demencja pourazowa może doprowadzić do poważnych powikłań, z których najczęstsze to:
- epilepsja
- depresja
- długotrwałe lęki i niepokoje
- manie
- psychozy
- zachowania obsesyjno-kompulsywne
- myśli samobójcze
Zarówno objawy, jak i powikłania demencji pourazowej, mogą mieć różną postać, w zależności od części mózgu, która została uszkodzona w wyniku urazu.
Terapia demencji pourazowej
Terapia demencji pourazowej zależy przede wszystkim od rozległości urazu i jego lokalizacji, a także ogólnego stanu zdrowia poszkodowanego. Nierzadko konieczny jest zabieg chirurgiczny lub neurochirurgiczny, ale czasami wystarcza obserwacja chorego. W terapii stosuje się także leki farmakologiczne, mające usprawnić pracę mózgu i zlikwidować bądź złagodzić nieprzyjemne objawy fizyczne.
Polecany artykuł:
Porady eksperta