Plamki Fordyce'a: żółte lub czerwone plamki i grudki

2020-08-10 13:12

Plamki Fordyce'a to łagodne zmiany - małe, jasne, czasem żółtawe lub czerwone, plamki lub grudki, wielkości kilku milimetrów. Występują z reguły na prąciu, mosznie, wargach sromowych, a czasem także na twarzy: ustach, w jamie ustnej, na powiekach i sutkach. Jakie są przyczyny ich pojawienia się i jak przebiega leczenie?

Plamki Fordyce'a: żółte lub czerwone plamki i grudki
Autor: Thinkstockphotos.com Plamki Fordyce'a: żółte lub czerwone plamki i grudki

Plamki Fordyce'a są łagodną zmianą, której nie trzeba leczyć, ale zauważenie jej czasem wywołuje niepokój. Te małe, jasne, czasem żółtawe lub czerwone, plamki lub grudki na skórze, wielkości kilku milimetrów pojawiają się najczęściej na prąciu (bywają mylone z grudkami perlistymi prącia), mosznie, wargach sromowych, a czasem także na twarzy: ustach, w jamie ustnej, na powiekach i sutkach.

Plamki Fordyce'a są bezbolesne, nie swędzą, nie można się nimi zarazić.

Powstają w wyniku gromadzenia się sebum w gruczołach łojowych. Zlokalizowane są często w okolicy mieszków włosowych, ale także odrębnie od nich. Mogą występować pojedynczo lub w większych skupiskach. Plamki Fordyce'a są bardzo powszechne, występują u ok. 80 procent dorosłych. Są obecne w skórze już od urodzenia, ale rosną i stają się bardziej widoczne dopiero w okresie dojrzewania i w dalszym życiu.

Spis treści

  1. Plamki Fordyce'a nie choroba a defekt kosmetyczny
  2. Jak pozbyć się plamek Fordyce'a?
  3. Co można zrobić we własnym zakresie

Plamki Fordyce'a nie choroba a defekt kosmetyczny

Plamki Fordyce'a to po prostu "taka uroda". Mogą stanowić pewien problem kosmetyczny, zwłaszcza jeśli zlokalizowane są w widocznym miejscu. Poza tym, nie powinny stwarzać żadnego kłopotu.

Jednak gdy zauważymy je pierwszy raz, mogą wzbudzić niepokój. Nic dziwnego – jest kilka chorób objawiających się w podobny sposób, jak np. choroby weneryczne (np. kłykciny kończyste), które należy leczyć za pomocą środków farmakologicznych, opryszczka, a nawet nowotwory. Lekarz – pierwszego kontaktu, ginekolog, urolog – rozwieje wszelkie wątpliwości.

Jak pozbyć się plamek Fordyce'a?

Ponieważ plamki są zjawiskiem fizjologicznym i w żaden sposób nie zagrażają zdrowiu człowieka, lekarze zwykle odradzają ich usuwanie. Są jednak metody ich "leczenia", takie jak chirurgiczny laser CO2 oraz wysuszanie elektryczne dostępne w gabinetach medycyny estetycznej. Ich zastosowanie powoduje zmniejszenie widoczności plam i guzków, ale czasem pozostają po nich blizny.

Co można zrobić we własnym zakresie

Ponieważ plamki Fordyce'a są wynikiem pewnych zaburzeń w pracy gruczołów łojowych, ich widoczność można też zmniejszyć za pomocą diety. Jak powinna ona wyglądać?

  • Zadbaj o odpowiednie nawilżenie skóry. Pomoże w tym wypijanie 1,5-2 l wody niegazowanej dziennie.
  • Ogranicz do minimum spożycie cukrów, soli i produktów przetworzonych. Unikaj przyrządzania posiłków przy wykorzystaniu dużej ilości oleju.
  • Unikaj gazowanych napojów i alkoholu.
  • Rzuć palenie.
  • Postaw na produkty naturalne, w miarę możliwości ekologiczne warzywa, dobrej jakości mięso i nabiał.
  • Kondycję skóry wspierają witamina A, witamina D i witaminy z grupy B, kwasy omega-3. Można je pozyskać ze zrównoważonej diety, ale rozważ także suplementację.

W niewielkim stopniu widoczność plamek Fordyce'a zmniejszą także kremy do stosowania miejscowego, w skład których wchodzi tretinoina, która powoduje prawidłowe złuszczanie się komórek blokujących ujścia mieszków włosowych, a tym samym nie dopuszcza do gromadzenia łoju. Można się wspomóc płynami do walki z trądzikiem zawierającymi nadtlenek benzylu i kwas salicylowy.

Czytaj też: