Lato bez zdrowotnych przygód
Długo wyczekiwany i planowany urlop może się zakończyć kłopotami zdrowotnymi, jeżeli wyjeżdżając na wakacje, zabierzemy kostium kąpielowy i okulary przeciwsłoneczne, a zdrowy rozsądek zostawimy w domu...
Spis treści
Aby po wakacjach zostały tylko miłe wspomnienia, unikaj:
-
Nadmiernego opalania
Umiarkowana opalenizna odejmuje lat, wyszczupla, sprawia, że czujemy się atrakcyjniejsi. Ale korzystać ze słońca (zwłaszcza w tropikach) wszyscy powinni rozsądnie. Skórę chronimy kremami z filtrem – zaczynamy od SPF 50, a następnie korzystamy z 30. Gdy jednak mocno przesadzimy z opalaniem, poparzymy skórę. Nie wolno zapominać o ochronie oczu i głowy przed nadmiarem słońca. Przegrzanie głowy może zakończyć się udarem cieplnym, a zbytnie naświetlenie oczu grozi nie tylko zapaleniem spojówek, ale zwiększa też ryzyko czerniaka.
-
Odwodnienia organizmu
Odwodnienie jest wynikiem utraty wody i elektrolitów przez organizm. Te ostatnie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, dlatego skutkiem odwodnienia jest zachwianie równowagi wodno-elektrolitowej, a to stan bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia. Ryzyko odwodnienia organizmu jest największe u małych dzieci, osób starszych i tych ze sporą nadwagą, niepełnosprawnych, a także przyjmujących środki moczopędne.
-
Jedzenia byle gdzie
Zatrucia pokarmowe dopadają nas, gdy żywimy się w niepewnych barach czy restauracjach, na bazarach, lub gdy przechowujemy żywność w nieodpowiednich warunkach. Sprawdzoną metodą jest jedzenie w lokalach, w których stołują się miejscowi. Przyczyną zatrucia mogą być: nieumyte warzywa i owoce, brudne ręce, źle przechowywane lody lub zanieczyszczona woda. Objawy zatrucia pokarmowego mogą być różne – od dokuczliwej niestrawności, przez wzdęcia, aż po mdłości, wymioty i biegunkę. Najbardziej niebezpieczne są zatrucia grzybami.
-
Bujnego życia erotycznego
Lato sprzyja flirtom, ale uprawianie seksu z przypadkową osobą, zwłaszcza bez zabezpieczenia, oprócz chwili przyjemności może dostarczyć nam i silniejszych wrażeń. To możliwość zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wśród nich są m.in.: HIV, kiła, rzeżączka, wirusowe zapalenie wątroby typu B, chlamydie i HPV – wirus brodawczaka ludzkiego, który sprzyja rozwojowi raka szyjki macicy. Wszystkie te zakażenia wymagają długiego i niekiedy bardzo uciążliwego leczenia, więc ryzykowne zachowania seksualne nie opłacają się. Konsekwencją przypadkowego współżycia może być także nieplanowana ciąża.
Więcej w sierpniowym numerze Zdrowiaw sprzedaży od 13 lipca
miesięcznik "Zdrowie"