Co najbardziej wpływa na zdrowie? Jeden czynnik przewyższa sen, dietę i ćwiczenia

2025-03-28 12:52

Eksperci podkreślają, że zdrowie nie zależy wyłącznie od diety, snu czy aktywności fizycznej. Istnieje czynnik, który ma jeszcze większy wpływ na organizm i może decydować o długowieczności oraz samopoczuciu. Choć wiele osób go bagatelizuje, naukowcy dowodzą, że jest kluczowy dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Wiesz, o czym mowa?

Co najbardziej wpływa na zdrowie? Jeden czynnik przewyższa sen, dietę i ćwiczenia
Autor: Getty Images

Najważniejszy czynnik zdrowia

Jeśli dbasz o swoje zdrowie, prawdopodobnie poświęcasz sporo czasu na przygotowywanie zdrowych posiłków i regularne ćwiczenia. Niemniej jednak badania wskazują, że dieta ani aktywność fizyczna nie mają aż tak znaczącego wpływu na zdrowie jak utrzymywanie bliskich więzi z innymi ludźmi.

Okazuje się, że spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi jest podstawą dobrego samopoczucia i długowieczności, a samotność okazuje się być równie szkodliwa jak palenie papierosów.

W badaniu z 2010 roku, przeprowadzonym przez profesor psychologii i neuronauki dr Julianne Holt-Lunstad, wykazano, że samotność i słabe więzi społeczne są ściśle związane z wyższym ryzykiem przedwczesnej śmierci.

Naukowcy po przeanalizowaniu 148 analiz obejmujących ponad 300 000 osób, doszli do wniosku, że samotność stanowi równie poważne zagrożenie zdrowotne jak codzienne palenie 15 papierosów.

Badania z 2015 i 2017 roku potwierdziły, że izolacja społeczna i samotność mogą zwiększyć ryzyko przedwczesnej śmierci bardziej niż czynniki, takie jak jak otyłość czy brak aktywności fizycznej.

Co nam wydłuża życie, a co je skraca? Prof. Maciej Banach obala mity
Poradnik Zdrowie Google News

„Efekt Roseto” jest prawdziwy

W latach 60. badacze zwrócili uwagę, że zawały serca i choroby układu krążenia bardzo rzadko dotykają mieszkańców Roseto w Pensylwanii. W porównaniu do sąsiednich miast występowały tam także znacznie niższe wskaźniki śmiertelności niż średnia krajowa.

Co ciekawe, mieszkańcy stosowali dietę bogatą w tłuszcze nasycone, a ich tryb życia nie był zbyt aktywny, co rzadko współwystępuje ze zdrowiem i dobrą kondycją. Badacze odkryli, że sekretem zdrowia osób w Roseto były silne więzi społeczne - dominująca kultura wspólnotowa, wielopokoleniowe gospodarstwa domowe i regularne spotkania towarzyskie.

Mimo że miasto nie wyróżniało się zdrową dietą, ilością ruchu w ciągu dnia czy lepszą opieką zdrowotną, to dzięki silnym więziom mieszkańcy cieszyli się lepszym zdrowiem niż osoby w innych miastach.

To odkrycie doprowadziło do powstania terminu „efekt Roseto”, który odnosi się do zjawiska, w którym zżyta społeczność doświadcza zmniejszonego wskaźnika zachorowań. Dodatkowo badania przeprowadzone w ramach projektu Blue Zones, który bada miejsca na świecie, w których ludzie żyją najdłużej, potwierdzają, że relacje społeczne mają ogromny wpływ na zdrowie fizyczne.

Dan Buettner, ekspert i badacz długowieczności, zidentyfikował kluczowe czynniki wpływające na długowieczność. Oprócz aspektów takich, jak dieta bogata w owoce, warzywa i zdrowe tłuszcze, najważniejszym czynnikiem okazała się silna więź społeczna. Przykładem może być Okinawa, gdzie mieszkańcy tworzą grupy zwane moai - pięcioosobowe zespoły przyjaciół, którzy wspierają się przez całe życie.

Badania Buettnera wykazują również, że osoby starsze, które mieszkają z dziećmi lub wnukami, mają znacznie mniejsze ryzyko śmierci. Co więcej, zawarcie związku partnerskiego może wydłużyć życie nawet o trzy lata.

Naukowcy są zdania, że jeśli jemy zdrowe produkty i codziennie trenujemy na siłowni, ale nie dbamy o głębokie relacje z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi, to nie będziemy w pełni zdrowi.

Eksperci podkreślają, że warto zachować balans i znaleźć czas na spotkania z najważniejszymi dla nas ludźmi, nawet kosztem zjedzenia kawałka tortu czy pominięcia porannej sesji jogi.