Lecznicze tkaniny - antybakteryjna bawełna, legginsy antycellulitowe, skarpetki na grzybicę
Ubrania też mogą działać jak lekarstwa. Wystarczy, że są uszyte z tkanin o leczniczych właściwościach, np. z antybakteryjnej bawełny. Rajstopy przeciwżylakowe, skarpetki na grzybicę stóp, pościel z antybakteryjnej bawełny, inteligentne materiały jak lycra, coolmax, goretex, polartec – o zdrowie można dbać... otaczając się odpowiednimi tkaninami.
Spis treści
- Jak mądrze kupować
- Lecznicze tkaniny: antybakteryjna bawełna
- Lecznicze tkaniny: ubrania... prawie jak lekarstwo
- Tkaniny: inteligentne włókna dla aktywnych i zmarźluchów
- Tkaniny: odzieżowe hity przyszłości wprost z laboratorium
Choć trudno w to uwierzyć, rodzaj materiału, z jakiego wykonana jest twoja piżama, może wpływać na ciśnienie tętnicze krwi, temperaturę ciała, a także na to, czy rano budzisz się wyspana i w dobrym nastroju. Działanie to udowodnili m.in. naukowcy Instytutu Roślin Włókienniczych w Poznaniu. W 2003 r., wspólnie z japońskimi naukowcami testowali na ochotnikach różne tkaniny. Uczestnicy eksperymentu spędzali noc w piżamach z włókien naturalnych i syntetycznych, a rano badano im krew i mierzono ciśnienie. Hitem wśród zdrowych materiałów okazał się jedwab, który nie elektryzuje się i zapewnia skórze dobrą wentylację. Tuż po jedwabiu uplasował się len, też korzystny dla zdrowia i samopoczucia. Niestety, zarówno jedwab, jak i len mają też wady – nie nadają się do noszenia w każdych warunkach, gniotą się i szybko wchłaniają pot. Stąd nieustające poszukiwania tkaniny, która nie tylko zapewni dobre samopoczucie, ale też będzie zapobiegać problemom zdrowotnym. A na dodatek zapewni użytkownikowi maksimum komfortu na co dzień.
Jak mądrze kupować
Jeśli chcesz nabyć naprawdę zdrową odzież lub pościel, najlepiej udaj się do sklepu oferującego produkty markowe (w żadnym wypadku nie decyduj się na zakup na bazarze albo na ulicy). Dzięki temu unikniesz ryzyka zapłacenia sporej kwoty za towar podrobiony. W sklepie poproś sprzedawcę o dokładne informacje, jak należy prać określoną tkaninę – w jakiej temperaturze i środkach piorących. Przestrzegaj rygorystycznie tych zasad, a tkanina nie straci cennych właściwości. Niektóre materiały, np. bawełnę biostatyczną, warto prać z użyciem specjalnych preparatów, gwarantujących dobrą jakość przez wiele lat.
Lecznicze tkaniny: antybakteryjna bawełna
To wynalazek polskich naukowców, których zainspirowali Amerykanie – prekursorzy produkcji tkanin biostatycznych (o działaniu antybakteryjnym). W USA opracowano technologię produkcji takich tkanin z tworzyw syntetycznych. Polacy natomiast opracowali produkcję tkaniny biostatycznej z włókna naturalnego. Jej największą zaletą jest to, że do minimum zmniejsza ryzyko rozwoju bakterii chorobotwórczych, w tym groźnych: gronkowca złocistego i pałeczki zapalenia płuc.Aby wyeliminować szkodliwe skutki działania drobnoustrojów, zastosowano mikroskopijne cząsteczki srebra (nanocząsteczki). Ich nośnikiem jest krzemionka – zdrowa i bezpieczna dla człowieka. Srebro zastosowane w formie nanocząsteczek nie uczula, nie podrażnia skóry, nie ma też właściwości toksycznych. Drobinki metalu nie przedostają się z tkaniny do skóry.Oprócz najważniejszego działania, polegającego na zwalczaniu bakterii, tkanina biostatyczna ma inne zalety:
- zapobiega rozwojowi roztoczy kurzu domowego; nie giną wprawdzie całkowicie, jednak nie zwiększa się ich ilość, a to właśnie te mikroskopijne pajęczaki, żywiące się ludzkim naskórkiem, są bardzo częstą przyczyną objawów alergicznych, np. duszności, nieżytu nosa, zapalenia spojówek;
- sprzyja leczeniu zmian skórnych, m.in. atopowego zapalenia skóry; regularne spanie w pościeli z biostatycznej bawełny powoduje zmniejszenie się zmian zapalnych i poprawę stanu skóry;
- nie wchłania zapachów, np. potu; jest to szczególnie ważne nie tylko w przypadku pościeli, ale również butów sportowych (wyściółka z bawełny biostatycznej sprawia, że nawet po długim noszeniu czy wielokrotnych treningach buty mają świeży zapach);
- nie elektryzuje się; duży potencjał ładunków elektrycznych (zwłaszcza dodatnich) zwiększa bowiem naszą drażliwość i sprzyja stanom chronicznego przemęczenia.
W sklepach można kupić nie tylko pościel uszytą z biostatycznej bawełny oraz buty sportowe ze specjalną wyściółką, ale też ręczniki, dresy i koszulki do zajęć sportowych. Biostatyczne włókna wchodzą również w skład niektórych pieluszek. Ciekawostką dla właścicieli domowych zwierzaków są także… biostatyczne legowiska dla psów i kotów.
Etykieta prawdę powie
Na metkach nowoczesnych tkanin znajdują się oznaczenia, które trzeba znać, by dokonać dobrego wyboru:
- współczynnik oddychania RET – wskazuje, na ile skutecznie dana tkanina odprowadza wilgoć na zewnątrz; im mniejszy RET, tym lepiej; tkaniny na ubrania do jazdy na rowerze powinny mieć RET nie większy niż 130, a najlepiej, by wynosił on ok. 60;
- gramatura – masa 1 metra kwadratowego tkaniny; im mniejsza, tym lepiej, bo świadczy to o tym, że tkanina taka jest lekka;
- wodoszczelność – mierzy się ją zwykle w mm słupa wody, którego nacisk przez 1 godzinę spowoduje przemoknięcie tkaniny;
- komfort cieplny – przy niektórych ubraniach można znaleźć informację, do jakiej temperatury zewnętrznej ubranie utrzymuje przy ciele temp. 20°C; jest to niezwykle istotne w przypadku kombinezonów dla uprawiających windsurfing i nurków.
Lecznicze tkaniny: ubrania... prawie jak lekarstwo
Odpowiednie ubranie może także zapobiegać problemom związanym z nieprawidłowym krążeniem krwi, podatnością na infekcje skórne, cellulitem, chorobami reumatycznymi czy cukrzycą. W sklepach jest spory ich wybór, niektóre można kupić przez internet.
- Antybakteryjne majtki na infekcje intymne
Wyjątkową higienę zapewnia klin z tworzywa odstraszającego bakterie przyczyniające się do powstawania stanów zapalnych. Dodatkową zaletą takiej bielizny jest to, że nie wchłania zapachów. Producenci zapewniają, że właściwość ta utrzymuje się do 30 prań.
- Ujędrniające legginsy antycellulitowe
Materiał, z którego są uszyte, zawiera cząsteczki krzemu, który w kontakcie z ciepłą skórą uwalnia się, wygładzając ją i ujędrniając. Dodatek miedzi działa antybakteryjnie, cynk sprzyja dobremu nawilżeniu skóry. Antycellulitowe legginsy mają też mikroskopijne fałdki, które przy poruszaniu się delikatnie masują uda, brzuch i pośladki.
- Skarpety i wkładki na grzybicę stóp
Dodaje się do nich preparaty antygrzybicze, zapobiegające rozwojowi saprofitów, które najczęściej atakują nasze stopy. Preparat ten działa nawet po wielokrotnym upraniu skarpet czy wkładek.
- Skarpetki dla diabetyków
Zawierają dodatek lycry, poleca się je tym osobom chorym na cukrzycę, które mają problemy z tzw. stopą cukrzycową. Takie skarpety pobudzają krążenie krwi w stopach, dzięki czemu skóra jest lepiej odżywiona i odporniejsza na otarcia czy odparzenia.
- Bielizna i bluzki nie tylko dla reumatyków
Koszulki wykonane są z tkaniny termoaktywnej, która pochłania pot i oddaje go na zewnątrz. Bielizna taka jest cały czas sucha, dzięki czemu ciało ani przez chwilę nie ulega oziębieniu, co mogłoby nasilić dolegliwości. Tkanina jest miła w dotyku i delikatnie masuje skórę. Z tkaniny termoaktywnej szyje się również majtki i bluzki oraz specjalne ocieplacze nerkowe dla osób cierpiących na stany zapalne dróg moczowych i zapalenie korzonków nerwowych.
- Rajstopy przeciwżylakowe
Ich działanie polega na stopniowym uciskaniu nóg – najsilniej ściskają nogę w dolnej części łydki, a im wyżej, tym słabiej (najsłabiej w udach). Taki masaż ułatwia pompowanie krwi do góry, w kierunku serca. Zdaniem ekspertów dobrze dobrane rajstopy skuteczniej zapobiegają żylakom niż środki farmakologiczne. Kupuje się je na receptę w aptece. Lekarz po zmierzeniu obwodów łydek, bioder i ud zapisuje odpowiedni rozmiar. W cieplejsze dni zamiast rajstop można nosić antyżylakowe podkolanówki (je też kupuj tylko w aptece). Są także rajstopy z olejkami chłodzącymi, np. miętowym, które zapobiegają uczuciu ciężkich nóg.
- Przewiewne stroje dla aktywnych
Można już kupić bieliznę, która wprawdzie wchłania pot, ale natychmiast wyparowuje go na zewnątrz. Oznacza to, że nawet podczas sporego wysiłku, np. jazdy na rowerze lub biegania, bielizna zawsze przy skórze pozostaje sucha, nie narażasz się więc na przeziębienie. Warto ją stosować również podczas górskich wycieczek.
Tkaniny: inteligentne włókna dla aktywnych i zmarźluchów
Większość z nich znasz i nosisz nawet na co dzień (lycra, polar). Czym są i jakie mają charakterystyczne cechy tkaniny, które zawojowały świat?
- Lycra – włókno wykonane z blokowego poliuretanu. Może pięciokrotnie zwiększać swą długość bez ryzyka zerwania i natychmiast powrócić do poprzednich rozmiarów. Lycra wchodzi w skład mieszanek z bawełną, nylonem i innymi włóknami. Tkaniny, które ją zawierają, ściśle opinają ciało, delikatnie je masując. Poprawiają w ten sposób krążenie krwi, sprawiając, że jest nam cieplej.
- Coolmax – włókno poliestrowe o przekroju złożonym z czterech okręgów, między którymi są przewężenia. Taka budowa włókna sprawia, że tkaniny uszyte z coolmaksu doskonale przepuszczają powietrze. Ich zalety zdrowotne to zapewnienie skórze oddychania oraz bardzo dobra ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV.
- Rhovyl’on, Rhovyl’as – tkanina z włókien otrzymywanych z PCV (polichlorku winylu) nie tylko zapewnia dużą przepuszczalność powietrza, ale potrafi zatrzymywać ciepło. W strukturę włókien wprowadzono też związki chemiczne o właściwościach bakteriobójczych. Tkanina jest często stosowana do produkcji wkładek antybakteryjnych w spodenkach i skarpetkach.
- Polartec – dzianina poliestrowa, która od strony ciała jest gładka, a od strony zewnętrznej „nastroszona”. Dzięki takiej strukturze łatwo odprowadza wilgoć z powierzchni ubrania i jednocześnie ogrzewa. Ubrania szyte z polartecu doskonale nadają się więc dla tych, którzy prowadzą aktywny tryb życia i nie stronią od dużego wysiłku. Nawet jeśli ktoś bardzo się poci, jego ubranie wciąż pozostaje suche.
- GoreTex – rodzaj tkaniny wykonanej z pochodnej teflonu – tworzywa bardzo odpornego na działanie różnych czynników niszczących (światło, wilgoć, kwaśne środowisko). Cechą włókien goreteksowych jest to, że pot i para wodna odprowadzane są na zewnątrz, a wilgoć i wiatr nie przedostają się do środka. Z tkanin o takich właściwościach szyje się przede wszystkim kurtki i bluzy turystyczne.
- Polar – dzianina z włókna poliestrowego, niezwykle lekka i wytrzymała, niewchłaniająca wody. Doskonale się nadaje do szycia bluz noszonych na termoaktywną bieliznę, gdyż nie zatrzymuje potu, przekazując go dalej, a zatrzymuje ciepło. Niezwykła lekkość polaru i inne jego zalety sprawiły, że nieomal całkowicie wyparł grube wełniane swetry, jakie noszono jeszcze do niedawna podczas górskich wypraw, wycieczek czy spacerów po lesie.
Tkaniny: odzieżowe hity przyszłości wprost z laboratorium
Naukowcy w laboratoriach na całym świecie pracują nad projektami, które mogą ułatwić (i uprzyjemnić) nam życie. Oto kilka przykładów ubrań, które prawdopodobnie zawojują świat już w niedalekiej przyszłości:
- Kurtka z zamrożonego dymu
Taką nazwę nosi aerożel, czyli najlżejszy materiał świata, który w 98 proc. składa się z powietrza. W takiej kurtce nie zmarzniemy także w największe mrozy, a nawet nie będziemy czuli, że mamy ją na sobie. Pierwsze takie kurtki testowano podczas wypraw na Antarktydę.
- Podkoszulek z tytanu
W skład tkaniny wchodzą między innymi tytanowe włókna. Podkoszulek z niej uszyty przybiera kształt ciała osoby, która go nosi. Mało tego! Potrafi też sam podwinąć rękawy, gdy jest nam za gorąco.
- Top z lumineksu
Nadaje się np. na imprezę. W jego włóknach znajdują się miniświatłowody, podłączone do maleńkiej baterii. Gdy ją włączamy, nasze ubranie zaczyna świecić w ciemnościach.
- Koszulka – tester
Potrafi bezbłędnie kontrolować oddech, tętno i temperaturę ciała. Jest to możliwe, ponieważ włókna tkaniny przewodzą prąd i wydzielają ciepło. Gdyby nasz stan zdrowia nagle się pogorszył, informacja o tym natychmiast zostaje przekazana na telefon komórkowy właściciela oraz opiekującego się nim lekarza.
- Buty masujące
Wyprodukowane z tworzyw antybakteryjnych. Ich zaletą jest też to, że podczas chodzenia masują stopy, uciskając na podeszwach punkty, które w akupresurze stymuluje się w celu dodania energii i poprawienia nastroju.
miesięcznik "Zdrowie"