Orzeszki piniowe (piniole) - właściwości i wartości odżywcze
Orzeszki piniowe (piniole), podobnie jak inne orzechy, posiadają liczne właściwości i wartości odżywcze. Jednak na ich tle wyróżniają się sporą zawartością cynku, który ma pozytywny pływ na męską płodność. To dlatego orzeszki piniowe są uważane za afrodyzjak. Ponadto naukowcy przekonują, że piniole powinny się znaleźć w diecie odchudzającej. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości mają orzeszki piniowe.
Orzeszki piniowe (piniole) to jadalne nasiona kilku rodzajów sosny - w Europie najczęściej sosny pinia (Pinus pinea L.), która rośnie na północnym wybrzeżu Morza Śródziemnego, od Hiszpanii po Cypr oraz na południowym wybrzeżu Morza Czarnego.
W Rosji, Korei, Chinach i Japonii uprawia się inne - zwykle tańsze - odmiany orzeszków pinii, pochodzące m.in. z sosny koreańskiej (Pinus koraiensis).
Orzeszki pinii, podobnie jak inne orzechy, posiadają liczne wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jednak na ich tle wyróżniają się zawartością kilku składników odżywczych.
Przede wszystkim piniole są bogatym źródłem witaminy K (34,1 µg/100 g), której wiele orzechów nie posiada wcale lub w niewielkich ilościach (wyjątkiem są nerkowce, które posiadają tyle samo witaminy K co piniole).
W medycynie alternatywnej orzeszki piniowe stosuje się w leczeniu zawrotów głowy, suchego kaszlu, reumatyzmu i zaparć.
Witamina K odpowiada za prawidłowy proces krzepnięcia krwi, a także zmniejsza nadmierne krwawienia miesiączkowe, hamuje rozwój nowotworów i uwapnia kości, co chroni przed osteoporozą.
W orzeszkach piniowych nie brakuje także niacyny (4,387 mg/100 g), która wpływa pozytywnie nie tylko na układ nerwowy, lecz także na stan skóry (jej niedobór zwiększa ryzyko rozwoju chorób skóry i wypadania włosów), oraz obniżającego ciśnienie tętnicze potasu (597 mg/100 g).
Ponadto ze wszystkich orzechów to piniole zawierają najwięcej poprawiającego płodność cynku (6,45 mg/100 g), przez co są uważane za afrodyzjak.
Spis treści
- Orzeszki piniowe (piniole) na męską płodność
- Wartości odżywcze orzeszków piniowych (w 100 g)
- Orzeszki piniowe (piniole) mogą wydłużyć życie?
- Piniole mogą uchronić przed rakiem wątroby?
- Orzeszki piniowe (piniole) na odchudzanie
- Orzeszki piniowe - gdzie kupić? Jaka jest ich cena?
- Orzeszki piniowe (pinii, piniole) - zastosowanie w kuchni
Orzeszki piniowe (piniole) na męską płodność
Zawarty w orzeszkach piniowych cynk jest szczególnie ważny w diecie mężczyzny, gdyż odgrywa ważną rolę w produkcji testosteronu, tworzeniu spermy i przedłużaniu żywotności plemników.
Nawet krótkotrwały niedobór tego mikroelementu zmniejsza poziom testosteronu i objętość męskiego nasienia. Badania przeprowadzane wśród zdrowych mężczyzn wykazały, że objętość nasienia spada nawet do 30 proc. przy zbyt małym stężeniu cynku w organizmie.
Dodatkowo wykazano, że suplementacja diety mężczyzn, u których stwierdzono obniżoną płodność, 66 mg siarczanu cynku (czyli około 27 mg cynku) spowodowała znaczący wzrost liczby plemników.
Wartości odżywcze orzeszków piniowych (w 100 g)
Wartość energetyczna - 673 kcal
- Białko ogółem - 13,69 g
- Tłuszcze - 68,39 g
- Węglowodany - 13,08 g (w tym cukry proste 3,59)
- Błonnik - 3,7 g
Witaminy
- Witamina C – 0,8 mg
- Tiamina – 0,364 mg
- Ryboflawina – 0,227 mg
- Niacyna - 4,387 mg
- Witamina B6 - 0,094 mg
- Kwas foliowy - 34 µg
- Witamina A - 29 IU
- Witamina E – 0,90 mg
- Witamina K - 34,1 µg
Minerały
- Wapń – 16 mg
- Żelazo - 5,53 mg
- Magnez - 251 mg
- Fosfor - 575 mg
- Potas - 597 mg
- Sód – 2 mg
- Cynk - 6,45 mg
Kwasy tłuszczowe
- nasycone - 4,899 g
- jednonienasycone - 18,764 g
- wielonienasycone - 34,071 g
Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference
Orzeszki piniowe (piniole) mogą wydłużyć życie?
Orzeszki piniowe (a także inne orzechy), jedzone systematycznie, mogą wydłużyć życie poprzez zmniejszenia ryzyka zgonu z powodu różnych chorób.
Tak wynika z badań naukowców z Bostonu (USA), które zostały opublikowane w "New England Journal of Medicine”. Przekonują oni, że jedzenie orzechów zmniejsza ryzyko śmierci z powodu chorób serca o 19 proc., a raka - o 11 proc.
Ponadto wykazano, że orzechy (także piniowe) mogą zapobiec cukrzycy typu 2, kamieniom żółciowym i sprzyjają obniżeniu poziomu cholesterolu.
Piniole mogą uchronić przed rakiem wątroby?
Orzeszki piniowe, a także migdały, orzechy ziemne i suszone morele, mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju raka wątroby. Wszystko dzięki zawartości witaminy E - przekonują naukowcy z Shanghai Cancer Institute.
Badacze porównali jadłospis 267 osób chorych na raka wątroby z menu osób, które nie żałowały sobie przekąsek bogatych w witaminę E.
Ich zdaniem zależność między przyjmowaniem witaminy E pochodzącej z tych produktów a zmniejszonym ryzykiem wystąpienia nowotworu wątroby jest jednoznaczna.
Orzeszki piniowe (piniole) na odchudzanie
Jak wynika z badań, które zostały opublikowane w 2014 roku w magazynie "Food Technology", orzeszki piniowe powinny się znaleźć w diecie odchudzającej.
Pozyskiwany z nich kwas pinolenowy (jeden z kwasów wielonienasyconych) pomaga w kontrolowaniu masy ciała poprzez hamowanie apetytu i zapewnianie uczucie sytości.
To kolejne badania, z których jednoznacznie wynika, że jedzenie orzechów (nie tylko piniowych) przyczynia się do zachowania szczupłej sylwetki.
WARTO WIEDZIEĆ >> Orzechy pomocne w zrzuceniu zbędnych kilogramów
Orzeszki piniowe - gdzie kupić? Jaka jest ich cena?
Orzeszki piniowe to obecnie jedne z najdroższych orzechów na świecie. Niewielkie opakowanie kosztuje nawet do 5-7 euro. Cena za kilogram sięga 80-100 euro.
Z tego powodu we Włoszech (stamtąd pochodzą najszlachetniejsze odmiany) coraz częściej dochodzi do ich kradzieży, po których trafiają na czarny rynek.
Powstały nawet gangi specjalizujące się w kradzieżach tych bakalii. W związku z tym w niektórych włoskich supermarketach torebki z orzeszkami wyposażono w specjalne zabezpieczenia - takie, jakie stosuje się w przypadku szampana, kawioru czy drogich win.
W Polsce cena 100 g orzeszków piniowych to około 25 zł. Jednak są to odmiany pochodzące z Korei lub Chin - dostępne w większych hipermarketach. Za orzeszki pinii pochodzące z ciepłych krajów Europy trzeba zapłacić znacznie więcej, a dodatkowo trzeba się ich naszukać, gdyż można je kupić tylko w wybranych sklepach.
Orzeszki piniowe (pinii, piniole) - zastosowanie w kuchni
Orzeszki piniowe są jasnokremowe, miękkie i delikatne w smaku, a dodatkowo bardzo aromatyczne - po ich rozgryzieniu wyraźnie czuć zapach sosny.
Orzeszki piniowe szybko jełczeją, nie warto więc kupować ich na zapas. Ewentualnie można je zamrozić
Orzeszki pinii są ważnym składnikiem włoskiej kuchni. Bez nich nie przyrządzi się pesto - słynnego włoskiego sosu, który składa się także z bazylii, parmezanu, oliwy i czosnku.
Dobrze smakują także w innych sosach podawanych do dań z makaronem. Stanowią również ciekawe połączenie z jagnięciną i łagodnymi serami. Można je także dodawać do ciast i deserów. Ponadto na ich bazie wytwarza się olej oraz miód piniowy.
Porady eksperta