Opryszczka

Opryszczka to choroba zakaźna wywoływana przez wirus opryszczki HSV1 i HSV2. Zarażenie może przebiegać bezobjawowo lub wywoływać silne, skórne zmiany. W zależności od rodzaju wirusa objawy mogą się pojawić w okolicy ust i nosa (głównie HSV1) albo w otoczeniu narządów płciowych (HSV2). Wirus wnika poprzez błony śluzowe, dlatego najłatwiej zarazić się nim podczas bezpośredniej styczności z drugą osobą, np. pocałunku lub kontaktu seksualnego.

Zmiany na ustach to nie tylko krostki, grudki, pęcherzyki, pęknięcia, ale też wszelkiego rodzaju plamki i przebarwienia. Czasem zmiany na ustach to jedynie problem estetyczny, któremu łatwo przeciwdziałać, ale zdarza się również, że mogą one wskazywać na poważniejszą chorobę. Warto umieć rozpoznać najczęstsze typy zmian na ustach, a także wiedzieć, jakie są ich przyczyny i jak je leczyć.
Domowe sposoby na opryszczkę są tanie i zawsze pod ręką. Pomogą złagodzić ból, świąd i uczucie pieczenia, choć nie dają gwarancji wyleczenia. Czy istnieje sposób na opryszczkę w 1 dzień? Przeczytaj, jakie są domowe sposoby na opryszczkę.
Nawracająca opryszczka może naprawdę uprzykrzyć życie. Opryszczka na ustach to nie jednorazowy problem, który może zniknąć po kilku dniach. Raz nabyty wirus HSV pozostaje już z nami na zawsze, powodując kolejne wyrzuty wirusa w momencie osłabienia organizmu. Na szczęście ilość pojawiających się opryszczek można zminimalizować. Warto wiedzieć, jak to zrobić.
Wirus opryszczki zwykłej (HSV - herpes simplex virus lub HHV - human herpesvirus) występuje powszechnie, a zarażone osoby często nie zdają sobie sprawy z jego obecności w organizmie. Jakie są drogi przenoszenia wirusa i kiedy może dojść do zakażenia HSV? Czy choroby przez niego wywoływane są groźne?
Opryszczka wargowa nie tylko szpeci, ale również boli i drażni. Towarzyszą jej swędząca wysypka i ból w okolicach ust, które są pierwszymi objawami opryszczki wargowej, wywołanej przez wirusa HSV1. Można się nią zarazić, choć atakuje zwykle osłabiony organizm. Sama opryszczka nie jest groźna, ale wywołane nią powikłania - już tak, dlatego opryszczkę trzeba leczyć i zapobiegać jej nawrotom.
Acyklowir jest lekiem przeciwwirusowym stosowanym zarówno wewnętrznie w formie np. tabletek, jak i zewnętrznie w postaci maści. Najpowszechniejszym wskazaniem do przyjmowania tej substancji jest infekcja wirusa opryszczki oraz ospa wietrzna. Lek wykorzystywany jest również w leczeniu innych chorób wywoływanych przez wirusy. Jak działa acyklowir? Jakie są wskazania do stosowania acyklowiru? Kiedy nie należy przyjmować acyklowiru?
Opryszczka potrafi uprzykrzać życie, powoduje dyskomfort i szpeci. Dlatego warto pozbyć się jej jak najszybciej, również wykorzystując dostępne sposoby domowe. Jedną z nich jest papka z sody oczyszczonej. Czy zastosowanie sody pomaga w walce z uporczywym "zimnem"?
Opryszczka jamy ustnej, czyli opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, dziąseł i gardła, to choroba, którą najczęściej rozpoznaje się u dzieci między pierwszym a piątym rokiem życia. Opryszczka jamy ustnej jest bardzo groźne dla dzieci, gdyż może dać powikłania. Jakie są przyczyny i objawy opryszczki jamy ustnej? Na czym polega leczenie?
Opryszczka to efekt zarażenia wirusem herpes simplex. Wywołuje on nie tylko popularną opryszczkę wargową czyli tzw. zimno czy skwarkę na ustach (HSV 1), ale też opryszczkę narządów płciowych - wysyp bolesnych pęcherzyków na genitaliach (HSV 2). Opryszczka może też wywołać poważniejsze zmiany w organizmie. Czym są zakażenia opryszczkowe wywołane przez wirusa HSV? Czy leczenie opryszczki jest skuteczne?
Groźnymi chorobami można się zarazić na różne sposoby - nie tylko przez kontakty seksualne. Niekiedy wystarczy pocałunek, aby doszło do zakażenia mononukleozą czy opryszczką. Jakie środki ostrożności należy zachować, żeby nie zarazić się chorobami przenoszonymi przez pocałunki?
Infekcje intymne dają charakterystyczne objawy - to między innymi świąd, pieczenie okolic intymnych, upławy, ból przy stosunku. To może być chlamydioza, grzybica, rzęsistkowica, waginoza czy opryszczka narządów płciowych. Wystarczy spadek formy, by wykorzystały to mikroby wywołujące intymne zakażenia. Jakie są najczęstsze infekcje intymne i jak sobie z nimi poradzić?
Gdybyśmy nie potrzebowali włosów łonowych, to ewolucja naturalnie by je wyeliminowała. Ale faktem jest, że pełnią one istotną rolę w ochronie miejsc intymnych przed szkodliwymi patogenami, takimi jak bakterie, wirusy i grzyby, które mogą prowadzić do infekcji. Moda na pozbywanie się ich trwa i cieszy się dużą popularnością. Jednak nie zawsze jest bezpieczna dla zdrowia.
Opryszczka narządów płciowych (opryszczka genitalna) jest bardzo bolesna. Pierwsze objawy opryszczki narządów płciowych to uczucie mrowienia, swędzenia w okolicach narządów płciowych, czasami bóle nóg, pośladków, a także bolesne, pękające po kilku dniach pęcherzyki, z których tworzą się równie bolesne owrzodzenia skóry. Sprawdź, jak wygląda leczenie opryszczki narządów płciowych.
Opryszczkowe zapalenie mózgu wywołuje ten sam wirus Herpes simplex, który odpowiada za pojawienie się zimna na wargach czy genitaliach. Opryszczkowe zapalenie mózgu charakteryzuje się wysoką śmiertelnością, a u pacjentów, którzy przeżyli, obserwuje się trwałe następstwa neurologiczne. Sprawdź, jakie są objawy opryszczkowego zapalenia mózgu i jak się je leczy. Kiedy opryszczka może zakończyć się zapaleniem mózgu?
Od kilku tygodni mam na wardze sromowej biało-żółtą zmianę. Tydzień po jej zauważeniu zrobiłam test serologiczny w kierunku HSV-2 w klasie IgM i IgG i oba wyszły ujemne. Zmiana nadal jest, ostatnio udało się ją wycisnąć (wcześniej nie było to możliwe). Dzisiaj powtórzyłam badania i znów HSV-2 w klasie IgM i IgG ujemne. Czy w związku z tym można uznać, że nie choruję obecnie ani nie chorowałam wcześniej na opryszczkę genitalną? Jestem w 29 tc.
Jestem ze swoją partnerką od 10 lat. Przez ten czas nie współżyłem z inną kobietą. Niedawno partnerka oznajmiła mi, że ma opryszczkę narządów płciowych. Ja nie miałem żadnych objawów i tą pewność, że odkąd jestem z nią, nie uprawiałem seksu z inną kobietą. Choć wcześniej miałem kilka partnerek, nigdy nie miałem opryszczki. Natomiast moja partnerka zarzekała się, że nie uprawiała seksu z innym mężczyzną, odkąd jest ze mną w związku. Była u lekarza, który stwierdził opryszczkę, zastosował jej odpowiednie leczenie. Jednak cały czas nie daje mi to spokoju, jak moja partnerka mogla się zarazić opryszczką narządów płciowych inną drogą niż stosunek płciowy?
Jestem w 11. tyg. ciąży. Nigdy nie miałam opryszczki. Mój mąż 2 tygodnie miał właśnie opryszczkę trwającą 4 dni (później przez parę dni został czerwony ślad) przez te 4 dni nie całowaliśmy się ani nie uprawialiśmy seksu, później już tak, włącznie z seksem oralnym. Jakie jest ryzyko, że zaraziłam się HSV1 i czy jest ryzyko zakażenia HSV2 (mąż miał tylko opryszczkę na ustach)? I jakie to niesie ryzyko dla ciąży? Ja nie mam żadnych objawów.
Obecnie jestem w 5. tygodniu ciąży, kilka dni temu na ustach pojawiła mi się opryszczka. Nie było to po raz pierwszy, opryszczka pojawia mi się na ustach regularnie już od kilkunastu lat. Opinie dotyczące ryzyka zainfekowania płodu, jakie niesie ze sobą ten wirus, są bardzo różne (od informacji, że tylko pierwotne zakażenie w ciąży jest niebezpieczne dla płodu, po opinie, że wtóre zakażenie nie ma żadnego wpływu na płód, jak również i takie, że to jest wirus i zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia i obumarcia płodu). 1) Jakie są możliwe konkretne wady rozwojowe, które mogą wystąpić u płodu, spowodowane wystąpieniem tego wirusa w ciąży? 2) Czy wady te mogą zostać wykryte podczas badania USG i na jakim etapie ciąży? 3) Czy wady te pojawiają się u płodu do określonego etapu rozwoju, czy mogą pojawić się również pod koniec ciąży? 3) Czy są jakieś badania genetyczne, które potwierdzają lub wykluczają ewentualne wady u płodu spowodowane wystąpieniem tego wirusa, np. test Nifty lub inny? Czy są ewentualnie jakieś inne badania, które są w stanie stwierdzić, czy wirus uszkodził płód?
Jestem nosicielką wirusa HSV i chcę unikać nieprzyjemnych objawów "obudzenia" go. Wiadomo, że wirusa może uaktywnić przegrzanie organizmu i/lub duże wahania temperatur. Czy rzeczywiście nie mogę w tej sytuacji korzystać z dobrodziejstw sauny?
Moja mama cierpi na chorobę autoimmunologiczną - liszaj płaski czerwony. Przyjmuje sterydy, ponadto często dokucza jej opryszczka (stan aktywny). Wiem, że wszystkie te dolegliwości są przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów medycyny estetycznej. Jednak chciałabym poznać uzasadnienie przeciwwskazania. Mama planowała serię zabiegów mezoterapii mikroigłowej. Czy wykonanie zabiegu mezoterapii mikroigłowej w przypadku liszaja płaskiego może nieść za sobą duże ryzyko wystąpienia powikłań? Jeżeli tak, to jakiego rodzaju są to powikłania?
Od 7 miesięcy walczę z nawracającą opryszczką na połowie twarzy. Wygląda ona dziwnie: jak krosty, tyle że z dziurami, które nie schodzą przez kilka miesięcy i jest to bardzo czerwone. Acyklowir nie działa już od dawna. Leczę się Broncho-Vaxom, ale twarz się nie goi. Czy jest coś, co leczy taką opryszczkę? Co zrobić, aby te czerwone plamy na twarzy znikły? Bo są już 4 miesiące.

Do aktywacji wirusa opryszczki dochodzi najczęściej w okresie, kiedy organizm jest osłabiony. Może to wynikać z przewlekłego stresu, niedożywienia lub wyziębienia. Niekiedy wystarczy nadmierna ekspozycja na światło słoneczne lub zakażenie bakteryjne, które chwilowo osłabia układ odpornościowy. Jako przyczyny zwiększające ryzyko opryszczki wymienia się również menstruację oraz przyjmowanie leków immunosupresyjnych.

Warto pamiętać, że zmiany opryszczkowe mogą przenieść się z jednego rejonu ciała na inny.

Do typowych początkowych objawów opryszczki zalicza się zaczerwienienie skóry i swędzenie. Następnie w zarażonej okolicy pojawiają się niewielkie, drobne grudki, które pieką i swędzą. Z biegiem czasu mogą się stać bardzo dokuczliwe, pękać i prowadzić do powstania miejscowych nadżerek. U dzieci często występuje też podwyższona temperatura i powiększone węzły chłonne.

Leczenie opryszczki przebiega na wielu płaszczyznach. Miejscowo stosuje się środki osuszające i odkażające, a także antywirusowe. W przypadku osób o obniżonej odporności (stosujących immunosupresanty) sprawdzoną metodą jest również podawanie wlewów dożylnych. Terapia powinna również objąć suplementację witaminami z grupy B. Obecnie nie ma szczepionki przeciwko wirusowi powodującemu opryszczkę.

Opryszczka jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, ponieważ może dojść nawet do przeniesienia wirusa z organizmu matki na płód.

Zmiany opryszczkowe najczęściej ustępują w czasie od 7 do 10 dni, choć w niektórych przypadkach mogą utrzymywać się nawet do 2 tygodni. Poprzez stosowanie odpowiedniej terapii oraz dbanie o higienę (np. mycie rąk po wyjściu z toalety, unikanie pocierania oczu dłońmi) czas ten może ulec skróceniu.