Biżuteria nazębna (ozdoby na zęby): co trzeba o nich wiedzieć?
Biżuteria nazębna (ozdoby na zęby) cieszą się coraz większą popularnością. Z punktu widzenia stomatologa jest to temat raczej kosmetyczny, ale warto dowiedzieć się nieco więcej zanim zdecydujemy się na tego typu biżuterię. Jak zakłada się biżuterię nazębną i czy jest ona bezpieczna?
Spis treści
- Jak zakłada się biżuterię nazębną?
- Jakie ryzyko wiąże się biżuterią nazębną?
- Jak dbać o higienę jamy ustnej z biżuterią nazębną
Biżuteria nazębna (ozdoby na zęby) to kosmetyczne zagadnienie stomatologiczne, związane z poprawą wyglądu. Coraz więcej gabinetów ma w swojej ofercie zakładanie ozdób na zęby. Biżuteria nazębna przybiera formę małych ozdób przyklejanych do zębów. Ozdoby zakłada się najczęściej na zęby przednie górne, na ich wargowej powierzchni. Chętnie wybierane są w tym celu siekacze boczne i kły. Biżuteria tego typu ma na celu rozświetlić uśmiech, dodać czegoś oryginalnego do naszego wyglądu. Na rynku dostępnych jest wiele wzorów, kolorów i kształtów biżuterii nazębnej. Można spotkać ozdoby nazębne wykonane ze złota tego żółtego i białego, z metali nieszlachetnych, w formie diamencików lub kryształków. Cena biżuterii nazębnej zależy od materiału, z którego została wykonana, kształtu ozdoby oraz oczywiście producenta.
Jak zakłada się biżuterię nazębną?
Większość z obecnie zakładanych ozdób nazębnych nie wymaga tzw. wiercenia. Procedura ogranicza się do oczyszczenia zęba i przyklejenia wybranej ozdoby w odpowiednim miejscu z użyciem adhezyjnych systemów wiążących. Stosowane tu są płynne materiały kompozytowe w kolorze zęba. Materiał utwardzany jest przez odpowiedni czas naświetlania światłem niebieskim. Cały zabieg jest bezbolesny i krótki. Zakładanie biżuterii nazębnej trwa około 15-20 min. Połączenie ozdoby z zębem trwa zwykle około 6-12 miesięcy. Czasami zdarza się, że ozdoba odpada wcześniej lub pozostaje w jamie ustnej nawet kilka lat. Jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z naszego wyboru i chcielibyśmy się jednak pozbyć biżuterii wcześniej - jest to możliwe, procedura jest odwracalna. W tym celu należy udać się do gabinetu, najlepiej tego, w którym zakładana była biżuteria.
Jakie ryzyko wiąże się biżuterią nazębną?
Biżuteria nazębna jest rozwiązaniem raczej bezpiecznym (mowa o biżuterii zakładanej przez wykwalifikowaną osobę, nie o tej zakładanej w warunkach domowych). Warunkiem jest utrzymywania prawidłowej higieny jamy ustnej. Ozdoby nazębne stanowią miejsce kumulacji płytki i rozwoju bakterii, co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem występowania próchnicy i chorób dziąseł. W rzadkich przypadkach na powierzchni szkliwa mogą pojawić się niewielkie przebarwienia w postaci białych plam. Zdejmowanie ozdób wiąże się mikrouszkodzeniem powierzchniowych warstw szkliwa.
Do bardzo rzadkich powikłań zaliczyć można nadżerki czy rany błony śluzowej w projekcji założonej ozdoby. Przyjmują one obraz płytkich bolesnych zagłębień w śluzówce jamy ustnej. Najczęściej ulegają samoistnemu wygojeniu.
Równie rzadkimi powikłaniami po założeniu biżuterii nazębnej są reakcje alergiczne na substancje chemiczne, najczęściej na metale, zawarte w ozdobie. Częstą ich przyczyną może być nikiel, mogący wchodzi w skład stopu metali użytego do wytworzenia ozdoby.
Niekiedy wystąpić może nadwrażliwość pozabiegową lub może dojść do złamania zębów.
W przypadku wcześniejszego odcementowania biżuterii może dojść do jej połknięcia lub aspiracji. O ile połknięcie małej ozdoby raczej nie przysporzy nam problemów o tyle zakrztuszenie może stać się groźnym dla zdrowia i życia powikłaniem.
Jak dbać o higienę jamy ustnej z biżuterią nazębną
Nie ma dodatkowych, specjalnych wymagań związanych z higieną jamy ustnej przeznaczonych dla osób noszących biżuterię nazębną. Podstawowe zasady higieny a więc szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie, stosowanie płukanek i nitki nazębnej powinno wystarczyć do prawidłowego kontrolowania płytki nazębnej. Do oczyszczania zębów można wykorzystywać zarówno standardowe szczoteczki manualne jaki i popularne ostatnio szczoteczki elektryczne. Wskazane są także regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym w celu wychwycenia wczesnych stanów patologicznych.
Polecany artykuł:
Porady eksperta