Dychawica sercowa - przyczyny, objawy, leczenie
Dychawica sercowa (inaczej też astma sercowa) to określenie napadowej duszności spowodowanej niewydolnością lewej komory serca. Jakie są przyczyny dychawicy sercowej? Jakie są objawy astmy sercowej? Na czym polega leczenie duszności nocnej?
Spis treści
- Dychawica sercowa - objawy
- Dychawica sercowa - diagnoza. Jakie badania należy wykonać?
- Dychawica sercowa - leczenie
Dychawica sercowa, potocznie też astma sercowa, to określenie napadowej duszności spowodowanej niewydolnością lewej komory serca, przy prawidłowej lub niekiedy wzmożonej czynności prawej komory. W wyniku niewydolności dochodzi do zastoju krwi w krążeniu małym (płucnym). Konsekwencją jest przekrwienie płuc, ponieważ niewydolna lewa komora nie jest w stanie "przepompować" całej krwi napływającej do niej z krążenia płucnego.
Dychawica sercowa - objawy
Inne określenie astmy sercowej to napadowa duszność nocna, ponieważ w przebiegu choroby ataki duszności w nocy, po dłuższym czasie od położenia się się spać, powodując wybudzenia. Duszności ustępują po upływie co najmniej pół godziny od zmiany pozycji leżącej na siedzącą lub stojącą (chory siada, ale nie chodzi, unika wysiłku). Napady duszności pojawiają się także przy wykonywaniu wysiłku, w wyniku sytuacji stresowej, po posiłku. Poza dusznościami pojawiają się objawy, takie jak:
Polecany artykuł:
Jeśli napady duszności są nasilone, przedłużają się, pojawia się np. odkrztuszanie plwociny o różowym podbarwieniu, sinica, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
- kaszel (zwykle suchy)
- odkrztuszanie plwociny o różowawym kolorze (wskazuje na obrzęk płuc, stan zagrażający życiu)
- spadek wydolności wysiłkowej
- chłodna i blada skóra kończyn
- nadmierne pocenie się
- splątanie (którego przyczyną jest nieprawidłowy mózgowy przepływ krwi)
Dychawica sercowa - diagnoza. Jakie badania należy wykonać?
W badaniu lekarskim osłuchowo nad polami płucnymi: trzeszczenia, rzężenia, mogą być obecne furczenia, świsty.
Dychawica sercowa - leczenie
Leczenie astmy sercowej polega na leczeniu choroby, która doprowadziła do niewydolności lewej komory serca. Ataki tego typu duszności zwykle pojawiają się u osób cierpiących na różnego rodzaju choroby serca (np. zapalenie mięśnia sercowego, niewydolność wieńcową, wady serca). Poza tym konieczna jest zmiana stylu życia, tzn. stosowanie prawidłowej diety (ograniczenie spożycia sodu), kontrola masy ciała, rezygnacja z palenia tytoniu i spożywanie alkoholu w ograniczonych ilościach, zwiększenie aktywności fizycznej.
Lekarz może zdecydować o zastosowaniu leków (m.in. leki z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny, β-blokery, leki moczopędne). Czasem konieczne może okazać się także leczenie inwazyjne.
Porady eksperta