Domowe sposoby na zimne stopy. Jak radzić sobie z marznącymi stopami?
Marznące zimą stopy to zjawisko, które dotyczy prawie połowy populacji. Uczucie zimna i szczypania jest dokuczliwe zwłaszcza podczas spacerów, stania na przystanku autobusowym czy uprawiania sportów zimowych. Tymczasem wystarczy wypróbować kilka prostych domowych sposobów na zimne stopy, aby pozbyć się problemu na zawsze.
Problem zimnych stóp pojawia się nie tylko zimą. Osoby, które dotyka taka przypadłość, doskonale wiedzą jak potrafi być uciążliwa. Bardzo często, pomimo noszenia ciepłych skarpet, stopy i tak są zimne. Dyskomfort spowodowany zimnymi stopami ma swoje uzasadnienie. Permanentnie zimne stopy są sygnałem, że z organizmem dzieje się coś niepokojącego. Istnieje jednak wiele domowych sposobów na radzenie sobie z zimnymi stopami.
Spis treści
- Jak radzić sobie z zimnymi stopami?
- Domowe sposoby na zimne stopy
- Jakie są przyczyny zimnych stóp?
- Przepis na miksturę rozgrzewającą stopy
Jak radzić sobie z zimnymi stopami?
Przede wszystkim ważne jest zapewnienie odpowiedniego ogrzania stóp, poza domem i w pomieszczeniach. Gdy temperatura spada, należy zadbać o to, by obuwie miało grubą podeszwę, nie przepuszczało zimna i nie przemakało. W domu podstawową kwestią jest noszenie kapci i skarpetek. Najlepsze są te, wykonane z wysokogatunkowej wełny.
Nie przegrzewaj stóp, ponieważ prowadzi to do nadmiernej potliwości. Traktuj stopy jak kaloryfer - ogrzewaj tyle, ile potrzeba, by nie były zimne. Jeśli czujesz, że zaczyna robić się gorąco, wtedy przewietrz stopy.
Ulgę zmarzniętym stopom przyniosą także ocieplacze na stopy, termofory, podgrzewane elektrycznie koce i kapcie. Najlepiej zainwestować w ocieplacze, które dodatkowo zapewniają mikromasaż poprawiający krążenie krwi.
Domowe sposoby na zimne stopy
- Masaż stóp
Wykonuj masaż stóp specjalnymi rolkami i przyrządami do masażu, by pobudzić krążenie krwi. Akcesoria do masażu stóp można znaleźć w aptece, sklepie z asortymentem do rehabilitacji, a nawet w zwykłej drogerii. Masaż należy powtarzać zawsze, kiedy stopy są zimne lub profilaktycznie, np. przed snem.
- Szczotkowanie stóp
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zmarznięte stopy jest ich regularne szczotkowanie. Do tego zabiegu potrzebna będzie szczotka z włókna naturalnego lub rękawica sizalowa. Tego typu masaż lepiej wykonywać podczas kąpieli, ponieważ skóra jest wtedy rozgrzana i mniej podatna na podrażnienia.
Szczotkując stopy i nogi przy suchej skórze można ją podrażnić, a wtedy zabieg będzie bolesny. Szczotkowanie należy zacząć od grzbietu stóp i ruchami okrężnymi przechodzić aż do pośladka – po zewnętrznej i wewnętrznej stronie stóp.
- Kąpiel rozgrzewająca
Kąpiel rozgrzewająca samych stóp lub całego ciała skutecznie rozgrzeje i zrelaksuje. Do kąpieli wystarczy dodać kilka kropel olejku o właściwościach rozgrzewających, np. z igliwia sosnowego, imbiru, cynamonu, szałwii, goździków, pomarańczy, rozmarynu, sosny.
- Kąpiel naprzemienna
Szybkim, ale dosyć ekstremalnym sposobem na rozgrzanie stóp jest kąpiel naprzemienna. Do dwóch misek nalej kolejno zimną wodę i bardzo ciepłą. Po kolei zanurzaj stopy w zimnej, a następnie w ciepłej wodzie. Stopy muszą być zanurzone w każdej kąpieli przez kilka minut (nie więcej nić 4-5).
- Sposób na rozgrzanie stóp dla wygodnickich
Stopy wysmaruj porządnie maścią rozgrzewającą (może być ta, której używasz przy przeziębieniu). Następnie załóż ciepłe skarpety i schowaj stopy pod koc lub kołdrę. Cały proces rozgrzewania uzupełnij herbatą z sokiem malinowym, imbirem i cytryną lub miodem.
Bardziej zdesperowani mogą rozgrzać się od wewnątrz odrobiną likieru lub grzanym winem. Warto pamiętać, że takie postępowanie pozwoli rozgrzać stopy jedynie na krótką chwilę, a problem szybko powróci.
Jakie są przyczyny zimnych stóp?
Przyczyn zimnych stóp może być wiele - od zupełnie naturalnych zjawisk termogenicznych w organizmie, po przewlekłe schorzenia wymagające leczenia. Jednak najczęściej występujące przyczyny nie są groźne dla zdrowia i łatwo można się z nimi uporać domowymi sposobami.
Marznięcie stóp często dotyczy osób szczupłych i wysokich. Ogrzanie narządów wewnętrznych odbywa się wtedy kosztem części obwodowych ciała. Również osoby nadreaktywne emocjonalnie mogą odczuwać wzmożone zimno. Wydzielane w ich organizmie w nadmiarze katecholaminy powodują silne kurczenie się naczyń krwionośnych, co jest przyczyną odczuwanego zimna.
Stres i uczucie niepokoju to również przyczyny zaburzeń w krążeniu obwodowym krwi. Osoby działające w stresie odczuwają nie tylko zimno, ale i nadmierną potliwość górnych i dolnych kończyn.
Innym powodem ciągłego uczucia zimna w stopach jest siedzący tryb życia i praca przed komputerem. Taki stan jest szczególnie groźny dla osób, mających jednocześnie niedobór ruchu.
Spowolnione krążenie powoduje nadmierne marznięcie stóp, ale może też doprowadzić do poważniejszych schorzeń sercowo-naczyniowych.
Jedną z poważnych przyczyn zaburzeń krążenia obwodowego jest palenie tytoniu. Palacze dotkliwie odczuwają zimno i są bardziej podatni na odmrożenia stóp podczas chłodów. Prozaiczną przyczyną, której nie warto lekceważyć są uciskające skarpetki lub podkolanówki, utrudniające swobodny transport krwi i tlenu do kończyn.
Problem zimnych stóp nie powinien być alarmując, gdy pojawia się sporadycznie, a domowe sposoby wystarczają, by się go pozbyć. Natomiast, jeśli marznące stopy stają się przewlekłą dolegliwością, która powoduje dyskomfort, a sposoby na rozgrzanie nie przynoszą ulgi, wtedy należy zgłosić się na badania lekarskie.
Przepis na miksturę rozgrzewającą stopy
Podgrzej wymieszane ze sobą: 2 łyżki oleju z pestek winogron lub oliwy, 2 krople olejku rozmarynowego i 2 krople olejku eukaliptusowego. Ciepłą (nie gorącą) mieszanką nacieraj stopy, wykonuj energiczne ruchy dłońmi, aby dodatkowo pobudzić krążenie.
Następnie załóż ciepłe skarpetki. Do oleju lub oliwy możesz także dodać olejek cynamonowy. Wtedy efekt rozgrzewania będzie silniejszy, ale olejek może także podrażniać skórę.
Czytaj też:
- Nadmierne pocenie stóp zimą. Skuteczne sposoby na potliwe stopy
- Jak przynieść ulgę zmęczonym nogom. Zabiegi i ćwiczenia na zmęczone nogi
- Zdrowe stopy bez odcisków. Jak odpowiednio dbać o stopy?
Porady eksperta