Swędzi cię skóra? To może być objaw bardzo poważnej choroby

2023-04-05 15:48

Swędzenie skóry może być spowodowane brakiem jej odpowiedniego nawilżenia, podrażnieniem, ukąszeniem owada lub reakcją alergiczną. Świąd jest również objawem wielu chorób, nie tylko dermatologicznych. Co robić, gdy skóra silnie swędzi?

Swędzenie skóry
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Skóra swędzi gdy jest chłodniej i po kąpieli
  2. Swędzenie skóry - jakim chorobom towarzyszy świąd?

Skóra swędzi gdy jest chłodniej i po kąpieli

Swędzenie skóry w zimie i w chłodniejsze dni często się nasila - jest to wynikiem jej słabego nawilżenia, zmian temperatur, suchości w pomieszczeniach oraz efektem noszenia ubrań z drażniących tkanin, pod którymi łatwo się pocimy.

Na takie problemy pomoże dobry balsam do ciała, najlepiej bezzapachowy emolient, zadbanie o wietrzenie i nawilżenie pomieszczenia, w którym przebywamy najczęściej oraz picie dużej ilości płynów, które "nawilżą" skórę od wewnątrz.

Jeśli skóra swędzi nas po kąpieli może być to wynikiem alergii na stosowane do mycia się kosmetyki, podrażnienia może wywoływać również zawarty w wodzie chlor. Po umyciu skóra często się wysusza i bez nakremowania jej pojawia się uczucie swędzenia i suchości. Do mycia warto stosować produkty, które będą nawilżać i wzmacniać skórę zamiast ją wysuszać. 

Jeśli swędzenie skóry mimo stosowania odpowiedniej pielęgnacji utrzymuje się, albo na skórze zaczyna pojawiać się wysypka lub zaczerwienienie, powinniśmy skonsultować się z dermatologiem. Zaniepokoić powinno nas również intensywne łuszczenie się skóry lub pojawienie się bąbli wypełnionych płynem.

Swędzenie skóry - jakim chorobom towarzyszy świąd?

Oto wybrane choroby, których objawem może być swędzenie skóry: alergie, atopowe zapalenie skóry, świerzb, cukrzyca, wyprysk, pokrzywka, grzybica, liszajec,  zaburzenia hormonalne, niewydolność nerek, nadczynność tarczycy lub niedoczynność tarczycy, białaczka, zakażenie enterowirusami, zapalenie wątroby, ziarnica złośliwa, nerwica.