Białaczka u niemowląt - przyczyny, objawy i leczenie
Białaczka u niemowląt to rzadko występująca, ale bardzo złośliwa choroba nowotworowa układu krwiotwórczego. Białaczka niemowlęca cechuje się znacznym zaawansowaniem choroby już w czasie rozpoznania. Jakie są przyczyny i objawy białaczki u niemowląt? Jak przebiega leczenie?
Spis treści
- Białaczka u niemowląt - przyczyny
- Białaczka u niemowląt - objawy
- Białaczka u niemowląt - diagnoza
- Białaczka u niemowląt - leczenie
- Białaczka u niemowląt - rokowania
Białaczka u niemowląt to złośliwa choroba nowotworowa, w przebiegu której komórki białaczkowe (blasty) nadmiernie się namnażają, wypierając z organizmu prawidłowo funkcjonujące białe krwinki.
Jak wynika z badań, niemowlęta stanowią 2,5-5 proc. zachorowań dzieci na ostrą białaczkę limfoblastyczną (ALL) i 6-14 proc. dzieci na ostrą białaczkę szpikową (AML).
Sporadycznie jest rozpoznawana młodzieńcza białaczka mielomonocytowa (JMML).
Ostatnią kategorię białaczek niemowlęcych stanowi przejściowy zespół mieloproliferacyjny (TMS), który rozpoznaje się głównie u niemowląt z zespołem Downa.
Białaczka u niemowląt - przyczyny
Przyczyny rozwoju białaczek u niemowląt nie są znane, jednak sporo wiadomo na temat czynników, które mają istotny wpływ na jej rozwój. Są to:
Białaczka niemowlęca to rzadko diagnozowana, ale szczególnie złośliwa choroba nowotworowa układu krwiotwórczego
- promieniowanie jonizujące (z badań przeprowadzonych w Grecji wynika, że wśród niemowląt narażony podczas życia płodowego na promieniowanie po awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu zachorowalność na białaczkę wzrosła 2,6 krotnie)
- chemiczne substancje rakotwórcze
- infekcje wirusowe
- palenie papierosów i picie alkoholu w czasie ciąży (z badań zleconych przez amerykańską organizację Children`s Cancer Group wynika, że picie alkoholu przez ciężarną zwiększa ryzyko białaczki u niemowląt - szczególnie AML - natomiast palenie papierosów nie było tak oczywistym czynnikiem)
- zespół Downa - u dzieci z tą chorobą genetyczną ryzyko zachorowania na białaczkę jest 14-30 razy większe niż u dzieci zdrowych (z prawidłowym kariotypem - kompletnym zestawem chromosomów)
Białaczka u niemowląt - objawy
Najczęstsze objawy białaczki u niemowląt to:
Czas od wystąpienia objawów do rozpoznania zwykle waha się od 5 do 14 dni. Im młodsze niemowlę, tym częściej stwierdza się większe zaawansowanie objawów białaczki
- brak łaknienia
- niepokój na zmianę z apatią
- gorączka
- bladość
- powiększenie obwodu brzucha
- skaza krwotoczna (drobne wybroczyny sińce)
- powiększenie węzłów chłonnych
- znaczne powiększenie śledziony i powiększenie wątroby (zwykle poniżej linii pępkowej)
Poza tym na skórze mogą się pojawić grudki i/lub guzki barwy od brązowoczerwonej do szaroniebieskiej, wielkości od kilku mm do kilku (2-3) cm, które są twarde i ruchome. To właśnie one mogą być pierwszym objawem białaczki u niemowląt.
Białaczka u niemowląt - diagnoza
Przy podejrzeniu białaczki u niemowląt wykonuje się:
- badanie krwi obwodowej
- badanie szpiku kostnego
- badanie płynu mózgowo-rdzeniowego (u niemowląt, częściej niż u starszych dzieci, stwierdza się zajęcie przez chorobę centralnego układu nerwowego)
- RTG klatki piersiowej
- ultrasonografię - USG przezciemiączkowe i USG jamy brzusznej
W czasie diagnozy lekarz powinien wykluczyć inne możliwe choroby, takie jak, m.in. złośliwa histiocytoza, rozsiana postać nerwiaka zarodkowego, uogólnione zakażenia.
Białaczka u niemowląt - leczenie
Najczęściej stosuje się trzy fazy chemioterapii:
- indukcja remisji - dziecku podaje się wiele leków przeciwnowotworowych, by doprowadzić do remisji, czyli ustąpienia objawów choroby
- konsolidacja - czyli wzmocnienie uzyskanej remisji
- leczenie podtrzymujące remisję
Jeśli ta jest nieskuteczna, jedynym ratunkiem jest przeszczep szpiku kostnego.
Białaczka u niemowląt - rokowania
Mimo postępu w leczeniu dzieci chorych na białaczki, rokowanie niemowląt jest niekorzystne. Na przykład, długotrwałe przeżycie niemowląt z ALL uzyskuje się u 20-40 proc. pacjentów.
Bibliografia:
Onkologia i hematologia dziecięca, pod. red. Chybicka A., Sawicz Birkowska K., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008
Porady eksperta