Galangal - właściwości lecznicze i zastosowanie

2020-06-10 20:32

Galangal to aromatyczna przyprawa i roślina, która wykazuje właściwości lecznicze. Dzięki temu znalazła zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w medycynie naturalnej. Swoje lecznicze działanie zawdzięcza głównie substancji o nazwie galangina, która m.in. odchudza, normuje poziom cukru i cholesterolu we krwi. Sprawdź, jakie jeszcze działanie ma galangal i gdzie można go kupić.

Galangal (galgant) to przyprawa równie aromatyczna i piekąca jak imbir, ale bardziej gorzkawa i pieprzowa w smaku. Galangal, poza wyrazistym smakiem, charakteryzuje się także licznymi właściwościami leczniczymi, dzięki czemu znalazł zastosowanie nie tylko w kuchni, lecz także w medycynie naturalnej. W Azji południowo-wschodniej - skąd pochodzi - jest stosowana jako środek pomocny w leczeniu:

Naukowcy przebadali roślinę i doszli do wniosku, że za jej lecznicze działanie odpowiada obecna w niej w dużej ilości galangina. To związek pochodzenia naturalnego, należący do jednej z grup flawonoidów zwanej flawonolami. Galangina zawarta jest również w kicie pszczelim, który dzięki niej ma silne właściwości przeciwbakteryjne.

Nazwę galangal używa się na określenie kłącza czterech roślin. Pierwsza to galangal mniejszy (ang. lesser galangal, łac. Alpinia officinarum Hance).

Druga to galangal większy (ang. greater galangal, łac. Alpinia galanga, Languas galanga lub Alpinia galgant), zwany też tajskim galangalem/imbirem lub niebieskim imbirem. Właśnie tę odmianę stosuje się najczęściej i to ona jest najlepiej przebadana.

Trzecia to kencur (łac. Kaempferia galanga), zwana także w Indonezji kencurem, aromatycznym lub piaskowym imbirem.

Czwarta to Boesenbergia rotunda, czyli krachai (zwana chińskim galangalem, chińskimi kluczami lub palcowatymi korzeniami).

Spis treści

  1. Galangal - właściwości odchudzające
  2. Galangal obniża poziom cukru we krwi
  3. Galangal obniża poziom cholesterolu
  4. Galangal na mdłości i trawienie
  5. Galangal zwalcza wirusy, grzyby i bakterie
  6. Galangal alternatywą dla leków przeciwzapalnych?
  7. Zastosowanie galangalu w kuchni
  8. Galangal - gdzie kupić? Jaka jest cena?

Galangal - właściwości odchudzające

Indyjscy naukowcy z KLE University's College of Pharmacy na łamach pisma "Pharmaceutical Biology" przekonują, że galangina ma właściwości odchudzające. W trwającym 6 tygodni badaniu wzięły udział samice szczurów, którym podawano galanginę wyizolowaną z kłącza Alpinia galanga. Gryzonie karmiono paszą bogatą w substancje tłuszczowe o wartości kalorycznej 25,3 kcal/g. Jedna z grup zwierząt otrzymywała dodatkowo drogą pokarmową galanginę w dawce 50 mg/kg m.c.. Kolejnej grupie zwierząt podawano dootrzewnowo sibutraminę (standardowy lek odchudzający) w dawce 2 mg/kg m.c.

Okazało się, że galangina, podobnie jak sibutramina, już po pierwszym tygodniu badania, wyraźnie obniżała masę ciała szczurów (o ok. 10 proc.). W następnych tygodniach masa ciała była niższa średnio o ok. 20 proc. w porównaniu do zwierząt kontrolnych. Po zakończeniu eksperymentu tkanka tłuszczowa przymacicza, masa wątroby, poziom triglicerydów wątrobowych w surowicy krwi szczurów otrzymujących galanginę i sibutraminę, były od 33 do 42 proc. niższe w porównaniu do zwierząt kontrolnych. U odchudzanych gryzoni zaobserwowano także korzystne zmiany metabolizmu lipidowego i węglowodanowego. Działanie odchudzające galanginy zawartej w Alpinia galanga naukowcy tłumaczą m.in. hamowaniem aktywności lipazy trzustkowej, działaniem hipolipemicznym i antyoksydacyjnym.

Galangal obniża poziom cukru we krwi

Galgant ma także właściwości hipoglikemiczne (obniża poziom cukru we krwi) - wykazali to pakistańscy naukowcy z Postgraduate Medical Institute w badaniu na królikach. Zwierzętom podawano sproszkowany korzeń galgantu (Alpinia galanga) oraz jego wyciąg wodny i alkoholowy. Obie postacie galgantu spowodowały obniżenie poziomu glukozy.2

Taki sam efekt otrzymali naukowcy z JSS College of Pharmacy (Indie) u szczurów laboratoryjnych, którym podano wyciąg alkoholowy z korzenia galgantu (Alpinia galanga). Wyniki badań zostały opublikowane w piśmie "International Journal of Pharmacognosy and Phytochemical Research".3

Galangal obniża poziom cholesterolu

Naukowcy z indyjskiego stanu Kerala na łamach "Indian Journal of Clinical Biochemistry" przekonują, że galangal (Alpinia galanga i Kaempferia galanga) obniża poziom cholesterolu. Wyniki badań na zwierzętach dowiodły, że substancje zawarte w korzeniu tej rośliny powodują obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego i "złego" cholesterolu LDL oraz triglicerydów, a także wyraźnie podnoszą poziom „dobrego” cholesterolu HDL. Badane zwierzęta spożywały ekstrakt z galgantu w dawce 20 mg/dzień, przez 4 tygodnie.4

Galangal na mdłości i trawienie

Galangal, podobnie jak imbir, wspomaga trawienie. Olejek zawarty w kłączu pobudza wydzielanie śliny i soku żołądkowego, działa żółciopędnie i rozkurczowo, leczy wzdęcia. Poza tym galangal łagodzi mdłości (może być stosowany przy chorobie lokomocyjnej).

Galangal zwalcza wirusy, grzyby i bakterie

Dzięki zawartości galanginy, galangal ma właściwości wiruso-, grzybo- i bakteriobójcze. Naukowcy z Iraku5 wykazali, że olejek eteryczny, wyciągi wodne i alkoholowe z Alpinia galanga hamują rozwój takich bakterii, jak, m.in.:

Zwalczają też grzyby, takie jak Trichophyton mentagrophytes, Trichophyton longifusus i Microsporum canis.

Galangal alternatywą dla leków przeciwzapalnych?

Naukowcy z West Bengal University of Animal and Fishery Sciences (Indie) przekonują, że Alpinia galanga jest tak samo skuteczna jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). W badaniu na szczurach, którym zaindukowano stan zapalny w postaci obrzęku łapy, wykorzystano wyciąg z korzenia galgantu i porównano jego działanie ze steroidowymi i niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Okazało się, że daje on taki sam efekt.6

Zastosowanie galangalu w kuchni

Galangal najbardziej znany jest w Tajlandii. Używa się go dosłownie do wszystkiego, jednak najpopularniejsze potrawy z galangalem to zupy tom yum kung (tom yum goong) czy tom kha kai (tom ka gai). Dodaje się go również do dań z owocami morza i mięsnych, do sałatek i do sosów, w tym również dipów. W Indonezji doprawia się nim tradycyjną zupę soto i przyrządza z jego udziałem ziołowy napój – jama. W Malezji znajdziemy go w ryżowym daniu nasi ulam.

Galgant z Azji do Europy Środkowo-Wschodniej trafił dzięki Tatarom. Był używany głównie jako przyprawa do rozmaitych alkoholi. Ta tradycja pozostała do dziś. Obecnie wyciąg z kłącza tej rośliny jest składnikiem jednej z najbardziej znanych polskich wódek - Żołądkowej Gorzkiej. Z kolei w Rosji doprawia się nim likier nastoyka.

Kłącze można przechowywać w lodówce, najlepiej w papierowym ręczniku. Nadaje się też do mrożenia. Przed spożyciem, podobnie jak imbir, należy go oskrobać. Zazwyczaj kawałki galangalu wyjmuje się po ugotowaniu - mają tylko oddać swój intensywny aromat. Jeśli jednak długo gotujemy potrawę i galangal zmięknie, można zjeść plasterki.

Galangal - gdzie kupić? Jaka jest cena?

W sklepach z egzotycznymi przyprawami z całego świata i sklepach internetowych. Można kupić kłącze świeże, suszone lub mielone, a także w formie gotowych past. Jednak aby w pełni docenić jego aromat, najlepiej jest kupić świeży galangal (100 g kosztuje ok. 8 zł).