Dziecko połknęło baterię - co robić? Pierwsza pomoc
Dziecko połknęło baterię - paluszka lub guzikową, od zegarka? Co wtedy robić? Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc? Baterie to - obok monet i klocków - jedne z najczęstszych przedmiotów, jakie połykają małe dzieci. Jednak połknięcie baterii przez dziecko jest wyjątkowo niebezpieczne i z jej usunięciem nie można zwlekać.
Spis treści
- Dziecko połknęło baterię - co robić? Wskazany jest pośpiech
- Co dzieje się z dzieckiem, które połknęło baterię?
- Dziecko połknęło baterię - pierwsza pomoc
Dziecko połknęło baterię? Malutkie dziecko potrafi połknąć najdziwniejsze rzeczy – od monet, guzików czy pierścionków po włochate gąsienice. Wystarczy chwila nieuwagi, by kuszący, kolorowy przedmiot znalazł się w buzi malucha. Wyjątkowo niebezpieczne są bateryjki guzikowe, z których usunięciem nie wolno zwlekać.
Małe, okrągłe bateryjki coraz powszechniej stosowane są w urządzeniach elektronicznych. Kształtem przypominają cukierki, błyszczą i powodują na języku przyjemne mrowienie – nic dziwnego, że budzą często ciekawość małych dzieci.
Kiedy zdarzy się, że dziecko połknie taką bateryjkę, nie wolno czekać, aż „wyjdzie razem z kupką” – konieczna jest jak najszybsza interwencja. Niebezpieczne są zwłaszcza litowe baterie guzikowe 3.0 V o średnicy 20 mm, które z uwagi na rozmiar szczególnie często więzną w przełyku.
Dziecko połknęło baterię - co robić? Wskazany jest pośpiech
Wokół tkwiącej w przełyku dziecka bateryjki rozpoczyna się reakcja chemiczna: wytwarza się zasadowy roztwór. W krótkim czasie może dojść do powierzchownego uszkodzenia śluzówki – takie ranki zagoją się same nie pozostawiając śladów.
Jednak dłuższe oddziaływanie litowej baterii powoduje wgryzanie się roztworu w tkankę mięśniową, co może w ciągu 2 godzin doprowadzić do jej chemicznego oparzenia, a w konsekwencji – powstawania blizn i zrostów upośledzających połykanie pokarmu.
Może także dojść do uszkodzenia strun głosowych, a nawet do perforacji przełyku. Dlatego konieczne jest jak najszybsze usunięcie bateryjki z przełyku za pomocą techniki endoskopowej.
Dziecko połknęło baterię - objawy
Objawy, jakie może wywołać tkwiąca w przełyku bateria, to
- wymioty (także z krwią)
- kaszel
- utrata apetytu
- ślinotok
- problemy z przełykaniem
- gorączka
- świszczący oddech
Co dzieje się z dzieckiem, które połknęło baterię?
Źródło: Youtube.com/CHOICE Australia
Dziecko połknęło baterię - pierwsza pomoc
Zanim dziecko trafi do szpitala, trzeba minimalizować negatywne działanie baterii na śluzówkę. Środkiem zalecanym przez amerykańskich specjalistów otolaryngologów, a dostępnym w większości gospodarstw domowych, jest... miód pszczeli.
W drodze do szpitala należy go dziecku podawać w regularnych odstępach czasowych. Środkiem osłonowym, który może podać lekarz pierwszego kontaktu, jest lek zawierający sulfakrat – sól glinową siarczanu sacharozy o działaniu osłaniającym błonę śluzową żołądka.
Przeciwwskazaniem do podawania miodu jest uczulenie na miód, podejrzenie sepsy, a także kliniczne podejrzenie, że doszło już do perforacji przełyku.
Zalecenie to jest wynikiem systematycznych badań przeprowadzonych przez otolaryngologów dziecięcych z Nationwide Children’s Hospital w Columbus (Ohio, USA), którzy drogą eksperymentów na śluzówce przełyku martwych świń sprawdzali, jakie powszechnie dostępne substancje neutralizują negatywny wpływ litowych baterii.
Ani soki owocowe, ani roztwory soli kuchennej nie były w stanie obniżyć wysokiego, zasadowego pH niszczącego śluzówkę.
Jedynie miód oraz sulfakrat działały osłonowo na tyle skutecznie, by chronić przełyk przed powikłaniami – co potwierdziły eksperymenty przeprowadzone przez naukowców na żywych prosiętach.
Jeśli widziałaś lub podejrzewasz, że dziecko połknęło baterię guzikową, nie czekaj, aż objawy się rozwiną. Podaj dziecku miód i natychmiast udaj się na ostry dyżur, gdyż w ciągu 2 godzin może dojść do poważnego uszkodzenia tkanki przełyku.
Ważne: w ciągu co najmniej kolejnych 4 tygodni należy kontrolować stan dziecka, gdyż nawet po usunięciu baterii może się okazać (np. na skutek zbliznowacenia tkanki), że doszło do zwężenia przełyku.
Polecany artykuł:
miesięcznik "Zdrowie"
Porady eksperta