Życiowe decyzje skracają życie. 9 sytuacji zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci

2024-11-28 10:12

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że nasze codzienne decyzje i doświadczenia mogą mieć wpływ na długość życia. Istnieje dziewięć sytuacji, które, choć często wydają się niegroźne, w rzeczywistości mogą znacząco zwiększać ryzyko przedwczesnej śmierci. Niektóre z nich z pewnością będą zaskoczeniem.

Życiowe decyzje skracają życie. 9 sytuacji zwiększających ryzyko przedwczesnej śmierci
Autor: Getty Images

Dziewięć doświadczeń, które mogą skrócić życie

Toksyczne środowisko pracy

Jak wskazuje American Psychological Association, aż 20 proc. pracowników uważa swoje miejsce pracy za toksyczne. Przemoc fizyczna, molestowanie i nękanie to doświadczenia 30 proc. zatrudnionych osób. Według badań z 2021 roku opublikowanych w International Journal of Environmental Research and Public Health stres związany z toksyczną atmosferą w pracy może prowadzić do depresji, wypalenia zawodowego i problemów ze zdrowiem, takich jak wysokie ciśnienie krwi czy choroby serca.

Izolacja społeczna

Spędzanie dużej ilości czasu w samotności może być niebezpieczne dla zdrowia i prowadzić do problemów, takich jak cukrzyca typu 2 czy choroby serca. Osoby odizolowane mają skłonność do nadużywania alkoholu i palenia papierosów. Badanie z 2013 roku, opublikowane w Proceedings of the National Academy of Sciences, wykazało, że izolacja zwiększa ryzyko wystąpienia zapalenia stawów, depresji i chorób płuc. Jednocześnie wiąże się z 10 proc. większym ryzykiem zgonu.

Mieszkanie w niebezpiecznych dzielnicach

Mieszkanie w rejonach o wysokiej przestępczości również negatywnie odbija się na zdrowiu. Badania University of Wisconsin-Madison wykazały, że mieszkańcy takich obszarów częściej cierpią na przewlekły stres, bóle głowy, zmęczenie i depresję. Stres związany z życiem w niebezpiecznym środowisku sprzyja także nawykom, takim jak złe odżywianie i brak aktywności fizycznej. To z czasem może prowadzić do chorób serca czy otyłości.

Trudności finansowe

Problemy finansowe to codzienna rzeczywistość wielu ludzi, która wywołuje przewlekły stres, a także wpływa na zdrowie. Badanie opublikowane w American Journal of Preventive Medicine w 2020 roku pokazało, że osoby borykające się z trudnościami finansowymi częściej trafiają na pogotowie, doświadczają stanów lękowych oraz depresji. Raport Urban Institute z 2015 roku wykazał, że ludzie z niższymi zarobkami żyją średnio o sześć lat krócej niż osoby bardziej zamożne.

Co nam wydłuża życie, a co je skraca? Prof. Maciej Banach obala mity

Nierozwiązana trauma z dzieciństwa

Traumatyczne wydarzenia z dzieciństwa mogą mieć wpływ na zdrowie nawet wiele lat później. Według Golden Gate Recovery, osoby, które doświadczyły traumy, są bardziej narażone na chroniczny stres i problemy zdrowotne, takie jak otyłość, nadciśnienie czy choroby serca. Nadmiar hormonów stresu może powodować przewlekłe zmęczenie i osłabienie organizmu, a w skrajnych przypadkach nawet zmiany nowotworowe.

Narażenie na toksyny środowiskowe

Substancje chemiczne w kosmetykach czy opakowaniach są częścią naszego codziennego życia. Jak podaje Cleveland Clinic mogą one prowadzić do problemów hormonalnych, niepłodności i nowotworów. Dodatkowo zanieczyszczenia powietrza są przyczyną śmierci aż 5 milionów ludzi rocznie, prowadzą do stanów zapalnych, astmy czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Długie dojazdy do pracy

Jak wskazuje Keck Medicine, długie dojazdy ograniczają czas na aktywność fizyczną, a to może skutkować otyłością, cukrzycą czy chorobami serca. Dodatkowo korki i sytuacje na drodze wywołują chroniczny stres. Badanie z 2022 roku opublikowane w International Journal of Environmental Research and Public Health potwierdziło, że osoby dojeżdżające z daleka są bardziej zmęczone, mniej zadowolone z życia i częściej doświadczają problemów zdrowotnych.

Opieka nad starszym członkiem rodziny

Opieka nad bliskimi w starszym wieku wiąże się z ryzykiem wypalenia i problemów zdrowotnych. Badanie z 2013 roku w American Journal of Hypertension wykazało, że osoby opiekujące się krewnymi mają wyższe ryzyko rozwoju nadciśnienia. Są też narażone na problemy z kręgosłupem, a także depresję z powodu izolacji i ciągłego poczucia obowiązku.

Niespełnione aspiracje zawodowe

Brak realizacji w pracy zawodowej to kolejny czynnik skracający życie. Według Clockify aż połowa pracowników doświadcza wypalenia zawodowego. Niezadowolenie z kariery prowadzi do problemów zdrowotnych, takich jak bezsenność, wrzody żołądka, a także wahań nastroju czy braku motywacji.