Olejek pichtowy - właściwości i zastosowanie. Na co pomaga olej pichtowy?
Olejek pichtowy, tłoczony z pędów jodły syberyjskiej, to naturalny produkt o działaniu antybakteryjnym, przeciwstarzeniowym i regenerującym skórę. Sprawdzi się w pielęgnacji cery trądzikowej, kuracjach przeciwzmarszczkowych oraz w pielęgnacji skóry głowy. Warto przygotować domową inhalację podczas przeziębienia i użyć kilku kropel do relaksacyjnej kąpieli.
Olejek pichtowy pozyskiwany jest z jodły syberyjskiej białokorej (Abies sibirica), której soki charakteryzują się zawartością dobroczynnych związków organicznych. Drzewo to rośnie tylko na terenach dalekiego wschodu – na czystych, nieskażonych terenach Syberii, w Chinach oraz w Mongolii. Olejek tłoczony jest z jego igieł i młodych pędów. To w 100% naturalny kosmetyk, którego działanie wykorzystywane było przez ludzi już w czasach średniowiecza. Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i regenerujące z powodzeniem może być stosowany zarówno zewnętrznie – na skórę jak i wewnętrznie.
Spis treści
- Olejek pichtowy - gdzie kupić? Cena
- Olejek pichtowy - właściwości lecznicze
- Olejek pichtowy - zastosowanie
- Olejek pichtowy - jak stosować?
- Olejek pichtowy - przeciwwskazania i skutki uboczne
- Olejek pichtowy - ceny
Olejek pichtowy - gdzie kupić? Cena
Olejek pichtowy kupić można w każdej aptece, kosztuje około 15 złotych za 50 mililitrów.
Olejek pichtowy ma bardzo intensywny zapach drzewa iglastego. Jego konsystencja jest bardzo rzadka, niemal wodnista. Olejek podlega rozkładowi pod wpływem działania promieni słonecznych i utlenia się po zetknięciu z powietrzem. Dlatego należy przechowywać go w ciemnej buteleczce i trzymać w ciemnym, chłodnym miejscu, chronić przed wilgocią a także dokładnie zakręcać po każdym użyciu.
Olejek pichtowy - właściwości lecznicze
Olejek z jodły syberyjskiej zawiera w sobie tylko i wyłącznie naturalne substancje, głównie lotne fitocydy oraz terpeny, takie jak kamfora. Te pierwsze, przede wszystkim octan bornylu, odpowiadają za działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i antywirusowe olejku. Kamfora rozgrzewa, zwiększa ukrwienie skóry, łagodzi bóle oraz także wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Za sprawą tych i innych naturalnych związków chemicznych olejek pichtowy świetnie sprawdza się w leczeniu i pielęgnacji skóry.
Zapobiega powstawaniu wyprysków i leczy stany zapalne, dzięki czemu świetnie uzupełni pielęgnację cery tłustej, trądzikowej oraz z zaskórnikami. Może wspomagać także leczenie opryszczek, liszajów czy nawet łuszczycy. Tonizuje i regeneruje skórę, przywraca jej elastyczność i niweluje obrzęki. Jest naturalnym antyoksydantem - zapobiega działaniu wolnych rodników, które przyśpieszają proces starzenia skóry, więc może być także wykorzystywany w kuracji anti-age i przeciwzmarszczkowej. Ponadto zapobiega wypadaniu włosów i wspomaga leczenie łupieżu.
Poza działaniem pielęgnacyjnym, olejek jest świetnym naturalnym lekarstwem, które można przyjmować wewnętrznie. Pomaga w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Zapobiega i wspomaga leczenie przeziębień, kataru, kaszlu, anginy oraz grypy.
Wykorzystywany bywa także w walce z chorobami reumatycznymi, dolegliwościami kręgosłupa, bólami mięśni i stawów. Ponadto z powodzeniem może być wykorzystywany do aromaterapii, ponieważ jego zapach działa relaksacyjnie i uspokajająco.
Olejek pichtowy - zastosowanie
Olej pichtowy, choć może niezbyt znany ma dość szerokie zastosowanie. Przydaje się jako naturalny kosmetyk w walce z oznakami starzenia, bywa stosowany jako domowy sposób na przeziębienie, czy problemów ze stawami. Przyda się również w kontekście dbania o problematyczną skórę, w tym trądzik.
Olejek pichtowy na kaszel
Olejek pichtowy pozyskiwany z młodych pędów sosny syberyjskiej jest wykorzystywany w celu łagodzenia suchego kaszlu, rozrzedza wydzielinę, stąd może działać takie wykrztuśnie, dlatego nie jest polecany do stosowania na noc a jedynie w ciągu dnia. Warto jednak pamiętać, że nie wolno spożywać olejku pichtowego, dlatego chcąc złagodzić odruchy kaszlu, należy za jego pomocą przygotować domową aromaterapię.
W tym celu na podgrzaną, suchą patelnię możesz wsypać sól morską, a następnie skropić ją olejkiem pichtowym. Dzięki temperaturze wydobędziesz niezwykły aromat. Oczywiście pamiętaj, aby zestawić patelnię z ognia. Nie smaż soli, podgrzej tylko patelnię, wsyp sól i skrop ją olejkiem. Co jakiś czas przemieszaj ciepłą sól, by wydobyć więcej aromatu.
Olejek pichtowy na płuca
Olejek pichtowy łagodzi stany zapalne, a jego wykrztuśne działanie sprawia, że łatwiej pozbyć się wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Antywirusowe i bakteriobójcze działanie olejku wspomaga leczenie infekcji.
Olejek pichtowy na zatoki
Inhalacje z olejku pichtowego to dobry sposób na zatkane zatoki. Podczas przeziębienia to właśnie tej objaw często powoduje dyskomfort i sprawia, że z czasem pojawiają się także bóle głowy. Wdychając aromat z pędów sosny syberyjskiej, rozrzedzamy wydzielinę. Jeśli zastanawiasz się jak szybko wyleczyć katar, to olejek pichtowy może przyjść ci z pomocą. Dzięki inhalacjom zaczyna spływać i odblokowywać zatkany nos.
Wystarczy na gorącą wodę wlać kilka kropel olejku pichtowego i wdychać do momentu, gdy opary będą swobodnie ulatniać się na skutek temperatury wody. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli pojawi się krwotok lub inne uszkodzenia śluzówki, to nie należy kontynuować inhalacji i koniecznie zgłosić się do lekarza, ponieważ może okazać się, że przyczyną niedrożności zatok są polipy lub inne zmiany.
Olejek pichtowy na twarz i na zaskórniki
Kuracja przeciwstarzeniowa - kilka kropel olejku pichtowego zmieszaj z ulubionym naturalnym olejem lub kremem i wsmaruj w twarz, szyję oraz dekolt. Skóra będzie wygładzona i zdrowo zarumieniona, a systematyczne stosowanie zapobiegnie powstawaniu zmarszczek oraz utracie jędrności skóry.
Sposób na zaskórniki - kilka kropel olejku z jodły syberyjskiej zmieszaj z łyżeczką oleju ze słodkich migdałów (możesz użyć innego olejku o działaniu nawilżającym i łagodzącym) i nałóż na wacik. Po demakijażu przecieraj wacikiem obszary na twarzy opanowane przez zaskórniki. Tym sposobem pory oczyszczą się – na waciku powinnaś zauważyć „wyciągnięte” przez olejek zanieczyszczenia.
Olejek pichtowy na włosy
Pielęgnacja skóry głowy - jeśli masz problemy z łupieżem, nadmiernym przetłuszczaniem skóry lub wypadaniem włosów dwa razy w tygodniu dodawaj 2-3 krople olejku do standardowej porcji szamponu.
Ze względu na intensywne działanie olejku jego stosowanie na skórę może powodować dyskomfort lub podrażnienie. Przed rozpoczęciem stosowania rozetrzyj jedną kroplę na skórze przedramienia i odczekaj 24 godziny. Jeśli w tym czasie pojawi się zaczerwienienie lub podrażnienie należy zrezygnować z wykorzystania olejku do pielęgnacji.
Olejek pichtowy na stawy
Przeciwzapalne działanie olejku pichtowego wykorzystywane jest także w łagodzeniu stanów zapalnych i związanych z tym bólu stawów. W tym celu warto dokładnie wmasować olejek w bolące miejsca, a czynność powtarzać kilka razy dziennie. Można również wypić kilka kropel (nie więcej niż 4 dziennie).
Olejek pichtowy - jak stosować?
Olejek pichtowy w dużej mierze stosowany jest zewnętrznie. Oznacza to, że wykonując wcześniej próbę uczuleniową można stosować go na skórę czy włosy. Jak wspomnieliśmy wcześniej, w przypadku przeziębienia można również przygotowywać inhalacje z olejku pichtowego w celu udrożnienia zatok, czy zminimalizowania bólu głowy, czy rozrzedzenia zalegającej wydzieliny.
Olejek pichtowy do picia - do użytku wewnętrznego
Olejek pichtowy to jeden z niewielu, który można stosować zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. Olejek pichtowy do picia powinien być jednak wcześniej konsultowany z lekarzem, zwłaszcza jeśli chcemy stosować go jako kurację pomocniczą w leczeniu chorób układu pokarmowego w tym wrzodów żołądka, czy dwunastnicy. Jeśli jednak nie będzie żadnych przeciwwskazań, to kilka kropel olejku pichtowego możemy polać na cukier (częsta praktyka w przypadku kropli żołądkowych), lub bez słodzenia wypić nie więcej niż cztery krople dziennie.
Olejek pichtowy w żelu
Na rynku dostępny jest również olejek pichtowy w żelu. Tego typu produkt używany jest zewnętrznie i ułatwia aplikację, zwłaszcza w przypadku bólu stawów.
Olejek pichtowy do inhalacji
Jeśli chcesz udrożnić drogi oddechowe wykorzystaj olejek pichtowy do inhalacji. W tym celu możesz wykorzystać dwa opisane wyżej sposoby. Jednym z nich jest podgrzanie na suchej patelni ziarnistej soli morskiej. Ciepłą sól skrop olejkiem pichtowym i wdychaj ulatniające się opary. (Pamiętaj, by nie smażyć soli, rozgrzej patelnię, zestaw z ognia i wsyp gruboziarnistą sól).
Drugim sposobem jest wlanie kilku kropel do gorącej, parującej wody. Pamiętaj jednak, by inhalacja nie trwała zbyt długo, a jeśli pojawi się ból zatok lub krwawienie z nosa natychmiast zrezygnuj z kontynuowania kuracji.
Olejek eteryczny pichtowy - aromaterapia
Świeża, leśna nuta olejku pichtowego sprawia, że wiele osób sięga po niego w celu aromaterapii. W ten sposób nawet w zgiełku miasta można poczuć się jak w dzikim lesie. Wystarczy skropić olejkiem suszone róże, czy wlać kilka kropel do wieczornej kąpieli.
Olejek pichtowy - przeciwwskazania i skutki uboczne
Nie należy przekraczać zalecanej dawki olejku pichtowego. W przeciwnym razie może dojść do podrażnienia śluzówki, czy reakcji alergicznych. Przeciwwskazaniem do stosowania olejku pichtowego są:
- alergia,
- stany zapalne układu pokarmowego,
- wrzody żołądka lub dwunastnicy.
Przypominamy, że chcąc stosować olejek pichtowy don picia należy ten zamiar skonsultować wcześniej z lekarzem.
Olejek pichtowy - ceny
Ceny olejku pichtowego sięgają od 10 do nawet 50 złotych. Warto jednak szukać produktów, które w składzie nie zawierają żadnych niepotrzebnych dodatków
Czytaj też:
- Olej konopny: właściwości i zastosowanie w kosmetyce
- Olejek z drzewa herbacianego: właściwości, zastosowanie
- Hydrolat - jaki wybrać? Rodzaje hydrolatów i ich właściwości
Porady eksperta