Grzybica stóp - które leki na grzybicę stóp są dostępne bez recepty?

2022-05-20 15:44

Grzybica stóp to choroba, którą zwalczą leki dostępne bez recepty. W aptece bez recepty można kupić aerozole, kremy, maści, żele, płyny, a nawet sole, pudry lecznicze i zasypki ziołowe, które aplikuje się bezpośrednio na zakażone powierzchnie skóry stóp. Zastanawiasz się, który z nich wybrać? Sprawdź, jak działają leki na grzybicę bez recepty, czym się różnią i które z nich są najskuteczniejsze.

Kobieta ogląda swoje stopy
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Leki na grzybicę stóp dostępne bez recepty
  2. Jak wyleczyć grzybicę stóp naturalnymi środkami?

Grzybica stóp to choroba wywołana grzybami z grupy drożdżaków. Najczęściej można się nią zarazić na basenie, kąpieliskach oraz gdy używamy cudzego obuwia. Choroba objawia się wykwitami w postaci grudek i pęcherzykami, które pojawiają się na podeszwie stóp oraz w szparach międzypalcowych. Tego typu infekcje zwalczą leki na grzybicę stóp dostępne bez recepty. Są to m.in. aerozole, kremy, żele, sztyfty, a także pudry lecznicze, zasypki ziołowe i sole. Jeśli jednak infekcja ma ostry przebieg, należy zrezygnować z leków bez recepty i udać się do lekarza, który przepisze specjalne leki doustne.

Leki na grzybicę stóp dostępne bez recepty

Kremy na grzybicę stóp

Większość leków na grzybicę bez recepty ma postać kremów, które należy nakładać na czystą i suchą skórę 1-2 razy dziennie. Czas trwania kuracji zależy od substancji czynnej, która zwalcza chorobotwórcze grzyby:

  • chlorowodorek terbinafiny (np. Lamisilatt, Tenasil, Terbiderm, Undofen Max) - terbinafina ma działanie grzybobójcze wobec dermatofitów oraz grzybobójcze lub grzybostatyczne wobec drożdżaków; należy do substancji szybko działających - zwykle wystarczy 7-dniowa kuracja;
  • flutrimazol (np. Micetal) zaburza syntezę ergosterolu - składnika błony komórkowej grzybów i w ten sposób hamuje aktywność grzybów z grupy drożdżaków; leczenie flutrimazolem trwa ok. 4 tygodni;
  • ketokonazol (np. Nizoral) zwalcza grzyby z rodzaju Trichophyton, Epidermophyton, Microsporum oraz drożdżaki z rodzaju Candida i Malassezia; leczenie grzybicy stóp ketokonazolem trwa 4-6 tygodni;
  • azotan mikonazolu (np. Daktarin) jest stosowany nie tylko w celu leczenia, lecz także zapobiegania grzybicy stóp. Kremy z tą substancją są bezpieczne dla skóry dziecka, ponieważ stosuje się je także w celu leczenia pieluszkowego zapalenia skóry. Krem należy wcierać w skórę dwa razy dziennie przez 2 do 6 tygodni (+tydzień po ustąpieniu objawów);
  • klotrymazol (np. Clotrimazolum) zwalcza niemalże wszystkie gatunki grzybów, w tym grzyby strzępkowe, drożdże i pleśnie. Stosowanie: 2-3 razy dziennie przez 2-4 tygodnie;
  • W aptece dostępne są także preparaty, które zawierają nie tylko grzybobójczy klotrymazol, lecz także dizetionian heksamidyny, zwalczający większość bakterii chorobotwórczych, głównie gronkowce i bakterie z rodziny Pseudomonadaceae. Kremy zawierające te dwie substancje (np. Imazol plus) zwalczają grzybice międzypalcowe stóp typu mieszanego, spowodowane nie tylko przez grzyby, lecz także przez bakterie. Lek należy stosować przez 3 tygodnie po ustąpieniu objawów grzybicy.

Warto wiedzieć, że ww. substancje czynne znajdują się także w innych preparatach przeciwgrzybiczych.

Jak wyleczyć grzybicę stóp naturalnymi środkami?

    Maści

    Preparaty przeciwgrzybicze do stóp w postaci miękkiej masy są skuteczne w leczeniu dermatofitów dzięki zawartości kwasu undecylenowego i undecylenianu cynku.

    Substancje te działają nie tylko na grzybnię, lecz także na zarodniki grzybów (np. maść Unguentum undecylenicum, Mykodermina). Dzięki zawartości wazeliny dodatkowo natłuszczają łuszczącą się skórę.

    Chorobowo zmienione miejsca na skórze pokrywa się cienką warstwą leku 2 razy na dobę. Leczenie należy kontynuować pomimo ustąpienia objawów, co najmniej przez 2-3 tygodnie.

      Żele zwalczające infekcje grzybicze stóp

      Żele, ze względu na brak substancji natłuszczających, lepiej od kremów i maści wchłaniają się w skórę (np. Lamisilatt Dermgel). Sposób użycia: cienką warstwę preparatu nanoś raz dziennie na miejsca chorobowo zmienione i lekko wetrzyj.

      W zakażeniach umiejscowionych w fałdach skórnych preparat nakłada się w opatrunku zamkniętym. Lek stosuje się przez 1 tydzień. Żelem skutecznym w zwalczaniu grzybicy międzypalcowej jest np. Miconal.

      Aerozole

      Aerozole są wygodniejsze w użyciu i można nimi dodatkowo spryskać wnętrza obuwia oraz skarpet. Dzięki temu tego typu preparaty zmniejszają powstawanie nieprzyjemnego zapachu towarzyszącego nadmiernej potliwości stóp (np. Undofen atomizer). Lek zwykle stosuje się 2 do 3 razy na dobę przez okres od 2 do 4 tygodni (+ 4 tygodnie po ustąpieniu objawów).

      Roztwór jodu

      10% roztwór jodu jest przeznaczony do odkażania ognisk grzybiczych i ich otoczenia. Zaleca się jednoczesne stosowanie maści przeciwgrzybiczych. Przed użyciem należy dokładnie przeczytać ulotkę, ponieważ zawiera ona listę licznych przeciwwskazań do stosowania leku.

      Preparatu nie można stosować m.in. na rozległe powierzchnie ciała oraz u osób z zaburzeniami czynności oraz chorobami tarczycy. Sposób użycia: kilka razy dziennie po rozcieńczeniu wodą przegotowaną w stosunku 1 część preparatu na 10 części wody.

      Płyny przeciwgrzybicze

      Ich zaletą, tak jak aerozoli, jest wygodna aplikacja - preparatu nie trzeba dotykać rękami. Niektóre płyny, np. Lamisilatt, stosuje się tylko jednorazowo, ale na obie stopy, nawet wtedy, gdy zmiany chorobowe są widoczne tylko na jednej z nich. Inne aplikuje się na skórę tylko raz na dobę, zazwyczaj wieczorem, przez 4 tygodnie (Micetal).

      Sole do stóp

      Sole do stóp zazwyczaj zawierają naturalne składniki, takie jak wyciąg z glistnika i kory dębu, które działają grzybobójczo (np. Sól do stóp Bingo).

      Moczenie stóp w wodzie z dodatkiem soli nie tylko zahamuje rozwój grzybicy, lecz także zapobiega pękaniu naskórka między palcami.

      Sposób użycia: jedną nakrętkę soli rozpuścić w 3-4 l ciepłej wody. Moczyć stopy przez co najmniej 15 minut, po skończeniu dokładnie osuszyć. Czynność powtarzać codziennie przez 5 dni. Profilaktycznie stosować raz w tygodniu.

      Pudry lecznicze i zasypki

      Tego typu preparaty mogą być używane także w celach profilaktycznych, np. przez osoby, które nigdy nie zmagały się z grzybicą, np. przed wizytą na basenie, lub cierpiące na nadmierną potliwość stóp.

      Leki przeciwgrzybicze w postaci proszku (np. Mykodermina) zawierają monoetanoloamid kwasu undecylenowego i undecylenian cynku, które wykazują działanie grzybostatyczne.

      Z kolei puder Propolisan zawiera ekstrakt propolisowy, który niszczy drożdżaki i pleśnie. Sposób użycia: miejsca dotknięte grzybicą należy posypywać 2 lub 3 razy na dobę.

      Po ustąpieniu objawów zakażenia należy kontynuować leczenie co najmniej 4 tygodnie. Można również wsypać niewielką ilość pudru do czystych skarpet.

      Zasypki przeciwgrzybicze (np. Proftin-G) zawierają sól cynkową kwasu undecylenowego, kwas salicylowy czy kwas borowy. Niektóre zasypki są wzbogacone także w wyciągi z roślin o działaniu antyseptycznym.

      Sposób użycia: umyte i suche stopy posypywać pudrem 1-2 razy dziennie. Można również wsypać niewielką ilość proszku do czystych skarpet.

      Mydła przeciwgrzybicze

      Mydła przeciwgrzybicze zazwyczaj zawierają naturalne ekstrakty z roślin, które mają działanie przeciwzapalne, bakteriostyczne i grzybobójcze (wyciąg z krwawanika, tymianku, glistnika), jednocześnie odświeżają i tonizują podrażnioną skórę (wyciąg z melisy) oraz działają na skórę antyseptycznie, ograniczając nadmierną potliwość stóp (wyciąg z kory dębu). Można je stosować profilaktycznie lub żeby wspomóc leczenie grzybicy innymi preparatami. Sposób użycia: myj stopy 1 raz dziennie.