Operacje bariatryczne w Ciechanowie
Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie dołączył do grona placówek medycznych wykonujących operacje bariatryczne. Pierwsze trzy inauguracyjne zabiegi u osób chorych na otyłość III stopnia przeprowadzono w marcu br.
Operacje bariatryczne to metoda leczenia otyłości III stopnia, przy której wskaźnik masy ciała (Body Mass Index - BMI) wynosi 40 i więcej oraz otyłości II stopnia (BMI 35+), przy której występują schorzenia będące powikłaniami otyłości, np. cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, choroba zwyrodnieniowa stawów. W Polsce wykonuje się obecnie 4 rodzaje operacji bariatrycznych, a są nimi: rękawowa resekcja żołądka (tzw. sleeve), wyłączenie żołądkowe (gastric by-pass) i mini wyłączenie żołądkowe (mini gastric-bypass) oraz regulowana opaska żołądkowa. Wszystkie te operacje bariatryczne refundowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Operacje bariatryczne finansowane w ramach kontraktów z NFZ realizuje ok. 30 szpitali w całym kraju. W marcu dołączył do nich Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie.
Od listopada 2017, w szpitalu w Ciechanowie działa poradnia bariatryczna, która przygotowuje pacjentów do zabiegów chirurgicznego leczenia otyłości. Pacjentami poradni opiekują się m.in. dietetyk, psycholog, rehabilitanci oraz lekarze endokrynolodzy i kardiolodzy. Do tej pory z poradni skorzystało ok. 30 osób chorych na otyłość.
W marcu br., w szpitalu w Ciechanowie przeprowadzono trzy inauguracyjne operacje bariatryczne. Dwie z nich wykonał prof. dr hab. Krzysztof Paśnik, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Torakochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego MON Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Trzecią samodzielnie poprowadził zespół chirurgów z ciechanowskiej placówki.
– Podchodzimy do problemu kompleksowo, gdyż jedynie holistyczne podejście może przynieść oczekiwane efekty. Konieczne jest budowanie świadomości choroby i prawidłowych metod leczenia, zarówno wśród chirurgów, jak i lekarzy innych specjalności, w tym również lekarzy rodzinnych. Konsekwentnie rozbudowujemy ofertę szpitala. Uruchomiliśmy poradnię bariatryczną, a obecnie po odbyciu operacji pod kierownictwem prof. Paśnika rozpoczynamy samodzielne realizowanie zabiegów chirurgii metabolicznej. Zdecydowaliśmy się na ten krok, gdyż zabiegi te przynoszą pożądany efekt w 80 proc. przypadków, co czyni je znacznie skuteczniejszymi od leczenia zachowawczego – wyjaśnia Paweł Gajdek, Koordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej SSzW w Ciechanowie.
Przeczytaj także:
Rodzaje operacji bariatrycznych
Techniki operacji bariatrycznych
Wprowadzenie operacji bariatrycznych do oferty SSzW w Ciechanowie wynika ze wzrastającej liczby chorych na otyłość wymagających leczenia operacyjnego. Szacuje się, że w Polsce żyje ok. 700 tysięcy osób z otyłością III stopnia i ok. 1 miliona 200 tysięcy osób z otyłością II stopnia i schorzeniami współwystępującymi. Rocznie wykonuje się u nas od 2 do 3 tysięcy operacji bariatrycznych.
Fundacja OD-WAGA