Co oznacza częstomocz? Może być objawem poważnej choroby
Dlaczego ciągle chce ci się siku? Częstomocz to objaw chorobowy, który może mieć wiele przyczyn. Częste oddawanie moczu zwykle jest związane z infekcją układu moczowego, jednak w niektórych przypadkach może wskazywać na poważne choroby - cukrzycę, a nawet raka. Objawem jakiej choroby może być częstomocz?
Spis treści
- Częstomocz - infekcje układu moczowego
- Częstomocz - choroby prostaty
- Częstomocz - cukrzyca
- Częstomocz - przyjmowanie diuretyków
- Częstomocz - ciąża
- Częstomocz - choroby weneryczne
- Częstomocz - reaktywne zapalenie stawów
- Częstomocz - uszkodzenie mózgu lub rdzenia kręgowego
- Częstomocz - niedoczynność przysadki mózgowej
Częstomocz (polakisuria) to objaw chorobowy, który polega na częstym oddawaniu moczu, zwykle w małych ilościach. Jak często powinno się sikać w ciągu dnia? Częstotliwość, z jaką oddaje się mocz (mikcji), jest kwestią indywidualną i zależy m.in. od ilości przyjętych płynów, temperatury otoczenia czy pojemności pęcherza. Jednak wskazaniem do wizyty u lekarza jest potrzeba oddania moczu więcej niż 7 razy w ciągu dnia. Wówczas mówi się o częstomoczu dziennym. Czy jednak oddawanie moczu w nocy jest normalne? Jeśli potrzebujesz wstać do toalety więcej niż 2 razy w ciągu nocy, mówimy wtedy o częstomoczu nocnym.
Częste oddawanie moczu to dolegliwość, której zwykle towarzyszy uczucie natychmiastowej potrzeby oddania moczu (jest to najbardziej charakterystyczne dla infekcji układu moczowego). Jednak opróżnienie pęcherza moczowego nie przynosi ulgi.
Częstomoczu nie należy mylić z wielomoczem (poliurią) - oddawaniem moczu w ilości powyżej 3 l/dobę, ponieważ przy częstomoczu mocz zwykle oddaje się w mniejszych ilościach.
Częstomocz - infekcje układu moczowego
Zakażenie układu moczowego, które jest najczęstszą przyczyną częstego oddawania moczu u dzieci i kobiet, objawia się bolesnym oddawaniem moczu i nieprzyjemnym zapachem moczu. W przypadku zakażenia charakterystyczne są gorączka i, rzadziej, splątanie oraz ból w boku.
Inne choroby układu moczowego, które objawiają się częstomoczem, to przepuklina pęcherza moczowego, dla której charakterystyczne jest także:
- nietrzymanie moczu
- uczucie pełności w pochwie
- ból
- wyciekanie moczu podczas współżycia seksualnego
Z kolei zwężenie cewki moczowej objawia się:
- trudnościami w rozpoczęciu oddania moczu
- bolesnym parciem na pęcherz
- zmniejszoną ilością moczu
- zmniejszoną siłą strumienia moczu
Inna dolegliwość - kamica układu moczowego - objawia się bólami kolkowymi w boku lub pachwinie.
Rzadziej przyczyną częstomoczu jest śródmiąższowe zapalenie nerek.
Częstomocz może również wskazywać na popromienne zapalenie pęcherza moczowego, którego przyczyną jest napromieniowanie dolnej części jamy brzusznej, prostaty lub narządów płciowych z powodu raka.
Z kolei bezwiedne oddawanie (wyciekanie) moczu, szczególnie podczas pochylania się, kaszlu lub kichania, świadczy o nietrzymaniu moczu.
Częstomocz - choroby prostaty
Częste oddawanie moczu, które pojawia się u mężczyzn powyżej 50. roku życia, zwykle wskazuje na jedną z chorób gruczołu krokowego: zapalenie, łagodny przerost lub raka.
Najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia gruczołu krokowego (prostaty) jest częstomocz nocny, któremu towarzyszy nagłe parcie na mocz i bolesne oddawanie moczu. Mogą pojawić się także:
- ropna wydzielina z cewki moczowej
- gorączka
- dreszcze
- ból w dole pleców
- bóle mięśni i stawów
- uczucie pełności w okolicach narządów płciowych
- tkliwość palpacyjna gruczołu krokowego
Z kolei objawy łagodnego przerostu prostaty i raka gruczołu krokowego to problemy z rozpoczęciem oddania moczu, słaby strumień moczu i uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego, które są wynikiem ucisku powiększonego gruczołu krokowego, często zmienionego nowotworowo, na szyjkę pęcherza moczowego.
Nieleczona choroba może w konsekwencji doprowadzić do całkowitego zatrzymania moczu. Wówczas konieczna jest operacja, której celem jest zmniejszenie objętości prostaty.
O czym może świadczyć częstomocz i pieczenie?
Częste oddawanie moczu i silne uczucie pieczenia, które wywołuje ból, zwykle są oznaką zakażenia bakteryjnego, a co za tym idzie - stanu zapalnego, który może być wynikiem podrażnienia mechanicznego (np. w trakcie stosunku) i nieprzestrzegania zasad higieny.
Częstomocz - cukrzyca
Częste oddawanie moczu o słodkim zapachu jest jednym z pierwszych objawów cukrzycy, przede wszystkim cukrzycy typu 1 i cukrzycy typu 2. Częstomocz to sposób organizmu na pozbycie się nadmiernej ilości glukozy.
Czytaj też: Objawem jakiej choroby może być nietypowy zapach mocz
Częstomocz - przyjmowanie diuretyków
Leki moczopędne, które zwiększają objętość wydalanego moczu, stosuje się w leczeniu wielu chorób, takich jak m.in.:
- choroby układu krążenia
- marskość wątroby
- zatrucia
- choroby układu moczowego
Do diuretyków zalicza się także niektóre preparaty ziołowe (np. zawierające żurawinę, pokrzywę czy ziele skrzypu).
Diuretykami, ze względu na zawartość kofeiny, są także kawa, czarna herbata, napoje czekoladowe i typu cola. Na liście napojów moczopędnych znajduje się także alkohol.
Częstomocz - ciąża
Z częstym oddawaniem moczu zmagają się kobiety od mniej więcej 6. tygodnia ciąży, aż do jej rozwiązania. Wszystko przez stale rozrastającą się macicę, która, naciskając na pęcherz, powoduje częstomocz. Jest on najbardziej dokuczliwy w pierwszym (bywa jednym z pierwszych objawów ciąży) i trzecim trymestrze.
Czytaj też: O czym świadczy zakażenie układu moczowego w ciąży?
Częste oddawanie moczu z krwią
Częste oddawanie moczu z krwią może wskazywać na zakażenie układu moczowego i kamicę u pacjentów młodszych, z kolei u pacjentów w podeszłym wieku na nowotwór.
Częstomocz - choroby weneryczne
Bolesne i częste oddawanie moczu u młodych, seksualnie aktywnych osób może wskazywać na choroby przenoszone drogą płciową, np. chlamydię.
Częstomocz - reaktywne zapalenie stawów
Przy reaktywnym zapaleniu stawów, obok częstomoczu, pojawiają się: asymetryczne zapalenie stawów kolanowych, skokowych i śródstopno-paliczkowych, a także jedno- lub obustronne zapalenie spojówek. Charakterystycznym objawem są także małe i bezbolesne owrzodzenia w jamie ustnej, na języku, żołędzi prącia, dłoniach i podeszwach stóp, pojawiające się w ciągu 1-2 tyg. od kontaktu seksualnego.
Częstomocz - uszkodzenie mózgu lub rdzenia kręgowego
Osłabienie kończyn dolnych, osłabiona kurczliwość mięśnia zwieracza odbytu czy brak odruchu odbytniczego to obok częstego oddawania moczu objawy uszkodzenia mózgu lub uszkodzenia rdzenia kręgowego.
Przy tego typu urazach uszkodzone nerwy, które są odpowiedzialne za przesyłanie informacji z mózgu do pęcherza moczowego, mogą prowadzić do częstego i nagłego oddawania moczu.
Częstomocz - niedoczynność przysadki mózgowej
Częste oddawanie moczu jest jednym z objawów niedoczynności przysadki mózgowej. Wówczas objawami towarzyszącymi są m.in.:
- osłabienie
- senność
- blada skóra
- obrzęknięte powieki
- zapadnięte oczy
Polecany artykuł:
Porady eksperta