To najgorsza pozycja do spania. Na liście skutków bóle głowy, pleców, a nawet zgaga

2024-04-29 12:38

Śpimy przez co najmniej jedną trzecią naszego życia. Chyba że jesteś osobą studiującą w czasie sesji albo szczęśliwym rodzicem noworodka - wtedy jest to raczej jedna dziesiąta. Jakość snu, miejsce nocnego wypoczynku, jego długość i inne okoliczności, rzutują na zdrowie fizyczne i psychiczne. Sprawdź, jakie są najzdrowsze i najgorsze pozycje snu.

To najgorsza pozycja do spania. Na liście skutków bóle głowy, pleców, a nawet zgaga
Autor: GettyImages To najgorsza pozycja do spania. Na liście skutków bóle głowy, pleców, a nawet zgaga

Sztuka dobrego snu - jaka pozycja jest najlepsza 

Żeby dobrze spać, trzeba dobrze zaaranżować sypialnię. Jednakże nie tylko rodzaj materaca, grubość kołdry i miękkość poduszki mają znaczenie. Nader istotne jest również to, w jakiej pozycji śpimy.

Niektóre pozycje, przyjmowane we śnie, mogą sprawić, że budzimy się w pełni sił, podczas gdy inne mogą pogarszać samopoczucie psycho-fizyczne. Wybór odpowiedniej pozycji snu to nie lada sztuka, która może wpływać na funkcjonowanie organów wewnętrznych, kondycję kręgosłupa, a nawet zdolność koncentracji za dnia. Zatem, w jakich pozycjach lepiej nie spoczywać? Czas to sprawdzić, zanim jeszcze raz zapadniesz w objęcia Morfeusza!

Tak mieszka Dobromir Sośnierz. Maskotki na łóżku, gitara i Dziambor na półce.

Śpimy 1/3 życia, więc dobór pozycji ma znaczenie 

Sen jest kluczowym czynnikiem wpływającym na zdrowie człowieka. Znaczenie snu udowodniono w szeregu badań, m.in. w dziedzinie medycyny i psychologii. Zgodnie z rekomendacjami specjalistów, dorosły człowiek powinien spać ok. 8 godzin na dobę, co stanowi około jednej trzeciej całego naszego życia. Nie tylko długość snu, ale również jego jakość i warunki, w jakich przebiega, są istotne dla ogólnego stanu zdrowia.

Różnorodność preferencji co do pozycji snu jest szeroka. Niektóre osoby wolą spanie na brzuchu, inne - na boku z podkurczonymi nogami, a jeszcze inne - na plecach. Mimo że każda z tych pozycji może być komfortowa dla danej osoby, sypianie w jednej, stałej pozycji przez długi czas może prowadzić do rozwoju różnych problemów zdrowotnych.

Skutki złej pozycji we śnie 

Długotrwałe przyjmowanie nieoptymalnej pozycji podczas snu może mieć negatywne konsekwencje dla kondycji kręgosłupa, mogąc przyczynić się do powstawania dysfunkcji lub przeciążeń struktur kostnych i mięśniowych.

Takie ułożenie może również wpływać na procesy zasypiania, utrudniając osiągnięcie głębokiego, regenerującego snu. Ponadto, nieprawidłowe pozycje mogą wpływać na aspekty estetyczne, takie jak wygląd skóry, gdyż mogą sprzyjać powstawaniu zmarszczek, zmian skórnych związanych z naciskiem czy pojawianiu się nieestetycznej opuchlizny twarzy.

Pozycja, w której śpimy, ma bezpośredni wpływ na różne aspekty fizjologiczne, w tym na funkcjonowanie mięśni, kości, a także organów wewnętrznych, jak żołądek, jelita, płuca, wątroba czy pęcherz.

Niewłaściwe pozycje snu mogą prowadzić do przewlekłych problemów zdrowotnych, takich jak bóle pleców, dysfunkcje żołądkowo-jelitowe oraz ogólne pogorszenie samopoczucia. Dlatego istotne jest zwracanie uwagi na pozycję ciała podczas snu, aby zminimalizować potencjalne negatywne skutki i móc zakosztować, czym jest regeneracyjny, zdrowy sen.

Spanie w niewłaściwej pozycji może prowadzić do szeregu negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Niektóre z potencjalnych efektów nieodpowiedniego ułożenia ciała podczas snu to m.in. bóle kręgosłupa, bóle brzucha, bóle głowy, ból mięśni, zmęczenie, przedwczesne pojawienie się zmarszczek, senne koszmary, ból karku, ból biodra, a nawet pewne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, np. zgaga.

Najgorsze pozycje we śnie i ich wpływ na zdrowie  

Na łamach portalu ScienceAlert.com opublikowano wyniki badań, w których wzięło udział 660 osób. Jak ustalono, większość - 54 proc. - to osoby, które spały na boku. 37 proc. osób deklarowało spanie na plecach, a tylko 7 proc. badanych przyznawało, że sypiają na brzuchu.

Ciekawym zjawiskiem okazało się to, że mężczyźni częściej zmieniali pozycje snu, szczególnie ci poniżej 35. roku życia. Oto analiza trzech szczególnie problematycznych pozycji do snu i wszystkie argumenty "za" i "przeciw". 

Pozycja embrionalna (pozycja płodowa)

Charakteryzuje się ułożeniem na boku z zaokrąglonymi plecami, głową pochyloną do przodu i skierowaną w stronę klatki piersiowej oraz podkurczonymi nogami. Pomimo że często jest postrzegana jako wygodna, pozycja ta prowadzi do nadmiernego ucisku na klatkę piersiową, brzuch oraz narządy wewnętrzne.

To może zakłócać procesy trawienne i dotlenienie. Ponadto, ciągłe naciskanie na jedno z bioder oraz nienaturalne wygięcie kręgosłupa mogą prowadzić do bólu stawów kolanowych, karku oraz pleców po przebudzeniu.

Pozycja na boku

Chroniczne spanie na jednym boku może prowadzić do bólu biodra, szczególnie gdy materac nie jest odpowiednio dobrany. Zarówno zbyt miękki, jak i zbyt twardy materac mogą powodować przeciążenie stawu biodrowego.

Dodatkowo ból biodra może nasilać się w sytuacji, gdy podczas snu na boku podkurczana jest jedna noga, co powoduje silną rotację i nadwyrężenie stawu biodrowego. Boczne ułożenie ciała podczas snu może także skutkować bólem odcinka lędźwiowego oraz szyjnego kręgosłupa.

Aby zmniejszyć ryzyko dolegliwości bólowych związanych z tą pozycją, zaleca się stosowanie odpowiednio wyprofilowanej poduszki oraz umieszczenie zrolowanego koca lub kołdry między kolanami. Lepsze ułożenie, jeśli chodzi o korzystny wpływ na krążenie krwi, osiąga się, kładąc się na lewej stronie ciała.

Pozycja na brzuchu 

Spanie na brzuchu jest uważane za jedną z najmniej korzystnych pozycji snu, głównie z powodu obciążenia narządów wewnętrznych. Pozycja ta wywiera również negatywny wpływ na odcinki lędźwiowy, szyjny i piersiowy kręgosłupa, co może przyczyniać się do pogłębiania istniejących schorzeń oraz bywa przyczyną porannego bólu karku i górnej części pleców.

Ponadto negatywne skutki spania na brzuchu obejmują wpływ na układ oddechowy i trawienny, w tym ucisk na żołądek, który może prowadzić do zgagi. Regularne spanie w tej pozycji, z twarzą przyciśniętą do poduszki, może również przyspieszać proces powstawania zmarszczek.

Jak dobrze spać? Oto najzdrowsza pozycja 

Pozycja na plecach jest powszechnie uznawana za najzdrowsze ułożenie do snu ze względu na swoje liczne korzyści dla zdrowia kręgosłupa i ogólnej relaksacji ciała. Spanie w tej pozycji pozwala na równomierny rozkład ciężaru ciała, co minimalizuje punktowe obciążenia i umożliwia kręgosłupowi pozostawanie w neutralnej pozycji.

Mięśnie oraz kark są odciążone, a ręce i nogi pozostają wyprostowane. Dzięki lekko uniesionej pozycji głowy, oddech staje się łatwiejszy, co sprzyja lepszemu natlenieniu organizmu. Co więcej, w tej pozycji narządy wewnętrzne nie są uciskane, co umożliwia swobodniejsze krążenie krwi.

Pomimo licznych korzyści, spanie na plecach może nie być odpowiednie dla każdego. Osoby chrapiące lub mające zaburzenia oddychania, takie jak bezdech senny, mogą doświadczać pogorszenia objawów w tej pozycji, co wynika z potencjalnego opadania tkanek miękkich gardła i utrudnienia przepływu powietrza.

Dla osób zmagających się z takimi problemami zaleca się stosowanie terapii pozycyjnej, która ma na celu utrzymanie bocznej pozycji ciała podczas snu. Wspomaga to odpowiednie ułożenie dróg oddechowych i zmniejsza ryzyko bezdechu.

Terapia pozycyjna często wykorzystuje pomocnicze przedmioty, takie jak piłka tenisowa umieszczona w okolicach pleców, co fizycznie zapobiega przewracaniu się na plecy podczas snu. Dostępne są również specjalne poduszki, które wykorzystywane bywają przez ciężarne kobiety w czasie snu, gdy duży brzuch utrudnia przyjmowanie wygodnej pozycji. Sięgnięcie po taką poduszkę także przez osoby niebędące w ciąży, może pomagać przyjąć optymalną pozycję we śnie.