Kombucha - przepis na napój z kombuchy. Jak zrobić napój z kombuchy?

2020-08-10 13:14

Przepis na napój z kombuchy jest bardzo prosty, a do jego wykonania wystarczy zaledwie kilka składników, z których większość znajduje się w każdej kuchni. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ przygotowanie napoju na bazie grzybka herbacianego (japońskiego) wymaga trochę czasu. Sprawdź, jak zrobić napój z kombuchy i jak wyhodować kombuchę.

KOMBUCHA- PRZEPIS na napój z kombuchy. Jak zrobić napój z kombuchy?
Autor: Thinkstockphotos.com Przepis na napój z kombuchy jest bardzo prosty, a do jego wykonania wystarczy zaledwie kilka składników. Przygotowanie napoju na bazie grzybka herbacianego (tybetańskiego) wymaga czasu. Sprawdź, jak zrobić napój z komuchy i jak wyhodować kombuchę.

Kombucha (kombucza), inaczej grzyb herbaciany lub grzybek japoński, to kolonia żyjących w symbiozie bakterii i specjalnej kultury drożdży, która ma postać galaretowatej masy w kształcie placka. Wystarczy dodać ją do posłodzonej herbaty, by rozpocząć proces fermentacji, w wyniku którego powstanie orzeźwiający napój z kombuchy.

Spis treści

  1. Kombucha  - przepis na napój z kombuchy
  2. Kombucha - jak wyhodować?

Kombucha  - przepis na napój z kombuchy

Składniki:

  • 2 litry wody (najlepiej wody mineralnej niegazowanej, ewentualnie można użyć bardzo dobrze przefiltrowanej wody z kranu);
  • 160 gramów cukru białego lub brązowego (ok. 1 szklanki);
  • 2 łyżeczki czarnej herbaty lub zielonej herbaty liściastej;
  • 1 kombucha;
  • starter - 200 ml wywaru z poprzedniej fermentacji. Gdy nie ma zaczynu z kombuchy, można użyć 2 łyżki octu winnego;

Należy przygotować także duże naczynie (około 3 litrów) wykonane ze szkła (np. słój) lub porcelany, ale nie ze stali, ponieważ sprawia ona, że smak napoju z kombuchy jest bardzo kwaśny. Ponadto potrzebne będą sitko i imbryk.

    Sposób przygotowania:

    Raz użyta kombucha może być wykorzystana ponownie - starcza na około 5-6 fermentacji (dając za każdym razem nowy grzyb). Potem nie rozmnaża się już tak dobrze.

      1. Umieść herbatę w imbryku lub szklanej/porcelanowej miseczce, zalej ją wrzącą wodą (około 1,2 l) i zostaw do zaparzenia na około 10 minut. Następnie dodaj do niej cukier i dokładnie wymieszaj.

      2. Przelej herbatę przez sitko do naczynia przeznaczonego do fermentacji i dodaj pozostałą wodę. Gdy całość osiągnie temperaturę pokojową, dodaj zaczyn lub ocet winny, a na koniec kombuchę - delikatniejszą i jaśniejszą stroną do góry, a ciemniejszą - w dół (należy pamiętać, że przy każdym kontakcie z kombuchą należy mieć bardzo dokładnie umyte ręce).

      Grzybek tybetański powinien utrzymywać się na powierzchni, choć na początku może się zanurzać. Pamiętaj, że kombucha nie powinna dotykać brzegu naczynia (powinno być około 40 mm odstępu).

      3. Nakryj naczynie gazą lub materiałem umożliwiającym przepływ powietrza i przytwierdź gumką na brzegach. Powietrze jest niezbędne w procesie fermentacji, bez niego nie będzie przebiegał on prawidłowo - na wierzchu wywaru może się pojawić pleśń.

      4. Naczynie odstaw w suche, zacienione (światło jest raczej niepożądane w czasie fermentacji i może jej zaszkodzić) i ciepłe miejsce (temperatura sprzyjające fermentacji to od 23 do 28 stopni Celsjusza), z dala od roślin.

      Po 4-5 dniach fermentacji należy spróbować napoju, aby sprawdzić, czy ma on odpowiedni smak, a co za tym idzie - czy fermentacja przebiega prawidłowo. Smak napoju z kombuchy nie może być ani zbyt słodki, ani zbyt gorzki. Najlepiej, aby jego smak był zbliżony do cydru. W przeciwnym razie należy pozostawić wywar do fermentacji na trochę dłużej.

      Jednak nie należy kontynuować fermentacji zbyt długo, gdyż rezultatem tego będzie ocet z kombuchy, który można używać tak, jak, np. ocet winny. Może on również pełnić rolę zaczynu podczas kolejnego przygotowywania napoju z kombuchy.

      5. Po 5-10 dniach fermentacji (szybsza latem lub przy wyższych temperaturach) napój z kombuchy jest gotowy.

      6. Oddziel nową warstwę grzyba od starej i obie włóż do osobnych naczyń z przykryciem. Następnie zalej każdy grzyby niewielką ilością powstałego napoju z kombuchy, a potem wstaw do lodówki.

      Grzybek tybetański zapada w rodzaj hibernacji i nie rozmnaża się ani nie fermentuje. Może pozostać w stanie nieaktywności nawet przez 36 miesięcy.

      7. Napój z kombuchy przelej przez sitko do butelek lub słoików, a następnie zamknij (ale nie do końca, gdyż nagromadzony gaz może spowodować ich rozsadzenie) i wstaw do lodówki, by powstrzymać proces fermentacji i nie dopuścić do skwaśnienia napoju z kombuchy. Schłodzony napój jest gotowy do picia.

      Kombucha - jak wyhodować?

      Do hodowli kombuchy dochodzi podczas procesu fermentacji. Przy każdym warzeniu na powierzchni starej kombuchy narasta nowa warstwa (samodzielna kultura bakterii i grzybów), którą można łatwo oddzielić. Następnie można ją:

      • użyć do rozpoczęcia kolejnej fermentacji;
      • włożyć do niewielkiego naczynia, zalewając niewielką ilością wywaru z kombuchy, i przechowywać w lodówce przez dość długi czas;
      • oddać innej osobie, która chce przyrządzić napój z komuchy;

      Czytaj więcej: