Karambola (owoc) - właściwości odżywcze. Jak jeść karambolę?
Karambola to owoc, który po przekrojeniu przypomina kształtem gwiazdę. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, jak jeść karambolę. Nie jest to skomplikowane, a dodatkowo karambola ma pyszny smak i wiele właściwości i wartości odżywczych, dlatego warto włączyć ją do diety. Niestety, nie każdy może jeść karambolę. Sprawdź, jakie właściwości ma karambola, kto nie może jej jeść, gdzie ją kupić i jaka jest jej cena.
Karambola, inaczej oskomian pospolity (Averrhoa carambola L.), to owoc pochodzący z Filipin, Indonezji, Malezji, Indii, Bangladeszu i Sri Lanki. Po przekrojeniu karambola przypomina gwiazdę, co sprawia, że wiele osób zastanawia się, jak jeść karambolę. Nie jest to skomplikowane, a dodatkowo zarówno miąższ jak i woskowata skórka tego egzotycznego owocu są jadalne. Miąższ jest żółty, jędrny i bardzo soczysty, nie zawiera włókien, a konsystencją przypomina konsystencję winogron. A jaki smak ma karambola? To owoc słodki z cierpkim, kwaskowatym posmakiem.
W Chinach karambolę uważa się zarówno za owoc, jak i warzywo. Jeśli spożywa się ją wraz ze skórką, jest traktowana jak warzywo, natomiast bez skórki – jak owoc.
Spis treści
- Karambola - właściwości i wartości odżywcze
- Wartość odżywcza karamboli (w 100 g)
- Karambola - jak jeść?
- Karambola - dla kogo niepolecana?
- Karambola - zastosowanie w kuchni
Karambola - właściwości i wartości odżywcze
Karambola jest bardzo niskokaloryczna, 100 g owocu dostarcza tylko 31 kcal. Ponadto karambola jest bogata w przeciwutleniacze, takie jak związki polifenolowe (kwercetyna i kwas galusowy). W karamboli znajdują się także znaczne pokłady błonnika pokarmowego i witaminy C.
- dzięki niewielkiej ilości kalorii karambola świetnie sprawdzi się w diecie osób odchudzających się, dodatkowo wysoka zawartość błonnika zwiększy uczucie sytości
- związki polifenolowe zawarte w karamboli, głównie kwas galusowy i kwercetyna, pozytywnie wpływają na skórę - poprawiają poziom nawilżenia oraz zmniejszają ryzyko pojawienia się zmarszczek
- dzięki wysokiej zawartości w karamboli witaminy C, karambola zwiększa odporność organizmu
- błonnik zawarty w karamboli może zmniejszyć ryzyko nowotworów jelita grubego
- wspomaga trawienie: łagodzi zaparcia, wzdęcia i biegunki dzięki zawartości błonnika pokarmowego
- pomaga w utrzymaniu poziomu glukozy we krwi na stałym poziomie, co zapobiega wystąpieniu cukrzycy, zespołu metabolicznego
- zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, miażdżycy, udaru mózgu
- obniża ciśnienie krwi
- ma właściwości moczopędne, dzięki czemu przyczynia się do obniżenia stężenia toksyn w organizmie
- ma działanie przeciwzapalne, może być stosowana w infekcjach dróg oddechowych, stanach zapalnych gardła
- poprawa jakości snu
Wartość odżywcza karamboli (w 100 g)
Wartość kaloryczna karamboli - 31 kcal
- Białko - 1,04 g
- Tłuszcze - 0,33 g
- kwasy tłuszczowe nasycone - 0,019 g
- kwasy tłuszczowe jednonienasycone - 0,03 g
- kwasy tłuszczowe wielonienasycone - 0,184 g
- Węglowodany - 6,73 g
- Błonnik - 2,8 g
Minerały (% dziennego zalecanego spożycia dla osoby dorosłej)
- Fosfor - 12,0 mg (2%)
- Potas - 133,0 mg (3%)
- Sód - 2,0 mg (0,1%)
- Wapń - 3,0 mg (0,3%)
- Żelazo - 0,08 mg (0,8%)
- Magnez - 10,0 mg (2%)
- Cynk - 0,12 mg (1%)
- Miedź - 0,14 mg (16%)
- Selen - 0,6 µg (1%)
Witaminy
- Witamina B1 - 0,014 mg (1%)
- Witamina B2 - 0,016 mg (1%)
- Niacyna - 0,367 mg (2%)
- Witamina B6 - 0,017 mg (1%)
- Witamina B12 - 0,0 µg (0%)
- Witamina E - 0,15 mg (2%)
- Witamina C - 34,4 mg (38%)
- Witamina A - 3,0 µg (0,3%)
Wartość odżywcza USDA, % dziennego zalecanego spożycia: Normy Żywienia, Nowelizacja IŻŻ, 2012
Karambola - jak jeść?
Dojrzała karambola jest jasnożółta z lekko brązowymi grzbietami. Mniejsze, zielone owoce są kwaśne i niesmaczne. Przed zjedzeniem należy usunąć górną i dolną część owocu. Zarówno skórka, jak i miąższ są jadalne.
Karambola - dla kogo niepolecana?
Aktywne składniki zawarte w karmaboli mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, dlatego jeśli zażywasz leki skonsultuj się z lekarzem, czy połączenie ich z tym owocem jest bezpieczne. Karamboli nie powinny spożywać osoby z chorobami nerek, ponieważ jej zjedzenie może powodować skutki uboczne, takie jak:
a nawet może prowadzić do śmierci.
Dodatkowo zbyt duże spożycie karamboli może zwiększyć ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej, ze względu na dość wysoką zawartość w tym owocu kwasu szczawiowego.
Ponadto karambola może wywołać odczyn alergiczny. Jeśli próbujesz tego owocu po raz pierwszy, zjedz niewielką ilość i sprawdź jak zareaguje organizm.
Karambola - zastosowanie w kuchni
Karambola nadaje się zarówno jako dodatek do potraw słodkich jaki i wytrawnych. Wykorzystuje się ją do przygotowywania deserów i dżemów. Jest wiele przepisów na słodkie przekąski z karambolą. Świetnie sprawdzi się także w wersji marynowanej, suszonej, jako świeży owoc do zjedzenia na surowo lub dodatek do sałatek owocowych.
Ponadto karambolę można wykorzystać do przygotowania koktajli. Sok z karamboli można dodać do dań wytrawnych, świetnie komponuje się z krewetkami i daniami mięsnymi.
W sklepie wybieraj owoce jędrne, bez widocznych uszkodzeń. Karambolę można przechowywać nawet do kilku tygodni w lodówce lub w temperaturze pokojowej.
Porady eksperta