Najlepsze sposoby na wydłużenie życia. Jak zmienić swoje życie w 2025 roku?
Długie życie to marzenie wielu osób. W 2025 roku troska o zdrowie nabiera nowego znaczenia, a długowieczność staje się celem, który można osiągnąć dzięki odpowiednim nawykom. Zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, właściwa regeneracja oraz wsparcie medycyny to kluczowe aspekty, które mogą wydłużyć życie i poprawić jego jakość.
Najlepsze sposoby na długowieczność
Większość z nas ma nadzieję, że będziemy żyć długo w zdrowiu i dobrej kondycji. Warto już teraz wdrożyć sprawdzone strategie na wydłużenie życia.
W mgnieniu oka rok 2024 minął. Teraz, gdy patrzymy w przyszłość w rok 2025, ludzie będą już rozważać swoje noworoczne postanowienia. Osobiście uważam, że jest to świetna okazja, aby wprowadzić zdrowy styl życia, wydłużyć życie i zmniejszyć ryzyko wystąpienia wszelkich szkodliwych schorzeń
- radzi dr Donald Grant, lekarz rodzinny i starszy doradca kliniczny w The Independent Pharmacy.
Badania opublikowane w ciągu ostatnich 12 miesięcy wskazują trzy czynniki: dietę, ćwiczenia i życie towarzyskie. Ogromne znaczenie ma również odpowiednia ilość snu. Pamiętanie o tych sposobach może być kluczem do długiego życia, a nigdy nie jest za późno, by wprowadzić pozytywne zmiany.
Jeśli wiemy, jak żyć, to nawet choroba zapisana w genach niekoniecznie musi się objawić. Na przykład, jeśli mamy rodzinną skłonność do bardzo wysokiego stężenia cholesterolu LDL, to im wcześniej włączymy leczenie, tym lepsze będą efekty, a człowiek z rodzinną hipercholesterolemią może żyć tak samo długo, jak człowiek zdrowy. My naprawdę realnie mamy wpływ na to, co określamy jako modyfikowalne czynniki ryzyka chorób - otyłość, dieta, styl życia, palenie papierosów
- tłumaczy prof. dr hab. n.med. Maciej Banach w odcinku Gadaj Zdrów.
Dieta
W okresie świątecznym całkiem normalne jest przybieranie na wadze - wraz ze wzrostem liczby spotkań towarzyskich i obfitych kolacji wigilijnych. Jednak nowy rok oferuje świetną okazję do ponownej oceny przyrostu wagi i wdrożenia zdrowych planów, aby temu zaradzić
- dodaje ekspert.
Wiele badań wskazuje na ścisły związek między spożyciem określonych produktów a długością życia. Czerwone mięso, szczególnie wysokoprzetworzone, jest powiązane z ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego, cukrzycę typu 2, choroby układu sercowo-naczyniowego, a nawet demencję.
Wyniki opublikowane w kwietniu 2024 roku w czasopiśmie BMJ Global Health sugerują, że zastąpienie czerwonego mięsa rybami mogłoby do 2050 roku zapobiec od 500 000 do 750 000 zgonów.
Nie mniej istotnym czynnikiem jest spożycie soli. Jak wykazały badania opublikowane w czasopiśmie Annals of Internal Medicine, zamiana tradycyjnej soli kuchennej na mieszanki zawierające chlorek potasu zmniejsza ryzyko śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych.
W sierpniowym przeglądzie badań opublikowanym w Nutrients podkreślono znaczenie spożycia warzyw, owoców, pełnych ziaren, chudego białka oraz tłuszczów roślinnych. Ważnym elementem jest także unikanie produktów wysokoprzetworzonych, tłustego mięsa i rafinowanych cukrów, które mogą nasilać procesy zapalne w organizmie.
Negatywny wpływ na zdrowie i długość życia ma również alkohol.
Styczeń oferuje świetną okazję do przerwy od picia, wielu bierze udział w Dry Jan. Sugeruję spróbować, albo przynajmniej ograniczyć spożycie alkoholu, to może być wyzwanie, ale rozpoczęcie nowego roku bez alkoholu jest również niesamowicie satysfakcjonujące zarówno fizycznie, jak i psychicznie
- radzi lekarz.
Aktywność fizyczna
Nie można jednak zapominać o roli ruchu. Z badań opublikowanych w listopadzie 2024 roku w British Journal of Sports Medicine wynika, że osoby po 40. roku życia, które regularnie uprawiają aktywność fizyczną, mogą wydłużyć swoje życie o pięć lat.
Nawet niewielkie zwiększenie ilości ruchu (np. regularne spacery czy ćwiczenia o umiarkowanej intensywności) znacząco redukuje ryzyko chorób przewlekłych i przedwczesnej śmierci.
Aktywność ma również bezpośredni wpływ na zdrowie serca, układu kostno-stawowego oraz funkcje poznawcze. Jak wykazały badania opublikowane w Nature Aging osoby aktywne fizycznie rzadziej cierpią na sarkopenię - utratę masy mięśniowej związaną z wiekiem. Ruch wspomaga również procesy regeneracyjne organizmu, co jest kluczowe w utrzymaniu zdrowia.
Ćwiczenia to wspaniały sposób na promowanie utraty wagi, ludzie powinni wybrać sport lub aktywność, które naprawdę lubią, co pomaga utrzymać motywację
- podpowiada dr Donald Grant.
Relacje społeczne
Nie można jednak ograniczać zdrowego stylu życia wyłącznie do diety i ruchu. Relacje społeczne odgrywają równie istotną rolę w utrzymaniu zdrowia i długowieczności. Samotność, szczególnie w starszym wieku, jest powiązana z wyższym ryzykiem wystąpienia udaru mózgu, chorób serca oraz depresji.
Badanie opublikowane w lipcu 2024 roku w The Lancet eClinical Medicine wskazuje, że osoby samotne są o 25 proc. bardziej narażone na udar w porównaniu do ludzi prowadzących aktywne życie towarzyskie. Regularne spotkania z rodziną czy przyjaciółmi, wspólne posiłki, a nawet codzienne rozmowy mogą znacząco wpłynąć na zdrowie psychiczne i fizyczne.
Sen
W natłoku codziennych obowiązków sen schodzi na dalszy plan, bo zależy nam, by dokończyć projekt, nadrobić zaległości filmowe lub po prostu wydłużyć czas przed kolejnym budzikiem, który poinformuje o konieczności zbierania się do pracy.
Czasami łatwo zapomnieć o znaczeniu snu, ale brak odpoczynku może zwiększyć ryzyko wystąpienia niektórych niebezpiecznych schorzeń, w tym wysokiego ciśnienia krwi i cukrzycy, a także zwiększyć poziom stresu i utrudnić koncentrację. Ze względu na liczne skutki, jakie sen może mieć zarówno na nasze samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne, priorytetem jest co najmniej 7-9 godzin snu każdej nocy, co jest niezbędne do utrzymania zdrowego stylu życia, a nawet zwiększenia oczekiwanej długości życia
- wyjaśnia ekspert.